Akcie biopotravín získavajú na obľube. Ešte pred niekoľkými rokmi boli biopotraviny skôr ekologickou alternatívou pre úzky okruh spotrebiteľov. V posledných rokoch však dobývajú tieto produkty stále viac regálov supermarketov a bio je doslova všade okolo nás. Ľudia chcú jesť zdravšie. K väčšej informovanosti o výžive prispeli aj početné škandály v potravinárskom priemysle a poľnohospodárstve (najmä čo sa týka chovu zvierat).

Nasledujúci článok vám pomôže viac sa zorientovať v biopotravinovom priemysle. Vysvetlíme si, čo je bio a ako sa sektoru biopotravín darí. Zoznámime vás s najlepšími spoločnosťami v tomto odbore. Nakoniec si 3 vybrané akcie biopotravín rozoberieme detailnejšie. Spoznajte najlepšie biopotravinové akcie v roku 2022.

Čo sú biopotraviny?

Biopotraviny pochádzajú z ekologického poľnohospodárstva. Ich ložky sú vyrobené prevažne ekologicky. Konečné produkty môžu tiež obsahovať menej prídavných látok ako konvenčné produkty a musia obsahovať viac ako 95 % ekologicky vyrobených zložiek.

V ekologickom poľnohospodárstve sa napríklad úplne upúšťa od prípravkov na ochranu rastlín (pesticídy, herbicídy a fungicídy) a od umelých hnojív. Nejde len o zvyšky, ktoré znečisťujú konečný produkt, ale aj o zamedzenie znečistenia životného prostredia a ďalších negatívnych vplyvov na prírodu. Aj genetické inžinierstvo a ožarovanie sú pre ekologické produkty tabu. Okrem toho zohráva v ekologickom poľnohospodárstve dôležitú úlohu striedanie plodín. Tie by sa mali na poli striedať tak, aby sa zabránilo vyplavovaniu pôdy.

Pri produkcii ekologického mäsa a ďalších ekologicky produkovaných živočíšnych produktov je najdôležitejší vhodný chov zvierat v súlade so špecifickými požiadavkami jednotlivých druhov. Patrí sem napríklad vonkajší výbeh, pastva a zákaz roštových podláh a klietok. Do krmiva by sa tiež nemali pridávať rastové hormóny a antibiotiká.

Výroba certifikovaných biopotravín však obvykle vyžaduje viac know-how, práce a dokumentácie. Okrem toho je produktivita obvykle výrazne nižšia ako v konvenčnom poľnohospodárstve. Ekologické produkty sú preto obvykle výrazne drahšie ako „normálne“ potraviny.

Akcie biopotravín: Normy v EÚ a USA pre ekologickú produkciu

Pojmy „ekologický“ a „organický“ sú v EÚ právne definované a chránené. Nariadenie ES o ekologickom poľnohospodárstve definuje minimálne normy pre ekologickú výrobu a používanie pojmu „ekologický“. Producenti, ktorí spĺňajú stanovené normy a požiadavky, môžu inzerovať svoje prevádzky ako certifikované ekologické farmy s oficiálnou zelenou pečaťou EÚ. Okrem toho vo väčšine európskych krajín existujú súkromné ​​zväzy ekologického poľnohospodárstva s vlastnými značkami.

Mimo EÚ má každý štát svoje vlastné predpisy o ekologickom poľnohospodárstve. Napríklad v USA sa pre potraviny najčastejšie používajú termíny „natural“ a „organic“. Medzi týmito dvoma pojmami je však veľký rozdiel. Zatiaľ čo termín „natural“ používajú výrobcovia podľa vlastného uváženia a neexistujú pre neho žiadne predpisy, na používanie termínu „organic“ sú kladené podobne vysoké požiadavky ako na termín „ekologický“ v EÚ. Ministerstvo poľnohospodárstva Spojených štátov amerických (USDA) reguluje a kontroluje používanie tohto termínu a zaisťuje tak, aby spotrebitelia neboli klamaní podvodným označovaním.

Trh s biopotravinami rastie. Príležitosť pre akcie biopotravín?

V celej Európe presahuje predaj biopotravín 50 miliárd EUR. V mnohých európskych krajinách (napr. Francúzsko, Dánsko, Švédsko a Švajčiarsko) už presahuje podiel biopotravín viac ako 10 % z celkového počtu predaných potravín. Z celosvetového pohľadu však v predaji biopotravín dominujú USA.

Podľa odborníkov by sa dopyt po biopotravinách mal v nadchádzajúcich rokoch naďalej zvyšovať. Trend zdravej výživy je zrejme nezlomný. Okrem biopotravín výrazne rastie aj predaj bezmäsých potravín vyrábaných napríklad zo sójových produktov a ďalších náhradiek, pretože počet vegetariánov a vegánov stále stúpa. Obchod s bioproduktami v poslednej dobe zaťažuje iba vysoká miera inflácie. Vzhľadom na výrazný nárast cien potravín venovali spotrebitelia v poslednej dobe väčšiu pozornosť cenám ako pôvodu.

Najlepšie akcie biopotravín v roku 2022

Nižšie nájdete zoznam desiatich spoločností, ktoré sa zameriavajú na biopotraviny a zdravú výživu. Tri z týchto akcií rozoberieme podrobnejšie nižšie. Majte prosím na pamäti, že tento zoznam slúži skôr ako inšpirácia a náhľad do biopotravinového sektora. Ide o cenné papiere spoločností, ktoré majú potenciál z rastúceho trendu biopotravín profitovať. Nejedná sa ale o investičné odporúčania. Každý obchodník a trader by sa mal k nákupu bio akcií rozhodnúť na základe svojej vlastnej investičnej stratégie a správne nastaveného money manažmentu.

Loading ...
Meno spoločnosti Symbol Mena Zatváracia cena predchádzajúceho dňa 1W 6M 1Y
The Simply Good Foods SMPL USD 37,12 -0,85 % -6,08 % 2,59 %
Lifeway Foods LWAY USD 15,15 -16,01 % 3,41 % 153,77 %
Natural Grocers by Vitamin Cottage NGVC USD 20,78 -1,41 % 23,65 % 81,99 %
SunOpta STKL USD 5,20 -6,14 % 7,88 % -26,45 %
Hain Celestial Group HAIN USD 7,15 -6,23 % -35,75 % -46,48 %
Sprouts Farmers Market SFM USD 80,69 5,36 % 96,02 % 130,33 %
Medifast MED USD 22,76 -8,68 % -64,86 % -72,19 %
United Natural Foods UNFI USD 12,02 5,44 % -21,20 % -57,16 %

3 tipy na akcie biopotravín pre vaše portfólio v roku 2022

Zoznámte sa podrobne s 3 biopotravinovými akciami, ktoré na trhu zaujímajú silnú pozíciu. Spoznajte cenné papiere spoločností, ktoré by mohli byť zaujímavou príležitosťou.

Akcie Sprouts Farmers Market (SFM): Rastúci reťazec ekologických supermarketov

Sprouts Farmers Market je americký reťazec supermarketov so sídlom vo Phoenixe v Arizone, ktorý sa špecializuje na zdravé a prírodné potraviny, bioprodukty a vegánsku stravu. Napriek vysokej kvalite ponúkaných potravín sa dbá na to, aby boli výrobky cenovo dostupné pre každého a nešlo o luxusné produkty pre vyššiu triedu. Sortiment tohto reťazca supermarketov zahŕňa napríklad rastlinné, vegánske a bezlepkové potraviny. Nájdeme tu aj produkty keto diéty a mäso a mlieko od kráv kŕmených výhradne trávou a senom. Okrem toho sortiment zahŕňa množstvo ďalších výrobkov pre zdravý a uvedomelý životný štýl. Ide napríklad o prírodnú kozmetiku a wellness produkty. Sprouts Farmers Market v poslednej dobe profituje zo skutočnosti, že mnoho Američanov sa rozhodlo pre uvedomelejšie stravovanie – najmä v dobe pandémie COVID-19.

Akcie biopotravín: Týždenný cenový graf akcie SFM
Týždenný graf akcie SFM od augusta 2016 do júna 2022. Zdroj: Trader Workstation (22. 6. 2022)

Sprouts Farmers Market bojuje proti plytvaniu potravinami

Spoločnosť sa angažuje v sociálnej oblasti a podporuje miestne zdravotnícke projekty a neziskové organizácie. Okrem toho Sprouts Farmers Market rozdáva nepredajné, ale požívateľné potraviny potrebným. Týmto spôsobom spoločnosť rozdala už viac ako 23 miliónov porcií jedál. Potraviny, ktoré už nie sú vhodné na ľudskú spotrebu, sa používajú ako krmivo pre zvieratá alebo sa dávajú k dispozícii pre poľnohospodárstvo. Slúži potom pre kompost, ktorý je bohatý na živiny.

Sprouts Farmers Market je v 23 štátoch a plánuje každý rok otvoriť nové predajne

V súčasnej dobe je spoločnosť zastúpená v 23 štátoch USA s 379 supermarketmi a približne 35 000 zamestnancami. V roku 2022 Sprouts Farmers Market očakáva otvorenie celkom 15 až 20 nových predajní. Do budúcnosti spoločnosť plánuje každý rok otvoriť najmenej 10 % nových predajní.

Prevzatie reťazca zo strany veľkých hráčov je taktiež reálne. Pred niekoľkými rokmi Amazon prevzal konkurenčnú spoločnosť Whole Foods za 14 miliárd USD. Väčšie maloobchodné reťazce (napr. Kroger, Costco alebo WalMart) by sa tak mohli v budúcnosti uchádzať o akvizíciu Sprout Farmers Market.

Akcie Sprouts Farmers Market: Analytici očakávajú v roku 2022 nárast príjmov o 4 %

V roku 2021 klesli príjmy zo 6,5 miliardy USD na 6,1 miliardy USD. Išlo o dôsledky vplyvu pandémie COVID-19. Zisk na akciu tiež poklesol z 2,49 USD na 2,10 USD. Na finančný rok 2022 analytici očakávajú mierny nárast príjmov o 4 % na 6,3 miliardy USD a mierne vyšší zisk na akciu vo výške 2,14 USD. Pre rok 2022 potom odborníci pri tržbách 6,7 miliardy USD očakávajú zisk na akciu vo výške 2,26 USD (+6 %).

Aj keď sa rast v roku 2021 trochu spomalil, úspešný príbeh spoločnosti by mal pokračovať aj v nasledujúcich rokoch. Sprouts Farmers Market pravidelne odkupuje svoje vlastné akcie, čím podporuje vývoj ich ceny. Až sa v roku 2022 rast opäť zrýchli, mali by z toho profitovať aj investori. Skôr či neskôr by sa akcie tohto reťazca ekologických supermarketov mali vymaniť z mnohoročného bočného pohybu smerom nahor. Pre investorov, ktorí sa zaujímajú o akcie biopotravín a chcú dlhodobo staviť na ekologický trend v USA, by akcie SFM mohli byť zaujímavou príležitosťou.

Chcete získať zadarmo tipy na zaujímavé akcie?

Odoberajte pravidelný týždenný akciový newsletter Breakout Trader. Každý týždeň tip na obchodovanie štyroch svetových akcií.

    • Toto pole je pre validačné účely a mal by zostať nezmenený.

Akcie Hain Celestial (HAIN): Zoznámte sa so šampiónom v udržateľnosti

Hain Celestial Group je americká spoločnosť so sídlom v New Yorku, ktorá sa zameriava na výrobu a celosvetovú distribúciu zdravých potravín a výrobkov. Spoločnosť bola založená v roku 1993 a svoju súčasnú podobu získala v máji 2000, kedy sa Hain Food Group spojila so spoločnosťou Celestial.

Akcie biopotravín: Cenový graf akcie HAIN
Týždenný graf akcie HAIN od augusta 2016 do júna 2022. Zdroj: Trader Workstation (22. 6. 2022)

Akcie Hain Celestial: Rozsiahle produktové portfólio v 80 krajinách sveta

Portfólio výrobkov je široké. Ide napríklad o bylinné čaje ponúkané pod značkou Celestial Seasonings. Ďalej o občerstvenie pod značkou Terra. Hain Celestial pod značkami Jason, Albumu, Live Clean a Avalon Organic ponúka aj mydlá, pleťové vody, výrobky na starostlivosť o vlasy a umývanie tela. V ponuke nechýba ani dojčenská výživa.

V roku 2015 Hain Celestial Group prevzala rakúsku spoločnosť Mona Naturprodukte, ktorá pod značkou Joya ponúka rastlinné alternatívy mlieka a mnoho ďalších rastlinných výrobkov. Spoločnosť distribuuje svoje výrobky do veľkoobchodov, obchodov s biopotravinami a prírodnými potravinami, supermarketov, internetových obchodov, klubov a drogérií. Funguje približne v 80 krajinách sveta. Vďaka svojmu silnému zameraniu na udržateľnosť získala Hain Celestial nedávno ocenenie „Šampión udržateľnosti“.

Biopotravinové akcie Hain Celestial: Tržby v roku 2022/2023 by mali vzrásť o 6 %

V roku 2020/21 vzrástli tržby spoločnosti o 4 % na 1,97 miliardy USD. Zisk na akciu sa pritom zvýšil o 73 %. Konkrétne z 0,84 USD na 1,45 USD. Na finančný rok 2021/22 analytici očakávajú mierny pokles príjmov o 3 % na 1,91 miliardy USD. Zisk na akciu by sa mal znížiť o 12% na 1,28 USD. Analytici nedávno znížili svoje odhady, čo malo zodpovedajúci vplyv aj na cenu akcií. V roku 2022/23 odborníci očakávajú nárast tržieb o 6 % na 2,03 miliardy USD a zisk na akciu vo výške 1,55 USD (+21 %). Spoločnosť Hain Celestial dôsledne odkupuje vlastné akcie. Napríklad vo finančnom roku 2020/21 odkúpila späť približne 3,1 milióna akcií, teda asi 3 % akcií v obehu.

Akcie spoločnosti Hain Celestial sa od začiatku roka 2019 nachádzajú v novom rastúcom trende. Predtým sa počas 4 rokov cena prepadla z najvyšších hodnôt 70 USD v roku 2015 na zhruba 14 USD. Na konci roka 2021 bola dosiahnutá cena necelých 49 USD. Dlhodobí investori a záujemcovia o biopotravinové akcie by mohli využiť súčasný pokles k správnemu načasovaniu k nákupu akcií.

Akcie United Natural Foods (UNFI): Najväčší severoamerický veľkoobchodný reťazec s biopotravinami

United Natural Foods je spoločnosť so sídlom v Providence na Rhode Islande a špecializuje na výrobu a veľkoobchodnú distribúciu prírodných biopotravín v USA a Kanade. Spoločnosť vznikla v roku 1996 spojením dvoch regionálnych distribútorov – Mountain People’s Warehouse a Cornucopia Natural Foods. Vytvorila tak najväčší severoamerický veľkoobchodný reťazec s biopotravinami a prírodnými potravinami.

Akcie biopotravín: Cenový graf akcie UNFI
Týždenný graf akcie UNFI od augusta 2016 do júna 2022. Zdroj: Trader Workstation (22. 6. 2022)

United Natural Foods ponúka až 275 000 produktov

Spoločnosť má v sortimente viac ako 275 000 výrobkov, ktoré zahŕňajú nielen ekologický tovar, ale aj konvenčné výrobky a nepotravinársky tovar. United Natural Foods má množstvo vlastných značiek, ktoré spolu s ostatnými výrobkami distribuuje viac ako 30 000 zákazníkom. Zásobuje supermarkety, obchody so zdravou výživou a biopotravinami, internetové obchody, potravinárske spoločnosti a zásielkové služby. Za týmto účelom spoločnosť prevádzkuje približne 55 logistických centier. Na doručenie čerstvého tovaru priamo k zákazníkom slúžia chladiace ekologické nákladné vozidlá. Zďaleka najdôležitejším zákazníkom je dcérska spoločnosť Amazonu Whole Foods.

Biopotravinové akcie United Natural Foods: Očakáva sa nárast tržieb o 3 %

V roku 2020/21 sa príjmy zvýšili o 1,5 % na 27 miliárd USD. Zisk na akciu sa zvýšil o 43% z 2,72 USD na 3,88 USD. Pre finančný rok 2021/22 analytici očakávajú nárast príjmov o 6 % na 28,7 miliardy USD a nárast zisku na akciu o 7 % na 4,16 USD. V roku 2022/23 odborníci očakávajú nárast tržieb o 3 % na 29,5 miliardy USD a zisk na akciu vo výške 4,41 USD (+6 %).

Cena akcií United Natural Foods sa od minima 5 USD na začiatku roku 2020 desaťkrát zvýšila a stále má vzostupný trend. Napriek pôsobivému vývoju je historické maximum z roku 2015 vo výške 83,91 USD stále ďaleko. Či sa akcie v strednodobom až dlhodobom horizonte vrátia späť na túto úroveň, závisí predovšetkým od vývoja marží. Pokiaľ sa spoločnosti podarí ich čo i len mierne zvýšiť, prejaví sa to zodpovedajúcim pákovým efektom na výšku ziskov. Pri tejto biopotravinovej akcii je možné očakávať silné volatilné pohyby.

Obmedzené príležitosti pre investície do akcií biopotravín?

Investori, ktorí chcú investovať do odvetvia biopotravín, často narážajú na malý výber spoločností kótovaných na burze. Spoločnosti zaoberajúce sa ekológiou, udržateľným rozvojom a biopotravinami majú zrejme ku kapitálovému trhu nedôveru. Čím viac sa však bude ekologický trend presadzovať, tým viac sa bude tento názor meniť.

Očakáva sa, že v nadchádzajúcich rokoch bude čoraz viac podnikov z odvetvia biopotravín uznávať výhody kapitálového trhu. Najmä pokiaľ ide o otváranie nových trhov a kapitálovú expanziu. Tri predstavené akcie biopotravín sú v tomto ohľade priekopníkmi a umožňujú vám ako investorovi profitovať z globálneho vzostupu ekologického sektora.

Obchodujte akcie biopotravín prostredníctvom LYNX

Či už ste intradenný obchodník alebo dlhodobý investor, môžete využiť vynikajúcu ponuku spoločnosti LYNX, pretože vám za priaznivé poplatky umožníme obchodovať s najrôznejšími finančnými inštrumentmi ako sú napríklad akcie, ETF, futures, opcie, CFD a forex. Ďalej pre vás pravidelne pripravujeme naše týždenné investičné newslettre a vysielame vzdelávacie webináre. Vďaka LYNX môžete obchodovať v reálnom čase prostredníctvom profesionálnych obchodných platforiem.

Chcete previesť zahraničné ceny akcií alebo ceny ETF na eurá? Potom použite prevodník mien. Navyše pre vás pravidelne zverejňujeme aktuálne obchodné príležitosti na trhu a novinky zo sveta investícií v rámci Investičného portálu. V prípade akýchkoľvek otázok môžete bezplatne využiť našu klientsku podporu.

Prečítajte si tiež:

Ďalšie použité zdroje:

PROBST, W. Die besten Bio Lebensmittel Aktien 2022. LYNX [online]. Vydané 8. 6. 2022 [cit. 22. 6. 2022]. Dostupné na: https://www.lynxbroker.de/boerse/boerse-kurse/aktien/die-besten-aktien/die-besten-bio-lebensmittel-aktien/

Chcete ľahko, rýchlo a profesionálne obchodovať s akciami?

Potom obchodujte s akciami prostredníctvom LYNX. Ako renomovaný online broker vám umožníme obchodovať s akciami priamo na domácich burzách. Viac informácií o online brokerovi LYNX nájdete tu.

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denné maximum
Denné minimum
---
---
---
---

Displaying the --- chart

Displaying today's chart