Najlepšie ETF v roku 2022
Investovanie do ETF je veľmi populárne, ale do akých ETF je najlepšie investovať v tomto roku?

V tomto článku si krátko vysvetlíme, čo sú to ETF a aké majú výhody a nevýhody. Ďalej sa pozrieme na 2 najlepšie ETF, ktoré vybral investičný špecialista LYNX Justin Blekemolen. Ak hľadáte brokera na obchodovanie ETF, kliknite sem.

Čo je ETF?

ETF (Exchange Traded Fund) je iné slovo pre tracker. Tieto produkty kopírujú ceny vybraného podkladového aktíva. Tým môžu byť komodity, dlhopisy, akciové indexy alebo kôš iných aktív, Ide o kótované investičné fondy.

Tento produkt bol navrhnutý pre investorov v 90. rokoch, spočiatku na presné sledovanie indexu. Prvý ETF bol uvedený na americký trh v roku 1993. Jeho účelom bolo sledovať výkonnosť indexu S&P 500. Dnes má toto ETF v správe aktíva cez 361 miliárd USD.

Ďalšie ETF rýchlo nasledovali napríklad pre indexy ako Dow Jones a Nasdaq, ale až koncom 90. rokov sa na trhu objavili prvé sektorové ETF. Počas posledných dvoch desaťročí sa ETF hojne rozšírili. Od roku 2003 je trh s ETF väčší ako tradičný trh aktívne spravovaných podielových fondov.

Každý rok sa celkový investovaný kapitál do ETF stále zvyšuje. V posledných rokoch tiež rapídne vzrástol počet poskytovateľov ETF. V roku 2021 bolo viac ako 160 rôznych poskytovateľov a dohromady majú v obehu takmer 8000 ETF. Rozsah je veľmi veľký, hoci mnoho poskytovateľov ponúka rôzne trackery na rovnaké indexy. ETF sa však môžu výrazne líšiť v štruktúre, cene a výkone.

Aké typy ETF existujú?

Medzi investormi sú najobľúbenejšie ETF mapujúce akciové indexy, ako sú napríklad S&P 500 alebo DAX. Ale aj priemyselné ETF, ktoré sa zameriavajú na jednotlivé odvetvia, akými môžu byť napríklad technológie, spotrebný tovar, solárny priemysel, softvér alebo biotechnológie.

Existujú aj ETF, ktoré sa zameriavajú na regionálne či štátne ekonomiky, s ktorými tak môžete investovať napríklad do čínskej, brazílskej alebo indickej ekonomiky. Komoditné ETF sledujú napríklad cenu zlata alebo striebra.

Dlhopisové ETF investujú do štátnych alebo firemných dlhopisov. Existujú aj tzv. strategické ETF, ktoré sledujú konkrétny investičný nápad – napríklad obnoviteľné energie alebo hodnoty dividend.

Pri pákových ETF je pohyb ceny znásobený multiplikátorom. Inverzný ETF sa vyvíja opačným smerom ako hodnota podkladového aktíva. Tieto exotické produkty však nie sú vhodné pre začínajúcich investorov.

ETF sa tiež líši z hľadiska spôsobu replikácie indexov. V prípade úplnej replikácie indexu (full replication) sú z disponibilného kapitálu nakúpené všetky zložky indexu v príslušnej váhe. V prípade čiastočnej replikácie indexu je však vo fonde držaná iba časť zložiek indexu. Spravidla sa jedná o akcie s najvyššou váhou v indexe.

Prečo investovať do ETF?

Indexové trackery sú dnes stavebnými kameňmi portfólií mnohých retailových investorov. ETF sú atraktívne vďaka svojej jednoduchej štruktúre, nízkym nákladom a dobrej diverzifikácii. Výhodou investovania do ETF je, že pre presné sledovanie konkrétneho indexu nemusíte neustále obchodovať. Nakupovanie a predávanie akcií za účelom udržania dobrej rovnováhy vo vašom portfóliu vás stojí veľa času a transakčných nákladov.

Investovanie do ETF je preto ideálne pre obchodníkov, ktorí radi investujú do investičných fondov, ale zároveň chcú nízke náklady. Pri podielových fondoch sa poplatky spojené s obchodovaním pohybujú v rádoch vyšších jednotiek percent.

V porovnaní s analýzou akcií, je analýza ETF podstatne jednoduchšia. Pri investovaní do akcií musí človek zvážiť veľké množstvo premenných. Fundamentálna a technická analýza jednotlivých cenných papierov potom zaberá aj oveľa viac času.

Hlavné výhody ETF:

 • Nízke náklady
 • Vysoká likvidita
 • Diverzifikácia

Nevýhody ETF:

 • Riziko straty v dôsledku kolísania cien alebo zlyhania akciového trhu
 • Riziko protistrany pri syntetických ETF
 • Možno dosiahnuť iba priemerné výnosy
 • Možné kurzové riziká pre ETF z iných menových oblastí (napr. USD)

Chcete získať zadarmo tipy na zaujímavé akcie?

Odoberajte pravidelný týždenný akciový newsletter Breakout Trader. Každý týždeň tip na obchodovanie štyroch svetových akcií.

  • Toto pole je pre validačné účely a mal by zostať nezmenený.

Ďalšie dôležité tipy pre obchodovanie s ETF

Investori do ETF by mali mať investičný horizont najmenej 4 až 5 rokov. Je potrebné počítať s tým, že na kapitálových trhoch dochádza k dočasným korekciám alebo poklesom cien (napríklad v dôsledku pandémie koronaviru). Výkonnosť klesajúcich období je kompenzovaná dlhším investičným horizontom.

ETF je teda investičným inštrumentom vhodným skôr na dlhodobú kumuláciu kapitálu. Sporiace plány s ETF, do ktorých štvrťročne investujete fixnú čiastku, sú považované za solídny konzervatívny spôsob zhodnotenia peňazí.

ETF v roku 2024:

 • iShares Core S&P 500 UCITS ETF (CSPX)
 • iShares Global Clean Energy UCITS ETF (INRG)

Tento výber slúži samozrejme len ako inšpirácia a v žiadnom prípade nie je investičným odporúčaním.

iShares Core S&P 500 UCITS ETF (CSPX)

V kalendárnom roku 2023 bol celkový výnos fondu iShares Core S&P 500 UCITS ETF +25,9 %.

iShares Core S&P 500 UCITS ETF (CSPX): Celkový výnos od roku 2014 do roku 2023. Zdroj: blackrock.com (31. 1. 2024)

Fond iShares Core S&P 500 UCITS sa snaží sledovať index S&P 500, ktorý sa skladá z 500 najväčších amerických akcií. ETF kopíruje výkonnosť podkladového indexu prostredníctvom úplnej replikácie (nakupujú sa všetky zložky indexu). Dividendy v ETF sa akumulujú a reinvestujú do ETF. ETF bolo uvedené na trh 19. mája 2010.

S indexom S&P 500 sa stále pohybujete v technologickom sektore, ale často v etablovaných spoločnostiach s malým zadlžením. Zároveň investujete aj do sektorov, ktoré môžu profitovať z rastúcich úrokových sadzieb a vysokej inflácie. Príkladom je spotrebný tovar, finančný sektor alebo zdravotníctvo.

Týždenný graf CSPX
Týždenný graf CSPX od august 2019 do januára 2024. Zdroj: LYNX+ (31. 1. 2024)

Fond iShares Core S&P 500 UCITS (CSPX) vám ponúka diverzifikované portfólio popredných amerických spoločností. S&P 500 je index vážený trhovou kapitalizáciou, čo znamená, že spoločnosti s najvyššou trhovou kapitalizáciou majú najväčšiu váhu. Približne jedna tretina celkovej váhy pripadá na sektor informačných technológií so spoločnosťami ako Apple, Microsoft a NVIDIA. Ďalšou silnou kategóriou je zdravotníctvo, kde získate expozíciu voči spoločnostiam ako UnitedHealth Group, Johnson & Johnson a Pfizer. Podobná časť zahŕňa akcie spotrebného tovaru, ako sú Amazon, Tesla, Home Depot a Nike.

Fond iShares Core S&P 500 UCITS (CSPX) vydáva spoločnosť BlackRock. ISIN je IE00B5BMR087.

iShares Global Clean Energy UCITS ETF (INRG)

Fond iShares Global Clean Energy UCITS sa snaží sledovať výkonnosť indexu S&P Global Clean Energy, ktorý zahŕňa 126 najväčších svetových spoločností pôsobiacich v sektore obnoviteľných zdrojov energie. ETF kopíruje výkonnosť podkladového indexu prostredníctvom úplnej replikácie (nákupom všetkých zložiek indexu). Dividendy tohto ETF sú investorom vyplácané polročne. ETF bolo uvedené na trh 6. júla 2007. ISIN je IE00B1XNHC34.

Približne 45 % tvoria spoločnosti poskytujúce verejné služby. Nasledujú technologické, priemyselné a iné sektory. Toto ETF teda umožňuje investovať do mnohých spoločností zaoberajúcich sa čistou energiou. Medzi významné príklady patria energetické spoločnosti, ako napríklad Enphase Energy (ENPH) a Plug Power.

Obnoviteľná energia bola v roku 2020 horúcou témou, ale výkonnosť tohto ETF v roku 2021 výrazne zaostala za širším trhom. Cena ETF na obnoviteľné zdroje energie vzrástla v rokoch 2018 až 2021 približne štyrikrát, ale toto tempo sa v roku 2021 výrazne spomalilo.

iShares Global Clean Energy UCITS ETF (INRG): Celkový výnos od roku 2014 do roku 2023. Zdroj: blackrock.com (31. 1. 2024)

Z dlhodobého hľadiska však obnoviteľné zdroje energie zostávajú pre mnohé krajiny nevyhnutnosťou a spoločnosti, ktoré sa na nich podieľajú, budú pravdepodobne profitovať aj v budúcnosti. Ani rok 2023 však z hľadiska celkovej výkonnosti nebol úspešný, pričom toto ETF skončilo so stratou už tretí kalendárny rok po sebe od roku 2020. Za rok 2023 však celkový výnos ETF klesol o -20,5 %.

Týždenný graf INRG od júna 2021 do januára 2024. Zdroj: LYNX+ (31. 1. 2024)

Podľa sektorového a produktového špecialistu spoločnosti BlackRock Omara Mouftiho došlo v roku 2020 k obrovskému prílivu objednávok a boli naplánované nové kapacity, pričom veľká časť z nich bola dodaná v roku 2023. Rast dopytu vraj zostane silný, ale zatiaľ prevláda ponuka. Omar Moutfi sa domnieva, že táto situácia by mohla v blízkej budúcnosti pokračovať a môže ešte nejaký čas trvať, kým dopyt dobehne ponuku a situácia najmä v solárnom sektore sa začne vyvíjať lepším smerom.

Rok 2024 tak nemusí byť pre toto ETF priaznivý. Ako sme však uviedli na začiatku, obnoviteľné zdroje energie sú skôr behom na dlhé trate, a preto by sa niektorí investori mohli o toto ETF zaujímať z dlhodobého hľadiska a mohol by im slúžiť ako inšpirácia do budúcnosti.

O autorovi:

ETF vybral investičný špecialista LYNX Justin Blekemolen. Justin sa dlhodobo venuje rozboru akciového trhu a píše pravidelné články pre holandskú pobočku LYNX. V minulosti tiež pracoval ako technický analytik pre IEX a Tostrams Group. V článku pre vás teda prinášame Justinove osobné tipy na najlepšie ETF, ktorými by ste sa mohli inšpirovať.

Čítajte tiež:

Ďalšie použité zdroje:

BLEKEMOLEN, J. De beste ETF’s 2022: tips voor beleggen in ETF’s. LYNX [online]. Vydáno 6.1.2022 [cit. 26.1.2022]. Dostupné na: https://www.lynx.nl/beurs/beurs-koersen/etf/beste-etfs/beste-etfs-tips-beleggen-etfs/

Informácie o produkte:

iShares Core S&P 500 UCITS ETF – Key Information Document (KID): Dokument s kľúčovými informáciami (2. 8. 2023); blackrock.com/sk/individualni-investori/produkty/253743/

PDF: blackrock.com/sk/individualni-investori/literature/kiid/eu-priips-ishares-core-sp-500-ucits-etf-usd-acc-ie00b5bmr087-sk.pdf

iShares Global Clean Energy UCITS ETF – Key Information Document (KID): Dokument s kľúčovými informáciami (2. 8. 2023); blackrock.com/sk/individualni-investori/produkty/251911/

PDF: blackrock.com/sk/individualni-investori/literature/kiid/eu-priips-ishares-global-clean-energy-ucits-etf-usd-dist-ie00b1xnhc34-sk.pdf

Online broker LYNX

Chceli by ste obchodovať na burze? Otvorte si účet prostredníctvom online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opcie, futures alebo investujte do ETF. A to všetko v rámci jedného investičného účtu. Zistite viac na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denné maximum
Denné minimum
---
---
---
---

Displaying the --- chart

Displaying today's chart