Najlepšie ETF v roku 2022
Investovanie do ETF je veľmi populárne, ale do akých ETF je najlepšie investovať v tomto roku? V tomto článku si krátko vysvetlíme, čo sú to ETF a aké majú výhody a nevýhody. Ďalej sa pozrieme na 2 najlepšie ETF, ktoré vybral investičný špecialista LYNX Justin Blekemolen.
Justin sa dlhodobo venuje rozboru akciového trhu a píše pravidelné články pre holandskú pobočku LYNX. V minulosti tiež pracoval ako technický analytik pre IEX a Tostrams Group. V článku pre vás teda prinášame Justinove osobné tipy na najlepšie ETF, ktorými by ste sa mohli inšpirovať. Ak hľadáte brokera na obchodovanie ETF, kliknite sem.

Čo je ETF?

ETF (Exchange Traded Fund) je iné slovo pre tracker. Tieto produkty kopírujú ceny vybraného podkladového aktíva. Tým môžu byť komodity, dlhopisy, akciové indexy alebo kôš iných aktív, Ide o kótované investičné fondy.

Tento produkt bol navrhnutý pre investorov v 90. rokoch, spočiatku na presné sledovanie indexu. Prvý ETF bol uvedený na americký trh v roku 1993. Jeho účelom bolo sledovať výkonnosť indexu S&P 500. Dnes má toto ETF v správe aktíva cez 361 miliárd USD.

Ďalšie ETF rýchlo nasledovali napríklad pre indexy ako Dow Jones a Nasdaq, ale až koncom 90. rokov sa na trhu objavili prvé sektorové ETF. Počas posledných dvoch desaťročí sa ETF hojne rozšírili. Od roku 2003 je trh s ETF väčší ako tradičný trh aktívne spravovaných podielových fondov.

Každý rok sa celkový investovaný kapitál do ETF stále zvyšuje. V posledných rokoch tiež rapídne vzrástol počet poskytovateľov ETF. V roku 2021 bolo viac ako 160 rôznych poskytovateľov a dohromady majú v obehu takmer 8000 ETF. Rozsah je veľmi veľký, hoci mnoho poskytovateľov ponúka rôzne trackery na rovnaké indexy. ETF sa však môžu výrazne líšiť v štruktúre, cene a výkone.

Aké typy ETF existujú?

Medzi investormi sú najobľúbenejšie ETF mapujúce akciové indexy, ako sú napríklad S&P 500 alebo DAX. Ale aj priemyselné ETF, ktoré sa zameriavajú na jednotlivé odvetvia, akými môžu byť napríklad technológie, spotrebný tovar, solárny priemysel, softvér alebo biotechnológie.

Existujú aj ETF, ktoré sa zameriavajú na regionálne či štátne ekonomiky, s ktorými tak môžete investovať napríklad do čínskej, brazílskej alebo indickej ekonomiky. Komoditné ETF sledujú napríklad cenu zlata alebo striebra.

Dlhopisové ETF investujú do štátnych alebo firemných dlhopisov. Existujú aj tzv. strategické ETF, ktoré sledujú konkrétny investičný nápad – napríklad obnoviteľné energie alebo hodnoty dividend.

Pri pákových ETF je pohyb ceny znásobený multiplikátorom. Inverzný ETF sa vyvíja opačným smerom ako hodnota podkladového aktíva. Tieto exotické produkty však nie sú vhodné pre začínajúcich investorov.

ETF sa tiež líši z hľadiska spôsobu replikácie indexov. V prípade úplnej replikácie indexu (full replication) sú z disponibilného kapitálu nakúpené všetky zložky indexu v príslušnej váhe. V prípade čiastočnej replikácie indexu je však vo fonde držaná iba časť zložiek indexu. Spravidla sa jedná o akcie s najvyššou váhou v indexe.

Prečo investovať do ETF?

Indexové trackery sú dnes stavebnými kameňmi portfólií mnohých retailových investorov. ETF sú atraktívne vďaka svojej jednoduchej štruktúre, nízkym nákladom a dobrej diverzifikácii. Výhodou investovania do ETF je, že pre presné sledovanie konkrétneho indexu nemusíte neustále obchodovať. Nakupovanie a predávanie akcií za účelom udržania dobrej rovnováhy vo vašom portfóliu vás stojí veľa času a transakčných nákladov.

Investovanie do ETF je preto ideálne pre obchodníkov, ktorí radi investujú do investičných fondov, ale zároveň chcú nízke náklady. Pri podielových fondoch sa poplatky spojené s obchodovaním pohybujú v rádoch vyšších jednotiek percent.

V porovnaní s analýzou akcií, je analýza ETF podstatne jednoduchšia. Pri investovaní do akcií musí človek zvážiť veľké množstvo premenných. Fundamentálna a technická analýza jednotlivých cenných papierov potom zaberá aj oveľa viac času.

Hlavné výhody ETF:

  • Nízke náklady
  • Vysoká likvidita
  • Diverzifikácia

Nevýhody ETF:

  • Riziko straty v dôsledku kolísania cien alebo zlyhania akciového trhu
  • Riziko protistrany pri syntetických ETF
  • Možno dosiahnuť iba priemerné výnosy
  • Možné kurzové riziká pre ETF z iných menových oblastí (napr. USD)

Chcete získať zadarmo tipy na zaujímavé akcie?

Odoberajte pravidelný týždenný akciový newsletter Breakout Trader. Každý týždeň tip na obchodovanie štyroch svetových akcií.

    • Toto pole je pre validačné účely a mal by zostať nezmenený.

Ďalšie dôležité tipy pre obchodovanie s ETF

Investori do ETF by mali mať investičný horizont najmenej 4 až 5 rokov. Je potrebné počítať s tým, že na kapitálových trhoch dochádza k dočasným korekciám alebo poklesom cien (napríklad v dôsledku pandémie koronaviru). Výkonnosť klesajúcich období je kompenzovaná dlhším investičným horizontom.

ETF je teda investičným inštrumentom vhodným skôr na dlhodobú kumuláciu kapitálu. Sporiace plány s ETF, do ktorých štvrťročne investujete fixnú čiastku, sú považované za solídny konzervatívny spôsob zhodnotenia peňazí.

Zoznam najlepších ETF v roku 2022:

  • iShares Core S&P 500 UCITS ETF (IUSA)
  • iShares Global Clean Energy UCITS ETF (INRG)

2 najlepšie ETF pre rok 2022

V tomto článku rozoberáme dvě zaujímavé ETF na rok 2022 podľa investičného špecialistu LYNX Justina Blekemolena. Zoznam je samozrejme subjektívny a nehovorí nič o budúcich výnosoch. Justin vo výbere daných ETF zohľadnil aktuálne okolnosti a trendy na finančných trhoch. Nižšie je uvedený jeho prehľad najlepších ETF.

iShares Core S&P 500 UCITS ETF (IUSA)

V roku 2021 index S&P 500 dosiahol návratnosť takmer 27 %. Nasdaq dosiahol okolo 21%. Investori sa tiež zrejme pripravujú na plánované postupné ukončenie uvoľnenej menovej politiky. Očakáva sa, že úrokové sadzby sa v roku 2022 zvýšia najmenej trikrát. Vyššie úrokové sadzby zvýšili atraktivitu hodnotových akcií v porovnaní s rastovými. Preto sa Justin domnieva, že index S&P 500 bude aj v roku 2022 generovať lepšie výnosy ako Nasdaq, ktorý obsahuje oveľa viac rastových akcií.

S indexom S&P 500 sa stále pohybujeme v technologickom sektore, ale často v zabehnutých spoločnostiach s malým zadlžením. S ETF S&P 500 zároveň investujete do sektorov, ktoré ťažia z rastúcich úrokových sadzieb a vysokej inflácie. Príkladom môže byť spotrebný tovar, finančný sektor alebo zdravotníctvo.

Týždenný graf IUSA
Týždenný graf IUSA od decembra 2017 do novembra 2022. Zdroj: Trader Workstation (23. 11. 2022)

ETF S & P 500 UCITS iShares Core (IUSA) vám ponúka diverzifikované portfólio v 500 popredných amerických firmách. S&P 500 je index vážený podľa trhovej kapitalizácie, čo znamená, že spoločnosti s najvyššou trhovou kapitalizáciou majú najväčšiu váhu. Približne 27,81 % celkovej váhy pripadá na sektor informačných technológií so spoločnosťami ako Apple, Microsoft a NVIDIA. S váhou viac ako 13% pre zdravotníctvo získate expozíciu voči spoločnostiam ako UnitedHealth Group, Johnson & Johnson a Pfizer. Spotrebný tovar (12,8 %) zahŕňa akcie spoločností Amazon, Tesla, Home Depot a Nike.

ETF iShares Core S&P 500 UCITS (IUSA) vydáva spoločnosť BlackRock. Dividendy sú vyplácané štvrťročne. ISIN je IE0031442068. Dobrou dlhodobou stratégiou pre toto ETF by mohlo byť investovanie pevnej sumy každý mesiac.

iShares Global Clean Energy UCITS ETF (INRG)

Obnoviteľná energia bola v roku 2020 horúcou témou, ale v roku 2021 výkonnosť tohto ETF výrazne zaostávala za širším trhom. Cena ETF na obnoviteľné zdroje energie vzrástla v rokoch 2018 až 2021 zhruba štyrikrát, ale v minulom roku toto tempo výrazne spomalilo. Z dlhodobého hľadiska ale obnoviteľné zdroje energie zostávajú nutnosťou a spoločnosti, ktoré sa nimi zaoberajú, z toho budú zrejme aj naďalej ťažiť.

Týždenný graf INRG
Týždenný graf INRG od decembra 2017 do novembra 2022. Zdroj: Trader Workstation (23. 11. 2022)

Spomínané ETF sa snaží sledovať výkonnosť indexu S&P Global Clean Energy, ktorý zahŕňa 126 najväčších svetových spoločností pôsobiacich v sektore obnoviteľných zdrojov energie. Viac ako 43 % ETF tvoria firmy zaoberajúce sa verejnými službami. Akcie sa ďalej delia na priemysel, IT, energetiku a materiály. S týmto ETF tak môžete investovať do mnohých spoločností, ktoré sa zaoberajú čistou energiou.

Najväčšiu váhu má v súčasnosti energetická spoločnosť Enphase Energy (ENPH) s váhou viac ako 8,96 %. Za zmienku stojí aj spoločnosť Plug Power s váhou 5,69 %, Consolidated Edison (5,05 %) a Iberdrola (3,87 %). Samozrejme nechýbajú akcie solárnej energie ako Solaredge (SEDG), First Solar (FSLR) a Sunrun (RUN).

Čítajte tiež:

Ďalšie použité zdroje:

BLEKEMOLEN, J. De beste ETF’s 2022: tips voor beleggen in ETF’s. LYNX [online]. Vydáno 6.1.2022 [cit. 26.1.2022]. Dostupné na: https://www.lynx.nl/beurs/beurs-koersen/etf/beste-etfs/beste-etfs-tips-beleggen-etfs/

Informácie o produkte:

iShares Core S&P 500 UCITS ETF – Key Information Document (KID): Dokument s kľúčovými informáciami (2. 8. 2023); blackrock.com/sk/individualni-investori/produkty/253743/

PDF: blackrock.com/sk/individualni-investori/literature/kiid/eu-priips-ishares-core-sp-500-ucits-etf-usd-acc-ie00b5bmr087-sk.pdf

iShares Global Clean Energy UCITS ETF – Key Information Document (KID): Dokument s kľúčovými informáciami (2. 8. 2023); blackrock.com/sk/individualni-investori/produkty/251911/

PDF: blackrock.com/sk/individualni-investori/literature/kiid/eu-priips-ishares-global-clean-energy-ucits-etf-usd-dist-ie00b1xnhc34-sk.pdf

Online broker LYNX

Chceli by ste obchodovať na burze? Otvorte si účet prostredníctvom online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opcie, futures alebo investujte do ETF. A to všetko v rámci jedného investičného účtu. Zistite viac na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denné maximum
Denné minimum
---
---
---
---

Displaying the --- chart

Displaying today's chart