Najlepšie ETF v roku 2022

Investovanie do ETF je veľmi populárne, ale do akých ETF je najlepšie investovať v roku 2022? V tomto článku si krátko vysvetlíme, čo sú to ETF a aké majú výhody a nevýhody. Ďalej sa pozrieme na 4 najlepšie ETF, ktoré vybral investičný špecialista LYNX Justin Blekemolen.

Justin sa dlhodobo venuje rozboru akciového trhu a píše pravidelné články pre holandskú pobočku LYNX. V minulosti tiež pracoval ako technický analytik pre IEX a Tostrams Group. V článku pre vás teda prinášame Justinove osobné tipy na najlepšie ETF v roku 2022, ktorými by ste sa mohli inšpirovať.

Čo je ETF?

ETF (Exchange Traded Fund) je iné slovo pre tracker. Tieto produkty kopírujú ceny vybraného podkladového aktíva. Tým môžu byť komodity, dlhopisy, akciové indexy alebo kôš iných aktív, Ide o kótované investičné fondy.

Tento produkt bol navrhnutý pre investorov v 90. rokoch, spočiatku na presné sledovanie indexu. Prvým ETF uvedeným na americký trh v roku 1993 bol SPDR S&P 500 ETF (SPY). Jeho účelom bolo sledovať výkonnosť indexu S&P 500. Dnes má toto ETF v správe aktíva cez 361 miliárd USD.

Ďalšie ETF rýchlo nasledovali napríklad pre indexy ako Dow Jones a Nasdaq, ale až koncom 90. rokov sa na trhu objavili prvé sektorové ETF. Počas posledných dvoch desaťročí sa ETF hojne rozšírili. Od roku 2003 je trh s ETF väčší ako tradičný trh aktívne spravovaných podielových fondov.

Každý rok sa celkový investovaný kapitál do ETF stále zvyšuje. V posledných rokoch tiež rapídne vzrástol počet poskytovateľov ETF. V roku 2021 bolo viac ako 160 rôznych poskytovateľov a dohromady majú v obehu takmer 8000 ETF. Rozsah je veľmi veľký, hoci mnoho poskytovateľov ponúka rôzne trackery na rovnaké indexy. ETF sa však môžu výrazne líšiť v štruktúre, cene a výkone.

Aké typy ETF existujú?

Medzi investormi sú najobľúbenejšie ETF mapujúce akciové indexy, ako sú napríklad S&P 500 alebo DAX. Ale aj priemyselné ETF, ktoré sa zameriavajú na jednotlivé odvetvia, akými môžu byť napríklad technológie, spotrebný tovar, solárny priemysel, softvér alebo biotechnológie.

Existujú aj ETF, ktoré sa zameriavajú na regionálne či štátne ekonomiky, s ktorými tak môžete investovať napríklad do čínskej, brazílskej alebo indickej ekonomiky. Komoditné ETF sledujú napríklad cenu zlata alebo striebra.

Dlhopisové ETF investujú do štátnych alebo firemných dlhopisov. Existujú aj tzv. strategické ETF, ktoré sledujú konkrétny investičný nápad – napríklad ÖkoDAX (obnoviteľné energie) alebo DivDAX (hodnoty dividend).

Pri pákových ETF je pohyb ceny znásobený multiplikátorom. Inverzný ETF sa vyvíja opačným smerom ako hodnota podkladového aktíva. Tieto exotické produkty však nie sú vhodné pre začínajúcich investorov.

ETF sa tiež líši z hľadiska spôsobu replikácie indexov. V prípade úplnej replikácie indexu (full replication) sú z disponibilného kapitálu nakúpené všetky zložky indexu v príslušnej váhe. V prípade čiastočnej replikácie indexu je však vo fonde držaná iba časť zložiek indexu. Spravidla sa jedná o akcie s najvyššou váhou v indexe.

Prečo investovať do ETF?

Indexové trackery sú dnes stavebnými kameňmi portfólií mnohých retailových investorov. ETF sú atraktívne vďaka svojej jednoduchej štruktúre, nízkym nákladom a dobrej diverzifikácii. Výhodou investovania do ETF je, že pre presné sledovanie konkrétneho indexu nemusíte neustále obchodovať. Nakupovanie a predávanie akcií za účelom udržania dobrej rovnováhy vo vašom portfóliu vás stojí veľa času a transakčných nákladov.

Investovanie do ETF je preto ideálne pre obchodníkov, ktorí radi investujú do investičných fondov, ale zároveň chcú nízke náklady. Pri podielových fondoch sa poplatky spojené s obchodovaním pohybujú v rádoch vyšších jednotiek percent.

V porovnaní s analýzou akcií, je analýza ETF podstatne jednoduchšia. Pri investovaní do akcií musí človek zvážiť veľké množstvo premenných. Fundamentálna a technická analýza jednotlivých cenných papierov potom zaberá aj oveľa viac času.

Hlavné výhody ETF:

  • Nízke náklady
  • Vysoká likvidita
  • Diverzifikácia

Nevýhody ETF:

  • Riziko straty v dôsledku kolísania cien alebo zlyhania akciového trhu
  • Riziko protistrany pri syntetických ETF
  • Možno dosiahnuť iba priemerné výnosy
  • Možné kurzové riziká pre ETF z iných menových oblastí (napr. USD)

Ďalšie dôležité tipy pre obchodovanie s ETF

Investori do ETF by mali mať investičný horizont najmenej 4 až 5 rokov. Je potrebné počítať s tým, že na kapitálových trhoch dochádza k dočasným korekciám alebo poklesom cien (napríklad v dôsledku pandémie koronaviru). Výkonnosť klesajúcich období je kompenzovaná dlhším investičným horizontom.

ETF je teda investičným inštrumentom vhodným skôr na dlhodobú kumuláciu kapitálu. Sporiace plány s ETF, do ktorých štvrťročne investujete fixnú čiastku, sú považované za solídny konzervatívny spôsob zhodnotenia peňazí.

Chcete získať zadarmo tipy na zaujímavé akcie a ETF?

Odoberajte pravidelný týždenný akciový newsletter Breakout Trader. Každý týždeň tip na obchodovanie štyroch svetových akcií a vybraného ETF.

  • Toto pole je pre validačné účely a mal by zostať nezmenený.

4 najlepšie ETF pre rok 2022

V tomto článku rozoberáme štyri zaujímavé ETF na rok 2022 podľa investičného špecialistu LYNX Justina Blekemolena. Zoznam je samozrejme subjektívny a nehovorí nič o budúcich výnosoch. Justin vo výbere daných ETF zohľadnil aktuálne okolnosti a trendy na finančných trhoch. Nižšie je uvedený jeho prehľad najlepších ETF v roku 2022.

iShares Core S&P 500 UCITS ETF (IUSA)

V roku 2021 index S&P 500 dosiahol návratnosť takmer 27 %. Nasdaq dosiahol okolo 21%. Investori sa tiež zrejme pripravujú na plánované postupné ukončenie uvoľnenej menovej politiky. Očakáva sa, že úrokové sadzby sa v roku 2022 zvýšia najmenej trikrát. Vyššie úrokové sadzby zvýšili atraktivitu hodnotových akcií v porovnaní s rastovými. Preto sa Justin domnieva, že index S&P 500 bude aj v roku 2022 generovať lepšie výnosy ako Nasdaq, ktorý obsahuje oveľa viac rastových akcií.

S indexom S&P 500 sa stále pohybujeme v technologickom sektore, ale často v zabehnutých spoločnostiach s malým zadlžením. S ETF S&P 500 zároveň investujete do sektorov, ktoré ťažia z rastúcich úrokových sadzieb a vysokej inflácie. Príkladom môže byť spotrebný tovar, finančný sektor alebo zdravotníctvo.

Týždenný graf IUSA od marca 2017 do januára 2022. Zdroj: Trader Workstation (26.1.2022)

ETF S & P 500 UCITS iShares Core (IUSA) vám ponúka diverzifikované portfólio v 500 popredných amerických firmách. S&P 500 je index vážený podľa trhovej kapitalizácie, čo znamená, že spoločnosti s najvyššou trhovou kapitalizáciou majú najväčšiu váhu. Približne 27,81 % celkovej váhy pripadá na sektor informačných technológií so spoločnosťami ako Apple, Microsoft a NVIDIA. S váhou viac ako 13% pre zdravotníctvo získate expozíciu voči spoločnostiam ako UnitedHealth Group, Johnson & Johnson a Pfizer. Spotrebný tovar (12,8 %) zahŕňa akcie spoločností Amazon, Tesla, Home Depot a Nike.

ETF iShares Core S&P 500 UCITS (IUSA) vydáva spoločnosť BlackRock. Dividendy sú vyplácané štvrťročne. ISIN je IE0031442068. Dobrou dlhodobou stratégiou pre toto ETF by mohlo byť investovanie pevnej sumy každý mesiac.

iShares Global Clean Energy UCITS ETF (INRG)

Obnoviteľná energia bola v roku 2020 horúcou témou, ale v roku 2021 výkonnosť tohto ETF výrazne zaostávala za širším trhom. Cena ETF na obnoviteľné zdroje energie vzrástla v rokoch 2018 až 2021 zhruba štyrikrát, ale v minulom roku toto tempo výrazne spomalilo. Z dlhodobého hľadiska ale obnoviteľné zdroje energie zostávajú nutnosťou a spoločnosti, ktoré sa nimi zaoberajú, z toho budú zrejme aj naďalej ťažiť.

Týždenný graf INRG od marca 2017 do januára 2022. Zdroj: Trader Workstation (26.1.2022)

Spomínané ETF sa snaží sledovať výkonnosť indexu S&P Global Clean Energy, ktorý zahŕňa 126 najväčších svetových spoločností pôsobiacich v sektore obnoviteľných zdrojov energie. Viac ako 43 % ETF tvoria firmy zaoberajúce sa verejnými službami. Akcie sa ďalej delia na priemysel, IT, energetiku a materiály. S týmto ETF tak môžete investovať do mnohých spoločností, ktoré sa zaoberajú čistou energiou.

Najväčšiu váhu má v súčasnosti energetická spoločnosť Enphase Energy (ENPH) s váhou viac ako 8,96 %. Za zmienku stojí aj spoločnosť Plug Power s váhou 5,69 %, Consolidated Edison (5,05 %) a Iberdrola (3,87 %). Samozrejme nechýbajú akcie solárnej energie ako Solaredge (SEDG), First Solar (FSLR) a Sunrun (RUN).

Lyxor MSCI Future Mobility ESG Filtered UCITS ETF (ELCR)

Lyxor MSCI Future Mobility ESG Filtered UCITS ETF patrí tiež do nášho zoznamu najlepších ETF 2022. Na rozdiel od vyššie uvedeného iShares Global Clean Energy UCITS ETF sa toto ETF zameriava konkrétne na jednu tému, a to na elektromobilitu. Tá sa spomína ako jeden z účinných nástrojov v boji proti klimatickým zmenám. Má pozitívny vplyv na kvalitu ovzdušia a pomáha znižovať emisie CO2.

V súvislosti s elektromobilmi sa každému určite vybavia spoločnosti ako Tesla, NIO, Xpeng a Lucid Motors. Ani tradiční výrobcovia automobilov však nezaháľajú a investujú miliardy do vývoja elektromobilov. Vzhľadom na to, že európske vlády dokonca prijímajú opatrenia na postupné vyradenie benzínových automobilov, zdá sa, že elektrické autá čaká úspešná budúcnosť.

Denný graf ELCR od novembra 2020 do januára 2022. Zdroj: Trader Workstation (26.1.2022)

Používanie elektromobilov prirodzene vyžaduje veľké množstvo základných komponentov ako batérie, softvér, čipy a ďalšie. Lyxor MSCI Future Mobility ESG Filtered UCITS ETF (ELCR) investuje aj do akcií spoločností zaoberajúcich sa aj týmito dielmi a technológiami. Najväčšiu váhu majú spoločnosti NVIDIA (8,45 %), AMD (7,33 %) a Tesla (4,16 %).

Lyxor MSCI India UCITS ETF (INR)

V roku 2020 sa indická ekonomika kvôli koronaviru prepadla o 7,3 %, ale predtým bola táto krajina známa ako jedna z najrýchlejšie rastúcich ekonomík sveta. V roku 2021 bol opäť zaznamenaný rast o viac ako 9,5 % a očakáva sa, že tento rýchly rast bude pokračovať aj v rokoch 2022 a 2023. Napríklad MMF očakáva rast o 8,5 % v roku 2022 a medzi 6,5 a 7 % v roku 2023. India s takmer 1,4 miliardami obyvateľov tvorí asi 18 % celkovej svetovej populácie. Tieto obrovské čísla ponúkajú spoločnostiam mnoho príležitostí.

Rozvojové krajiny majú tendenciu rýchlo rásť, pretože aj malé inovácie môžu viesť k veľkým zlepšeniam. Investície v Indii môžu byť týmto spôsobom atraktívne, ale tiež zahŕňajú riziká. Byrokratické predpisy často sťažujú podnikanie a infraštruktúra je veľmi málo rozvinutá.

Týždenný graf INR od marca 2017 do januára 2022. Zdroj: Trader Workstation (26.1.2022)

Lyxor MSCI India UCITS ETF (INR)sleduje index MSCI Emerging Markets India. Finančný sektor tvorí takmer 24 % tohto ETF a tesne za ním nasleduje sektor IT (20 %). Energetické spoločnosti zaberajú približne 11 %. Tieto tri sektory majú dohromady viac ako polovicu spomínaného ETF. Ďalšími dôležitými sektormi sú materiály a spotrebný tovar. ETF investuje do 106 rôznych indických akcií.

Investície do ETF prostredníctvom LYNX

Či už ste intradenný obchodník alebo dlhodobý investor, môžete využiť vynikajúcu ponuku spoločnosti LYNX, pretože vám za priaznivé poplatky umožníme obchodovať s najrôznejšími finančnými inštrumentmi ako sú napríklad akcie, ETF, futures, opcie, CFD a forex. Ďalej pre vás pravidelne pripravujeme naše týždenné investičné newslettre a vysielame vzdelávacie webináre. Vďaka LYNX môžete obchodovať v reálnom čase prostredníctvom profesionálnych obchodných platforiem.

Chcete previesť zahraničné ceny akcií alebo ceny ETF na eurá? Potom použite prevodník mien. Navyše pre vás pravidelne zverejňujeme aktuálne obchodné príležitosti na trhu a novinky zo sveta investícií v rámci Investičného portálu. V prípade akýchkoľvek otázok môžete bezplatne využiť našu klientsku podporu.

Čítajte tiež:

Volatilita jej význam a druhy: Historická vs. implikovaná volatilita

Komentáre vypnuté na Volatilita jej význam a druhy: Historická vs. implikovaná volatilita

Collar stratégia: Ochráňte svoje akciové pozície pomocou opcií

Komentáre vypnuté na Collar stratégia: Ochráňte svoje akciové pozície pomocou opcií

Najlepšie svetové dividendové akcie v roku 2022

Komentáre vypnuté na Najlepšie svetové dividendové akcie v roku 2022

Najlepšie dividendové ETF 2022

Komentáre vypnuté na Najlepšie dividendové ETF 2022

Ďalšie použité zdroje:

BLEKEMOLEN, J. De beste ETF’s 2022: tips voor beleggen in ETF’s. LYNX [online]. Vydáno 6.1.2022 [cit. 26.1.2022]. Dostupné na: https://www.lynx.nl/beurs/beurs-koersen/etf/beste-etfs/beste-etfs-tips-beleggen-etfs/

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denné maximum
Denné minimum
---
---
---
---

Displaying the --- chart

Displaying today's chart