Čínsky jüan

Všetko, čo by ste mali vedieť o tejto mene. Dôležité informácie, aktuálny kurz, historický graf a prevodník mien.

Čínsky jüan aktuálne

Symbol: CNY

Naposledy aktualizované:--- hod.

---
---
---
---
---
Denné maximum
---
Denné minimum
---

Čínsky jüan graf

  • 1 D
  • 1 W
  • 1 M
  • 6 M
  • YTD
  • 1 Y
  • 5 Y
  • Max

CNY/EUR Kurz

Posledná obchodná cena --
Zmena --
Čas --
Dátum --
Zatváracia cena predchádzajúceho dňa --
Previesť
Na
1 CNY EUR

Historické kurzy : CNY/EUR

Obdobie:
Dátum Zatváracia cena predchádzajúceho dňa Otváracia cena Maximum Minimum

Mena: Čínsky jüan (CNY)

Čínsky juan (CNY) je oficiálnou menou v Čínskej ľudovej republike. Hoci je oficiálna skratka CNY, často sa používa aj skratka RMB (z čínskeho slova jüanu, ktoré vo voľnom preklade znamená" "ľudová mena ""). Čínsky juan sa stal dôležitou medzinárodnou menou predovšetkým v posledných rokoch, kedy Čína zaznamenala zvyšujúce sa zastúpenie v medzinárodnom obchode aj posun z centrálnej plánovanej ekonomiky na ekonomiku trhovú. Čínska mena je z hľadiska objemu globálnych transakcií na piatom mieste.

História čínskeho juanu

Juan bol predstavený po založení Čínskej ľudovej republiky v roku 1949. Do tej doby v Číne platili rôzne menové systémy, ktoré sa menili vždy s ohľadom na vládnucu dynastiu alebo podľa toho, kto Čínu okupoval. Medzi rokmi 1994 až 2004 sa kurz čínskeho juanu stabilizoval voči kurzu amerického dolára, povolená fluktuácia bola v rozmedzí do 0,5%.

Od roku 2006 sa kurz čínskej meny fixuje ku košu ďalších svetových mien s toleranciou, ktorá je ešte nižšia ako 0,5%. Čínska vláda však oznámila, že chce postupne zvyšovať kurzovú flexibilitu. V roku 2015 Medzinárodný menový fond (IMF) oznámil, že čínsky juan sa stáva piatou rezervnou menou popri USD, EUR, GBP a JPY.

Všeobecne

Menové rozhodnutie v Číne prislúcha Čínskej ľudovej banke, teda centrálnej banke Čínskej ľudovej republiky sídliacej v Pekingu. Skratka pre Čínsky juan je CNY, pre príklad, v Hong-Kongu sa označuje ako CNH a v Číne samotnej je medzi ľuďmi známy pod označením RMB. Jeden juan sa delí na 10 ťiao alebo taky 100 fénov. Juan sa označuje symbolom & yen ;. Najviac obchodovaným menovým párom je USD/CNY.