Ukrajinská hrivna

Všetko, čo by ste mali vedieť o tejto mene. Dôležité informácie, aktuálny kurz, historický graf a prevodník mien.

Ukrajinská hrivna aktuálne

Symbol: UAH

Naposledy aktualizované:--- hod.

---
---
---
---
---
Denné maximum
---
Denné minimum
---

Ukrajinská hrivna graf

  • 1 D
  • 1 W
  • 1 M
  • 6 M
  • YTD
  • 1 Y
  • 5 Y
  • Max

UAH/EUR Kurz

Posledná obchodná cena --
Zmena --
Čas --
Dátum --
Zatváracia cena predchádzajúceho dňa --
Previesť
Na
1 UAH EUR

Historické kurzy : UAH/EUR

Obdobie:
Dátum Zatváracia cena predchádzajúceho dňa Otváracia cena Maximum Minimum

Mena: Ukrajinská hrivna (UAH)

Ukrajinská hrivna (UAH) je oficiálnou menou Ukrajiny, okrem polostrova Krym. Táto mena sa nenachádza v 20 najobchodovanejších menách sveta.

História ukrajinskej hrivny

Mena s názvom hrivna sa využívala už v Kyjevskej Rusi. Keď v roku 1917 Ukrajina vyhlásila nezávislosť, práve názov hrivna sa zachoval aj pri novej ukrajinskej mene. V roku 1996 potom môžeme hovoriť o súčasnej ukrajinskej hrivne. Táto mena nahrádza ukrajinský karbovanec, ktorý slúžil ako prechodová mena zo sovietskeho rubľa práve na ukrajinskú hrivnu.

Ekonomická nestabilita a hyperinflácia odkladala vhodný okamih prechodu na hrivnu. Pripravené mince a bankovky, ktoré boli vytlačené v Kanade a Veľkej Británii, si na svoje zavedenie počkali viac ako dva roky. V prechodnom období boli obe meny, hrivna aj karbovanec, používané v bežnej cirkulácii. Obchodníci boli ale vyzvaní na obchodovanie len v talentoch. Všetky bankové účty boli automaticky prevedené do novej meny a následne bolo povolené vymeniť zostávajúci karbovance do hrivien.

V roku 2014 potom zaznamenávame ďalšiu zmenu. V rámci anexia Krymu k Rusku sa zavadí na tomto území ruský rubeľ ako oficiálna mena.  

Všeobecne

Jedna hrivna je zložená zo 100 kopejok.

Na ukrajinskej hrivne sa podpísala, ako ázijská finančná kríza, tak svetová finančná kríza. Hovoríme tu o prepadoch v rámci desiatok percent. V roku 2015 potom zaznamenávame najväčší pokles, a to až do výšky 70% hodnoty ukrajinskej hrivny. Dlhodobo má potom mena klesajúcu tendenciu.