Turecká líra

Všetko, čo by ste mali vedieť o tejto mene. Dôležité informácie, aktuálny kurz, historický graf a prevodník mien.

Turecká líra aktuálne

Symbol: TRY

Naposledy aktualizované:--- hod.

---
---
---
---
---
Denné maximum
---
Denné minimum
---

Turecká líra graf

  • 1 D
  • 1 W
  • 1 M
  • 6 M
  • YTD
  • 1 Y
  • 5 Y
  • Max

TRY/EUR Kurz

Posledná obchodná cena --
Zmena --
Čas --
Dátum --
Zatváracia cena predchádzajúceho dňa --
Previesť
Na
1 TRY EUR

Historické kurzy : TRY/EUR

Obdobie:
Dátum Zatváracia cena predchádzajúceho dňa Otváracia cena Maximum Minimum

Mena: Turecká líra (TRY)

Turecká líra je platidlom hneď pre dve destinácie, Turecko a medzinárodne nevykázanú Severocyperskú tureckú republiku. Turecká líra patrí medzi 20 najobchodovanejších mien sveta.

História tureckej líry

Turecká líra má svoje korene v starovekej rímskej jednotke hmotnosti - libre. Roku 1844 je určená ako hlavná menová jednotka a nahrádza doterajšie meny s názvom a k & ccedil; e a kurus. Terajšia podoba bankoviek vyplýva z obdobia do roku 1927, kedy   je na bankovkách zachované vyobrazenie prvého prezidenta Turecka Mustafa Kemala Atatüruka. Zmeny vo vedení štátu majú síce na podobu bankoviek vplyv, napriek tomu sa tvár T. M. Atatüruka na bankovkách objavuje dodnes.

Turecká líra si vo svojej histórii prešla veľmi volatilnými obdobiami. Preto bola v roku 2003 schválená menová reforma, ktorá modernizovala bankovky a odstránila z nich šesť núl. A aj v roku 2018 je turecká líra charakteristická práve svojou stratou hodnoty voči euru a doláru. Jej prepady ju zaraďujú na zoznam celosvetovo najhoršie výkonných mien. Všeobecne je potom turecká centrálna banka v neustálom nátlaku práve z dôvodu znehodnocovaniu meny a vysokej inflácie a tieto témy sa stávajú predmetom diskusie v rámci politických volieb.

Všeobecne

Čiastkovou jednotkou tureckej líry je   kurus, jedna líra je zložená zo 100 kurusov. Súčasný znak líry   ₺   bol vytvorený až roku 2012 centrálnou bankou Turecka, ktorá je zároveň zodpovedná za vydávanie bankoviek.