Juhoafrický rand

Všetko, čo by ste mali vedieť o tejto mene. Dôležité informácie, aktuálny kurz, historický graf a prevodník mien.

Juhoafrický rand aktuálne

Symbol: ZAR

Naposledy aktualizované:--- hod.

---
---
---
---
---
Denné maximum
---
Denné minimum
---

Juhoafrický rand graf

  • 1 D
  • 1 W
  • 1 M
  • 6 M
  • YTD
  • 1 Y
  • 5 Y
  • Max

ZAR/EUR Kurz

Posledná obchodná cena --
Zmena --
Čas --
Dátum --
Zatváracia cena predchádzajúceho dňa --
Previesť
Na
1 ZAR EUR

Historické kurzy : ZAR/EUR

Obdobie:
Dátum Zatváracia cena predchádzajúceho dňa Otváracia cena Maximum Minimum

Mena: Juhoafrický rand (ZAR)

Juhoafrický rand (ZAR) je oficiálnou menou Južnej Afriky. Zároveň je využívaný v rámci spoločnej menovej únie pre Lesotho, Namíbiu a Svazijsko   ako druhá mena.   Medzinárodne hrá mena dôležitú úlohu pri vývoze surovín z krajiny.   V zozname obchodovaných mien je juhoafrický rand na 20. mieste, tesne za brazílskym reálom.

História juhoafrického randu

História platidiel siaha ďaleko do histórie a vyplýva z politickej situácie v krajine. Správa nad týmto územím sa striedala po väčšinu času medzi Veľkou Britániou a Holandskom, od čoho sa tiež odvíjala mena krajiny.

V roku 1961, v rovnakom roku ako samotný vznik Juhoafrickej republiky, bola juhoafrická libra nahradená random a ten sa tak stal oficiálnym platidlom.   Do roku 1993 bol rand oficiálnou menou tiež v Namíbii. Namíbijský dolár je zafixovaný k juhoafrickému randu v pomere 1: 1.   To isté platí pre susedné krajiny Lesotho a Svazijsko.

V júni 1973 výmenný kurz juhoafrického randu a amerického dolára dosahuje svojich vrcholov, teda 1,49992 USD. V marci 1982 má hodnota jedného randu dokonca väčšiu hodnotu ako jeden dolár. Postupne sa výmenný pomer znižuje a v roku 2001 je hodnota 1 USD rovná hodnote 13,84 ZAR.

Všeobecne

Jeden rand možno rozdeliť na 100 centov. Za menovú politiku v krajine je zodpovedná centrálna banka Južnej Afriky. Pre juhoafrický rand je často tiež používaná skratka R Názov rand je skratka pre oblasť Witwatersrand , kde sa vyskytuje nespočetné množstvo zlatých baní.   Menový pár ZAR/EUR ukazuje pomer medzi juhoafrickým random a eurom.