Čínske akcie sa v poslednom čase veľmi skloňujú najmä s možným delistovaním z búrz v USA. Čína je krajina s obrovským ekonomickým potenciálom. Hoci sa tento štát čiastočne otvoril slobodnému trhu, čínske spoločnosti sú často naďalej kontrolované vládou a ich správanie je v niektorých prípadoch netransparentné. Čínske akcie pritom ponúkajú veľmi zaujímavé možnosti na investovanie.

V tomto článku sa zameriame na témy, ktoré sú dôležité pre investovanie v Číne. Predstavíme si aj niektoré čínske ETF a čínske akcie, ktoré by investorov v roku 2022 mohli zaujať.

Príležitosti a riziká investovania v Číne

V roku 2010 sa Čína stala druhou najväčšou ekonomikou sveta, ale zároveň je krajina mnohými stále označovaná za rozvojovú krajinu. Hoci sú veľkomesta ako Peking, Šanghaj a Čcheng-tu na ekonomickom vzostupe, vo vidieckych oblastiach je stále veľká chudoba. Keď sa pozrieme na príjem na osobu, nájdeme Čínu dokonca až na 81. mieste. Vzhľadom na rýchly ekonomický rast však môže byť investovanie v Číne veľmi zaujímavé.

Mnohé čínske akcie sú pre zahraničných investorov z veľkej časti stále nedostupné. Riešením je napríklad možnosť investovať v Hongkongu. Existuje aj množstvo čínskych akcií s kotáciou v USA.

Investície na rozvíjajúcich sa trhoch sú obvykle spojené s vyšším rizikom, nielen z dôvodu značnej korupcie. Dobrým príkladom je spoločnosť Luckin Coffee (LKNCY), ktorá v roku 2020 stratila na trhovej hodnote najmenej 97 %. Kávová spoločnosť roky klamala o svojich predajoch, a keď bol podvod odhalený, cena akcií prudko klesla. Investori tak musia pri investovaní do čínskych akcií dbať na zvýšenú opatrnosť.

Ďalšou možnosťou je investovanie do ETF. Tu je riziko rozložené, teda ojedinelý prípad korupcie alebo podvodu ťažko ovplyvní výsledky celku. Ak by sa však objavili veľké problémy alebo škandály, mohlo by to znamenať problém. Na čo by investori mali brať ohľad pri obchodovaní čínskych akcií?

Ekonomický rast Číny sa v roku 2022 odhaduje na 4,3 %

Hlavným dôvodom záujmu investorov o Čínu je jej enormný rast. Medzi rokmi 1989 a 2021 vzrástla čínska ekonomika v priemere o 9,19 %. V roku 2007 rast dosiahol vrchol 14,2 %, ale v nasledujúcich rokoch sa spomalil. V dôsledku korona krízy dosiahol rast HDP 40-ročného minima na 2,2 %. V roku 2021 sa dosiahol rast 8,1 %, ale výhľad na ďalšie roky je miernejší. Podľa odhadov Goldman Sachs čínska ekonomika porastie v roku 2022 len o 4,3 %. Samotná Čína sa pritom stále usiluje o tempo rastu 5,5 %. Otázkou je, či sa jej tento cieľ vzhľadom na rastúce problémy najmä v sektore nehnuteľností podarí naplniť.

Čínska vláda sa snaží stimulovať ekonomiku prostredníctvom podporných programov a znižovaním úrokových sadzieb. Čínske spotrebiteľské výdavky by sa vďaka nárastu príjmov domácností, technologickému pokroku a demografickým posunom mali do roku 2023 zdvojnásobiť.

Ekonómovia predpovedajú, že disponibilný príjem na osobu sa do roku 2030 pravdepodobne zdvojnásobí zo 6 000 USD ročne na 12 000 USD. Tieto očakávania samozrejme ponúkajú príležitosti aj pre investorov. Rast však nie je len pozitívny. Čínska realitná bublina je toho dobrým príkladom.

Hrozí v Číne realitná kríza?

O realitnej kríze v Číne sa hojne hovorilo najmä začiatkom roku 2022. A to najmä v súvislosti so spoločnosťou Evergrande. Čínsky realitný developer nebol schopný splniť svoje platobné záväzky a podľa niektorých odborníkov je to len špička ľadovca. Niekoľko realitných gigantov si vraj v posledných rokoch vytvorilo neudržateľný dlh. Vďaka priaznivým podmienkam a vládnym stimulom bolo vystavané obrovské množstvo budov. Niektoré z nich ale ostali dodnes neobývané a nevyužité.

Čínska centrálna banka zareagovala znížením úrokových sadzieb. Vláda tým chcela zlacniť pôžičky a podporiť dopyt po bývaní.

Čínsky dlh naďalej narastá

Nižšie úrokové sadzby spôsobili rýchly rast dlhu najväčších svetových ekonomík. Dlh všetkých rozvíjajúcich sa trhov dokopy nedávno dosiahol rekordných 303 biliónov dolárov. Medzinárodný menový fond (MMF) varoval, že vyššie úrokové sadzby budú mať negatívny vplyv na rozpočtové výdavky. MMF tiež vyjadril obavy ohľadom udržateľnosti dlhu.

Rozvíjajúce sa trhy samozrejme tiež dobre využili nižšie úrokové sadzby na dosiahnutie rýchleho rastu. V roku 2012 predstavoval čínsky vládny dlh iba 34 % HDP. Toto číslo ale v roku 2020 vzrástlo na 66,8 %. Výška dlhu v čínskej ekonomike v porovnaní s Európou alebo USA nie je sama o sebe alarmujúca. V USA je na hodnote 128%. India má vládny dlh 89 % a dlh Nemecka je na úrovni 60 %.

Čínsky dlh k HDP
Čínsky dlh k HDP. Zdroj: tradingeconomics.com (24.3.2022)

Rýchlosť nárastu dlhu je znepokojujúca. To nie je zatiaľ taký problém, pokiaľ ekonomika rýchlo rastie, ale ak by sa tento rast zastavil, mohlo by to mať významné dôsledky. Do problémov sa v takom období môže dostať najmä čínsky realitný sektor.

Protimonopolný zásah proti veľkým čínskym firmám

V roku 2021 Čína zaviedla nové protimonopolné smernice. Toto politické miešanie spôsobilo, že hodnoty čínskych akcií prudko klesli. V tejto súvislosti čínska vládna agentúra pre reguláciu trhu (SAMR) tiež udelila miliardové pokuty spoločnostiam Alibaba a Tencent. Obe spoločnosti podľa Pekingu roky zneužívali svoje dominantné postavenie na trhu.

V júli 2021 bol tiež prijatý zákon, ktorý zmenil všetky súkromné ​​doučovacie inštitúcie na neziskové organizácie. Zaviedol nižšie poplatky a zakázal zahraničné vlastníctvo. V auguste 2021 potom Čína oznámila nové nariadenia na ochranu osobných údajov. Okrem toho sa krajina tiež rozhodla sprísniť pravidlá týkajúce sa hrania videohier. Deti môžu hrať online iba 3 hodiny týždenne. Tým sa dostali pod tlak najmä vývojári hier Tencent a NetEase.

Ekonómovia vo februári uviedli, že to najhoršie z regulačných zásahov v Číne je za nami, pretože Peking sa zameriava na podporu hospodárskeho rastu.

Čínske akcie: Koniec na burzách v USA?

V poslednom čase sa medzi investormi hojne špekulovalo o tom, že čínske akcie čaká delistovanie z amerických búrz. Tieto akcie boli mesiace pod tlakom, pretože americká SEC uvalila na zahraničné spoločnosti prísnejšie požiadavky. Každá zahraničná spoločnosť kótovaná v USA musí v rámci transparentnosti zabezpečiť prístup k svojim účtovným knihám.

Niektorým významným čínskym akciám hrozí, že budú vyradené z amerických búrz, pokiaľ odmietnu umožniť americkým regulačným orgánom nahliadnuť do svojich finančných auditov. Snaha získať prístup k auditom čínskych spoločností, ktorá začala za bývalého prezidenta Donalda Trumpa, pokračuje aj za prezidenta Joea Bidena. Alibaba a Baidu patria medzi viac ako 200 spoločností, ktoré sú v hľadáčiku regulátorov. Samotný proces však môže trvať roky.

Predseda Komisie pre kontrolu cenných papierov (SEC) Gary Gensler oznámil, že presadí trojročnú lehotu pre čínske firmy, aby povolili kontroly. Spoločnosť by tak bola vyradená až po troch po sebe idúcich rokoch neplnenia auditných kontrol. Mohla by sa vrátiť, ak by potvrdila, že si najala registrovanú verejnú účtovnú firmu schválenú SEC.

Kritici tvrdia, že čínske spoločnosti využívajú obchodné výsady trhovej ekonomiky, pričom dostávajú vládnu podporu a fungujú v nepriehľadnom systéme. Okrem kontroly auditov je tiež požiadavka, aby zahraničné spoločnosti zverejnili, či sú ovládané vládou.

V polovici marca 2022 však čínske štátne médiá uviedli, že čínske a americké regulačné orgány postupujú smerom k plánu spolupráce v oblasti čínskych akcií kótovaných na americkom trhu. Vzrastá tak dôvera v to, že spoločným úsilím budú obe strany čo najskôr schopné uzavrieť dohody o spolupráci v súlade s právnymi a regulačnými požiadavkami oboch krajín. Čína chce tiež naďalej podporovať IPO na zahraničných trhoch.

Chcete získať zadarmo tipy na zaujímavé akcie a ETF?

Odoberajte pravidelný týždenný akciový newsletter Breakout Trader. Každý týždeň tip na obchodovanie štyroch svetových akcií a vybraného ETF.

  • Toto pole je pre validačné účely a mal by zostať nezmenený.

Investovanie do čínskych ETF

Pokiaľ chcete v Číne svoje investície diverzifikovať, ETF sú dobrou cestou. Náklady sú relatívne nízke a ponúkajú veľmi silný rozptyl.

Najdôležitejšie čínske indexy: Shanghai-Composite a Shenzhen Composite vs Hang Seng

V Číne sú 3 hlavné indexy, ktoré sú tiež pravidelne spomínané v západnej tlači. Shanghai Composite a Shenzhen Composite sa nachádzajú na pevnine, zatiaľ čo Hang Seng sa nachádza v Hongkongu.

Spoločnosti v indexe Hang Seng sa obvykle na Čínu zameriavajú menej a viac sa zameriavajú na zahraničné trhy. Pokiaľ teda chcete investovať do čínskej ekonomiky, Hang Seng nie je najlepšou voľbou. Ak ste však citliví na spoľahlivý právny systém a väčšiu expozíciu voči iným ázijským trhom, môže pre vás byť Hang Seng vhodnejší.

Shenzhen Composite sa zameriava predovšetkým na technologické akcie. V tomto ohľade vyzerá trochu ako Nasdaq. V súčasnej dobe však Shenzhen Composite obsahuje prevažne akcie menších a neznámych spoločností. Obrami, ako sú Tencent a Alibaba, v Shenzhen Composite nenájdeme.

Shanghai Composite sa postupne stáva najdôležitejším indexom, mapujúcim čínsku ekonomiku, a preto je pravdepodobne najlogickejšou voľbou, pokiaľ chcete investovať do čínskych spoločností.

Zaujimavé sú aj ETF kombinácie indexov Shanghai a Shenzhen. Tie sú zlúčené do CSI 300, obsahujúceho 300 najväčších čínskych akcií. Väčšina ETF sledujúca čínsku ekonomiku je však založená na MSCI China alebo China FTSE.

Niektoré príklady čínskych ETF s európskou kotáciou sú:

  • iShares China Large Cap UCITS ETF
  • Xtrackers CSI 300 Swap UCITS ETF 1C
  • Lyxor MSCI China UCITS ETF – Acc

Investície do čínskych akcií

Čínske akcie sú rozdelené do dvoch skupín: akcie H a akcie A. Akcie H sú akcie čínskych spoločností kótovaných na hongkongskej burze cenných papierov. Symbol týchto akcií sa obvykle skladá z radu čísel. Napríklad 700 je symbol Tencent Holdings.

Akcie A sú kótované na čínskych pevninských burzách, napríklad index Shanghai. S akciami A primárne obchodujú čínski investori a cudzinci k nim spravidla majú obmedzený prístup.

Čínske akcie kótované v USA

Na americkej burze je kótovaných viac ako 200 čínskych spoločností. Ide o tzv. ADR. Ide o certifikáty, ktoré umožňujú investorom obchodovať s akciami cudzích spoločností na amerických burzách. Americká banka kúpi akcie týchto spoločností a potom ich vydá na burze.

Pre amerických investorov sú ADR zaujímavou voľbou, pretože odstraňujú komplikácie spojené s nákupom akcií v zahraničí. Napríklad dividendy a zisky sú vyplácané v amerických dolároch, takže neexistuje žiadne menové riziko.

Teraz si poďme niektoré čínske akcie predstaviť. Majte prosím na pamäti, že nejde o investičné odporúčania, ale skôr o zoznam možností, do ktorých cenných papierov je možné v Číne investovať. Ide teda skôr o inšpiráciu pre investorov a obchodníkov. Tí sa potom musia sami rozhodnúť, či sú vybrané čínske akcie vhodné pre ich investičné portfólio

Meno spoločnosti Symbol Mena Zatváracia cena predchádzajúceho dňa
Alibaba Group Holding Ltd. Alibaba Group Holding Ltd. BABA BABA USD USD 0,00
Baidu.com, Inc. Baidu.com, Inc. BIDU BIDU USD USD 0,00
JD.com Inc (ADR) JD.com Inc (ADR) JD JD USD USD 0,00
Netease Netease NTES NTES USD USD 0,00
NIO Inc NIO Inc NIO NIO USD USD 0,00
Tencent Music Entertainment Group Tencent Music Entertainment Group TME TME USD USD 0,00
Pinduoduo Inc – ADR Pinduoduo Inc – ADR PDD PDD USD USD 0,00
XPENG INC. ADR XPENG INC. ADR XPEV XPEV USD USD 0,00

Akcie Alibaba (BABA)

Alibaba je mnohými stále vnímaná iba ako online predajca. Spoločnosť ale ponúka oveľa viac. Existujú špeciálne platformy pre veľkoobchod, maloobchod a koncových spotrebiteľov. Aukčná platforma Taobao slúži na predaj tovaru v štýle Ebay. Okrem iného existuje aj platobný systém Alipay a poskytovateľ finančných služieb Ant Financial.

Cenový graf BABA
Týždenný graf akcie BABA od júna 2017 do marca 2022. Zdroj: Trader Workstation (24.03.2022)

Čína stále viac reguluje internetové spoločnosti, čo znamená aj tlak na Alibabu. Investori by tak mali brať do úvahy všetky možné riziká v súvislosti s touto čínskou akciou. Alibaba však patrí medzi najväčšie čínske úspechy a zostáva spoločnosťou s úžasným rastovým potenciálom.

Akcie China Southern Airlines (ZNH)

Názov je trochu zavádzajúci, pretože znie skôr ako regionálna letecká spoločnosť. Firma však už v roku 2003 pohltila China Northern Airlines a China Xinjiang Airlines a stala sa významnou aerolinkou nielen v Číne. Z hľadiska počtu cestujúcich je China Southern Airlines treťou najväčšou leteckou spoločnosťou na svete a najväčšou v Ázii.

Cenový graf akcie ZNH
Týždenný graf akcie ZNH od júna 2017 do marca 2022. Zdroj: Trader Workstation (24.03.2022)

Spoločnosť lieta do destinácií po celom svete a má flotilu 635 lietadiel, ktorých vek je v priemere niečo málo cez osem rokov. Spoločnosť China Southern Airlines bola samozrejme tiež ťažko zasiahnutá globálnymi výlukami a stále trpí obmedzeniami spôsobenými vírusovou pandémiou a súvisiacim prudkým poklesom cestovného ruchu. Analytici sú ale väčšinou optimistickí, že sa letecká spoločnosť vráti k ziskovosti už tento rok.

Akcie NIO (NIO)

Spoločnosť NIO so sídlom v Šanghaji bola založená v roku 2014. O tejto firme sa často hovorí ako o možnej konkurencii automobilky Tesla. NIO vyvíja elektromobily v rovnakých kategóriách, teda v oblasti elegantných a zároveň športových vozidiel vyššej strednej triedy. V ponuke má už pomerne širokú škálu modelov. V septembri 2018 vstúpila NIO na burzu v USA.

Cenový graf akcie NIO
Týždenný graf akcie NIO od októbra 2018 do marca 2022. Zdroj: Trader Workstation (24.03.2022)

Akcie NIO v druhej polovici roku 2020 zažili veľmi silný rast. Ten bol však nasledovaný aj výrazným poklesom. NIO určite púta pozornosť investorov, ale je potrebné zdôrazniť, že táto čínska akcia je volatilná a je skôr pre investorov, ktorí sú ochotní viac riskovať.

Ako rizikové treba brať takmer všetky investície do čínskych akcií. Obchodníci by tak mali k týmto cenným papierom pristupovať s patričnou opatrnosťou.

Obchodujte čínske akcie prostredníctvom LYNX

Či už ste intradenný obchodník alebo dlhodobý investor, môžete využiť vynikajúcu ponuku spoločnosti LYNX, pretože vám za priaznivé poplatky umožníme obchodovať s najrôznejšími finančnými inštrumentmi ako sú napríklad akcie, ETF, futures, opcie, CFD a forex. Ďalej pre vás pravidelne pripravujeme naše týždenné investičné newslettre a vysielame vzdelávacie webináre. Vďaka LYNX môžete obchodovať v reálnom čase prostredníctvom profesionálnych obchodných platforiem.

Chcete previesť zahraničné ceny akcií alebo ceny ETF na eurá? Potom použite prevodník mien. Navyše pre vás pravidelne zverejňujeme aktuálne obchodné príležitosti na trhu a novinky zo sveta investícií v rámci Investičného portálu. V prípade akýchkoľvek otázok môžete bezplatne využiť našu klientsku podporu.

Prečítajte si tiež:

Ďalšie použité zdroje:

BLEKEMOLEN, J. Beleggen in China met Chinese aandelen en ETF’s. LYNX [online]. Vydané 17.3.2022 [cit. 24.3.2022]. Dostupné na: https://www.lynx.nl/beurs/beurs-koersen/aandelen/beste-aandelen/beleggen-in-china-chinese-aandelen-etfs/

GEHRT, R. Die besten China Aktien 2022. LYNX [online]. [cit. 24.3.2022]. Dostupné na: https://www.lynxbroker.de/boerse/boerse-kurse/aktien/die-besten-aktien/die-besten-china-aktien/

Chcete ľahko, rýchlo a profesionálne obchodovať s akciami?

Potom obchodujte s akciami prostredníctvom LYNX. Ako renomovaný online broker vám umožníme obchodovať s akciami priamo na domácich burzách. Viac informácií o online brokerovi LYNX nájdete tu.

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denné maximum
Denné minimum
---
---
---
---

Displaying the --- chart

Displaying today's chart