V nasledujúcom článku rozoberieme rôzne príkazy stop-loss, ktoré môžete použiť na obmedzenie (príliš) veľkých strát.
Všeobecne platí pravidlo, že pre konzistentné zhodnocovanie peňazí na kapitálových trhoch je nevyhnutné občas prijímať riadenú stratu. To investorovi zaistí, že nestratí svoju disciplínu, a jeho straty mu tak neprerastú cez hlavu.
Avšak vám chceme tiež ilustrovať niekoľko prípadov, pri ktorých je stop-loss nie práve dobrým priateľom, ale naopak.
Čo je stop-loss?
Pomocou príkazu stop-loss (STP) môžete označiť bod, v ktorom chcete aktívne prijať riadenú stratu v rámci vašej investičnej stratégie. Pokiaľ zadáte automatický stop-loss, nemusíte tak aktívne sledovať všetky vaše pozície – vaša pozícia automaticky vykoná nákupný, či predajný príkaz, pokiaľ je daná cena na trhu prerazená.
Čo je stop limit (STP LMT)?
Fungovanie príkazu stop limit (STP LMT) je rovnaké ako pri príkaze stop-loss, s tým rozdielom, že po dosiahnutí ceny stôp, ktorú určíte, sa namiesto trhového príkazu zadá limitný. Výhodou tohto príkazu je, že nebudete platiť horšie, než vami stanovenú limitnú cenu. Veľkou nevýhodou je, že pokiaľ je vami nastavená limitná cena v danej chvíli neprijateľná, váš príkaz sa nevykoná.
Chcete získať zadarmo tipy na zaujímavé akcie?
Odoberajte pravidelný týždenný akciový newsletter Breakout Trader. Každý týždeň tip na obchodovanie štyroch svetových akcií.
Chceli by ste obchodovať na burze? Otvorte si účet prostredníctvom online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opcie, futures alebo investujte do ETF. A to všetko v rámci jedného investičného účtu. Zistite viac na: Online broker LYNX