V nasledujúcom článku rozoberieme rôzne príkazy stop-loss, ktoré môžete použiť na obmedzenie (príliš) veľkých strát.
Všeobecne platí pravidlo, že pre konzistentné zhodnocovanie peňazí na kapitálových trhoch je nevyhnutné občas prijímať riadenú stratu. To investorovi zaistí, že nestratí svoju disciplínu, a jeho straty mu tak neprerastú cez hlavu.

Avšak vám chceme tiež ilustrovať niekoľko prípadov, pri ktorých je stop-loss nie práve dobrým priateľom, ale naopak.

Čo je stop-loss?

Pomocou príkazu stop-loss (STP) môžete označiť bod, v ktorom chcete aktívne prijať riadenú stratu v rámci vašej investičnej stratégie. Pokiaľ zadáte automatický stop-loss, nemusíte tak aktívne sledovať všetky vaše pozície – vaša pozícia automaticky vykoná nákupný, či predajný príkaz, pokiaľ je daná cena na trhu prerazená.

Čo je stop limit (STP LMT)?

Fungovanie príkazu stop limit (STP LMT) je rovnaké ako pri príkaze stop-loss, s tým rozdielom, že po dosiahnutí ceny stôp, ktorú určíte, sa namiesto trhového príkazu zadá limitný. Výhodou tohto príkazu je, že nebudete platiť horšie, než vami stanovenú limitnú cenu. Veľkou nevýhodou je, že pokiaľ je vami nastavená limitná cena v danej chvíli neprijateľná, váš príkaz sa nevykoná.

Chcete získať zadarmo tipy na zaujímavé akcie?

Odoberajte pravidelný týždenný akciový newsletter Breakout Trader. Každý týždeň tip na obchodovanie štyroch svetových akcií.

    • Toto pole je pre validačné účely a mal by zostať nezmenený.

Čo je mailing stop (TRAIL)?

Trailing stop order (TRAIL) je príkaz, v ktorom je stopová cena vopred stanovená pevnou čiastkou alebo percentom pod aktuálnou cenou (pre dlhú pozíciu). Pokiaľ cena vzrastie, príkaz stop-loss sa úmerne zvyšuje o pevnú čiastku / percentuálny rozdiel. Pokiaľ však cena klesne, príkaz na zastavenie straty neklesne. Tento maximálny limit objednávky obmedzuje maximálnu stratu, zatiaľ čo možný zisk je neobmedzený.

Stop-loss a profit target

Pre väčšinu investičných stratégií platí, že investor vopred definuje cielený zisk a prípadnú stratu. Táto je však ľahšie vyslovená, než vykonaná. Veľa investorov naopak v praxi drží straty príliš dlho vo viere, že sa trend otočí v ich prospech a naopak ziskové obchody uzatvárajú skôr, ako je nutné.

Typy príkazov prostredníctvom platformy LYNX

V obchodnej platforme LYNX môžete využívať celý rad typov objednávok. Pri vytváraní objednávky sa zobrazí štandardný LMT (limit order). Po kliknutí na túto možnosť máte na výber z viacerých typov objednávok.

Prečítajte si viac o tom, ako funguje obchodná platforma LYNX.

Stop Loss v platforme TWS.

Obchodovanie akcií prostredníctvom LYNX

Obchodujte za priaznivé poplatky s najrôznejšími finančnými inštrumentmi ako sú akcie, ETF, futures, opcie, CFD a forex. Ďalej pre vás pravidelne pripravujeme naše týždenné investičné newslettre a vysielame vzdelávacie webináre. Prostredníctvom LYNX získate prístup k profesionálnym obchodným platformám.

Chcete previesť zahraničné ceny akcií alebo ceny ETF na eurá? Potom použite prevodník mien. Navyše pre vás pravidelne zverejňujeme aktuálne obchodné príležitosti na trhu a novinky zo sveta investícií v rámci Investičného portálu. V prípade akýchkoľvek otázok môžete bezplatne využiť našu klientsku podporu.

Prečítajte si tiež:

Online broker LYNX

Chceli by ste obchodovať na burze? Otvorte si účet prostredníctvom online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opcie, futures alebo investujte do ETF. A to všetko v rámci jedného investičného účtu. Zistite viac na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denné maximum
Denné minimum
---
---
---
---

Displaying the --- chart

Displaying today's chart