Čo je hedging? Aké sú výhody a riziká hedgingu? Aké je využitie hedgingu v praxi? Na čo sa hedging používa? A prečo je o ňom dobré vedieť? To všetko a oveľa viac sa dozviete v nasledujúcom článku. Ak hľadáte brokera na obchodovanie, kliknite sem.
Čo je hedging?
Heding je investícia, ktorá znižuje riziko nepriaznivých pohybov cien pri otvorených pozíciách. Hedgingu sa niekedy tiež hovorí zaistenie. Zaistenie obvykle zahŕňa otvorenie vyrovnávacej pozície pri súvisiacom cennom papieri.
Hedging možno v zásade prirovnať k obdobe poistnej zmluvy. Ak vlastníte dom v oblasti náchylnej k povodniam, budete chcieť chrániť tento majetok pred rizikom povodní uzavretím poistky. V tomto príklade nemôžete zabrániť povodni, ale môžete včas pracovať na zmiernení ekonomických vplyvov, ak k povodni dôjde. Zaistenie je spojené s kompromisom medzi odmenami a rizikami; – zatiaľ čo sa znižuje potenciálne riziko, znižujú sa aj potenciálne zisky. Jednoducho povedané, zabezpečenie nie je zadarmo. V prípade príkladu poistenia proti povodniam sa sčítajú mesačné platby, a pokiaľ povodeň nikdy nepríde, poistník nedostane žiadnu výplatu. Väčšina ľudí by sa napriek tomu rozhodla preferovať predvídateľnú a ohraničenú stratu, skôr než riskovať celý majetok.
Hedging je stručne povedané „sprievodná“ investičná pozícia určená na vyrovnanie potenciálnych strát, ktoré môžu vzniknúť pri inej investícii. Slovo hedge je odvodené zo staroanglického slova hecg, čo v pôvodnom význame znamená plot. Najbežnejším spôsobom zaistenia v investičnom svete sú deriváty. Ide o cenné papiere, ktoré sa pohybujú v korelácii s jedným alebo viacerými podkladovými aktívami. Deriváty zahŕňajú opcie, swapy, futures a forwardové zmluvy. Podkladové aktíva môžu byť akcie, dlhopisy, komodity, meny, indexy alebo úrokové sadzby. Deriváty môžu byť účinným zabezpečením svojich podkladových aktív, pretože vzťah medzi nimi a podkladovými aktívami je jasne definovaný. Je možné použiť deriváty na vytvorenie obchodnej stratégie, v ktorej je strata jednej investície zmiernená alebo vyrovnaná ziskom adekvátneho derivátu.
Na čo sa využíva hedging v praxi?
Hedgingu sa uplatňuje ako stratégia. Existuje množstvo hedging stratégií, ktoré vám môžu pomôcť pri budovaní vášho portfólia. Vo svete investícií funguje zaistenie obdobným spôsobom, ako vyššie spomínaná poistka domu. Investori používajú zaisťovacie postupy na zníženie a kontrolu rizika ich investícií. Aby sa dosiahlo primerané zabezpečenie v investičnom svete, je potrebné strategicky využívať rôzne nástroje na vyrovnanie rizika potenciálnych nepriaznivých cenových pohybov na trhu.
Najlepší spôsob, ako to dosiahnuť, je vykonať ďalšiu investíciu cieleným a kontrolovaným spôsobom. Paralely s vyššie uvedeným príkladom poistenia sú samozrejme obmedzené: v prípade poistenia proti povodniam, by v prípade poistnej udalosti bola poistníkovi pravdepodobne uhradená celá strata alebo jej značná časť. V investičnom svete je zaisťovanie zložitejšou a komplexnejšou aktivitou.
Perfektné zabezpečenie je také, ktoré eliminuje všetky riziká v pozícii alebo portfóliu. Inými slovami, zabezpečenie je 100% nepriamo korelované so zraniteľnými aktívami. V reáli je dosiahnuť 100% zaistenie prakticky nemožné. „Basis risk“ označuje riziko, že sa aktívum a zaistenie nebudú pohybovať podľa očakávania, pretože vždy môže dôjsť k odchýlkam. Na tému 5 najúspešnejších hedžových fondov histórie sa zameriava náš ďalší článok.
Ako funguje hedging?
Čo je hedging už vieme. Uveďme si teraz hypotetický príklad hedgingu prostredníctvom opcií. Pokiaľ investor nakúpi 100 akcií hypotetickej spoločnosti STOCK za 10 USD na akciu, mohol by sa poistiť proti prípadnému prepadu ceny danej akcie nákupom put opcie so strike cenou 8 USD a dátumom expirácie 1 rok, ktorá by stála 5 USD. Táto opcia dáva investorovi právo kedykoľvek až do dátumu expirácie opcie predať 100 akcií spoločnosti STOCK za 8 USD. Pokiaľ sa budú o rok neskôr akcie STOCK obchodovať za 12 USD, investor túto opciu neuplatní a príde o 5 USD, ktoré opcia stála. Jeho zisk by teda predstavoval 195 USD (200-5). Pokiaľ sa však akcie STOCK bude obchodovať za 0 USD, investor naopak uplatní opciu a predá svoje akcie za 8 USD a realizuje stratu 205 USD (200+5). Bez tejto opcie by prišiel o celú investíciu (1000USD).
Účinnosť derivátového zaistenia je vyjadrená ako delta – niekedy nazývaná „zaisťovací pomer“. Delta je čiastka, o ktorú sa cena derivátu zmení, keď sa cena podkladového aktíva zmení o 1 USD. Dnes už rôzne druhy opcií a termínových kontraktov umožňujú investorom zaistiť sa rôznymi spôsobmi u väčšiny podkladových aktív (akcie, úrokové sadzby, meny, komodity, …) proti celému radu nepriaznivých scenárov.
Čím väčšie je riziko poklesu, tým drahšie je zabezpečenie
Konkrétne zaisťovacie stratégie, ako aj oceňovanie zaisťovacích nástrojov, bude pravdepodobne závisieť od rizika poklesu podkladového cenného papiera, proti ktorému by sa investor chcel zabezpečiť. Všeobecne platí, že čím väčšie je riziko poklesu, tým drahšie je zabezpečenie. Riziko poklesu má tendenciu sa zvyšovať s vyššou úrovňou volatility. Opcia, ktorá vyprší za dlhšiu dobu a ktorá je spojená s najstabilnejším cenným papierom, bude teda ako prostriedok zaistenia drahšia. Vo vyššie uvedenom príklade STOCK platí, že čím vyššia je strike cena, tým drahšia bude opcia a tým vyššiu ochranu tiež poskytne. Tieto premenné je možné upraviť tak, aby vytvorili lacnejší variant, ktorý ponúka menšiu ochranu, alebo drahší variant, ktorý poskytuje vyššiu ochranu.
Chcete získať zadarmo tipy na zaujímavé akcie?
Odoberajte pravidelný týždenný akciový newsletter Breakout Trader. Každý týždeň tip na obchodovanie štyroch svetových akcií.
Chceli by ste obchodovať na burze? Otvorte si účet prostredníctvom online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opcie, futures alebo investujte do ETF. A to všetko v rámci jedného investičného účtu. Zistite viac na: Online broker LYNX