Reddit IPO: Dosiahne spoločnosť hodnotu 15 miliárd USD?

od Ondřej Likeš

V tomto článku

Dlho očakávané Reddit IPO by malo prebehnúť v nadchádzajúcich mesiacoch. Platforma, ktorá sa preslávila vďaka WallStreetBets a akciám ako je GameStop a AMC, už podala žiadosť o prvú verejnú ponuku akcií.

Koľko už Reddit získal od investorov? Aká je hodnota spoločnosti? Ako bude IPO prebiehať? V článku vám priebežne budeme prinášať aktuálne informácie o Reddit IPO.

Reddit IPO: Kedy dôjde k prvej verejnej ponuke akcií?

Spoločnosť Reddit podala žiadosť o IPO (Initial Public Offering) americkému regulačnému orgánu (SEC) 15. decembra 2021. Vstup na burzu sa očakával už v prvom štvrťroku 2022. Zatiaľ k nemu ale nedošlo. Reddit tak zrejme vyčkáva na priaznivejšie podmienky na trhu. Rastúce úrokové sadzby a sprísňujúca sa politika Fedu v súčasnosti znižujú atraktivitu rastových akcií. Na odloženie prvej verejnej ponuky akcií sa nedávno tiež rozhodli napríklad firmy WeTransfer a Coolblue. Reddit IPO by sa tak mohlo uskutočniť v nadchádzajúcich mesiacoch.

Zatiaľ nie je ani jasné, akým spôsobom sa Reddit rozhodne na burzu vstúpiť. Či pôjde o klasické IPO, alebo prostredníctvom SPAC. Na Reddit IPO by však podľa všetkého mali dohliadať napríklad spoločnosti Morgan Stanley a Goldman Sachs.

Reddit WallStreetBets a meme akcie: Short squeeze akcie GameStop a AMC ohromil svet

Reddit sa dostal do povedomia mnohých ľudí a investorov najmä počas pandémie koronaviru. A to hlavne vďaka WallStreetBets. Táto skupina investorov využívala platformu Reddit na plánovanie svojich obchodov. Medzi najznámejšie počiny tejto skupiny patril short squeeze najmä na akciách GameStop a AMC. O tom, čo je short squeeze a aké šialenstvo sa vtedy okolo meme stocks odohrávalo, sa môžete dočítať v našom článku z danej doby.

Aj vďaka publicite WallStreetBets sa Redditu podarilo rýchlo navýšiť počet používateľov aj inzerentov. Reddit chce tento impulz využiť na získanie kapitálu na financovanie ďalšieho rastu. V roku 2021 generálny riaditeľ uviedol, že spoločnosť chystá ďalšiu medzinárodnú expanziu a skúmanie nových možností obsahu. Reddit IPO tiež poskytne existujúcim investorom príležitosť predať svoje akcie širokej verejnosti.

Reddit získal od investorov cez 919 miliónov USD

Hlavným akcionárom je od roku 2011 spoločnosť Advance Publications. Reddit v roku 2014 získal 50 miliónov USD aj od ďalších investorov. Medzi ne patril aj Sam Altman, Peter Thiel a Snoop Dogg. Do Redditu zainvestovali aj spoločnosti Fidelity Investments, Andreessen Horowitz, Sequoia Capital a Tencent Holdings.

Práve Tencent investoval v roku 2019 do Redditu viac ako 300 miliónov USD, čím hodnota firmy vzrástla na 3 miliardy USD. V auguste 2021 Reddit dostal od investorov ďalších cca 700 miliónov USD a hodnota spoločnosti sa zvýšila na 10 miliárd USD. Od svojho založenia tak Reddit celkom získal približne 919 miliónov USD od 27 rôznych investorov. Spoločnosť Advance Publications však naďalej drží zhruba 70 % akcií. Predbežné odhady hovoria o tom, že Reddit by vďaka IPO mohol dosiahnuť hodnotu až 15 miliárd USD.

História spoločnosti Reddit

Reddit bol založený v roku 2005 dvoma priateľmi z vysokej školy. Steve Huffman a Alexis Ohanian boli spolubývajúci na vysokej škole a firmu založili krátko po ukončení štúdia na univerzite vo Virgínii v Charlottesville v Spojených štátoch. Názov je slovnou hračkou z anglického výrazu „read it“.

Ide o mediálnu platformu v podobe otvoreného fóra. Užívatelia môžu zverejňovať správy, fotografie, videá a odkazy. Ostatní používatelia na nich môžu reagovať a hlasovať za určité príspevky. Ak je téma populárna, automaticky sa zobrazí na titulnej stránke v sekcii trendových tém. Užívatelia sa tiež môžu prihlásiť na odber „subredditov“ alebo si nejaký sami založiť. Existujú subreddity na najrôznejšie témy.

Obľúbenosť sociálnej siete Reddit

Podľa podielu návštevnosti za február 2022 v USA Reddit obsadil medzi ostatnými sociálnymi médiami šieste miesto s 1,06 %. Najväčší podiel získal Facebook (Meta Platforms). Konkrétne sa jednalo až o 71,8% všetkých návštev. Na druhom mieste skončil Pinterest. Táto sociálna sieť na zdieľanie obrázkov získala 9,95 %. Twitter získal zhruba 9,15 %. Za ním nasledoval Instagram a Youtube.

Reddit má teraz viac ako 50 miliónov aktívnych užívateľov denne vo viac ako 100 000 aktívnych skupinách. Redaktori zverejnili viac ako 13 miliárd príspevkov. Všetci títo používatelia sú samozrejme ideálnou cieľovou skupinou pre inzerentov. Môžu tiež cielene inzerovať na určité témy. To je v súčasnej dobe hlavný model príjmov webu.

Ďalšie informácie ohľadom Reddit IPO budeme priebežne dopĺňať.

Investujte do akcií prostredníctvom LYNX

Či už ste intradenný obchodník alebo dlhodobý investor, môžete využiť vynikajúcu ponuku spoločnosti LYNX, pretože vám za priaznivé poplatky umožníme obchodovať s najrôznejšími finančnými inštrumentmi ako sú napríklad akcie, ETF, futures, opcie, CFD a forex. Ďalej pre vás pravidelne pripravujeme naše týždenné investičné newslettre a vysielame vzdelávacie webináre. Vďaka LYNX môžete obchodovať v reálnom čase prostredníctvom profesionálnych obchodných platforiem.

Chcete previesť zahraničné ceny akcií alebo ceny ETF na eurá? Potom použite prevodník mien. Navyše pre vás pravidelne zverejňujeme aktuálne obchodné príležitosti na trhu a novinky zo sveta investícií v rámci Investičného portálu. V prípade akýchkoľvek otázok môžete bezplatne využiť našu klientsku podporu.

Prečítajte si tiež:

Ďalšie použité zdroje:

BLEKEMOLEN, J. Beursgang Reddit: online discussie platform $ 15 miljard waard? LYNX [online]. Vydané 1. 4. 2022 [cit. 11. 4. 2022]. Dostupné na: https://www.lynx.nl/beurs/beurs-koersen/aandelen/beursgang-ipo/beursgang-reddit-ipo-discussie-platform/

Online broker LYNX

Chceli by ste obchodovať na burze? Otvorte si účet prostredníctvom online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opcie, futures alebo investujte do ETF. A to všetko v rámci jedného investičného účtu. Zistite viac na: Online broker LYNX