Švajčiarsky frank

Všetko, čo by ste mali vedieť o tejto mene. Dôležité informácie, aktuálny kurz, historický graf a prevodník mien.

Švajčiarsky frank aktuálne

Symbol: CHF

Naposledy aktualizované:--- hod.

---
---
---
---
---
Denné maximum
---
Denné minimum
---

Švajčiarsky frank graf

  • 1 D
  • 1 W
  • 1 M
  • 6 M
  • YTD
  • 1 Y
  • 5 Y
  • Max

CHF/EUR Kurz

Posledná obchodná cena --
Zmena --
Čas --
Dátum --
Zatváracia cena predchádzajúceho dňa --
Previesť
Na
1 CHF EUR

Historické kurzy : CHF/EUR

Obdobie:
Dátum Zatváracia cena predchádzajúceho dňa Otváracia cena Maximum Minimum

Mena: Švajčiarsky frank (CHF)

Švajčiarsky frank (CHF) je oficiálnou menou Švajčiarska a Lichtenštajnského kniežatstva. Dôvera investorov vo švajčiarske finančné centrum, bankovú infraštruktúru a ekonomickú či politickú stabilitu krajiny, urobila z CHF globálne populárnu investičnú menu. Merané celosvetovým devízovým obratom je švajčiarsky frank na šiestom mieste medzi najviac obchodovanými menami.

História švajčiarskeho franku

Po založení Švajčiarska v roku 1848 bol v roku 1850 vytvorený švajčiarsky frank ako národná mena. Švajčiarsky frank bol spočiatku odvodený od francúzskeho (strieborného) franku. Od roku 1865 bol vo Švajčiarsku zavedený zlatý a strieborný štandard spolu s Francúzskom, Belgickom, Talianskom a Gréckom, ktorý bol zachovaný až do roku 1936. Od roku 1945 až do kolapsu systému Bretton Woods v roku 1973 bol švajčiarsky frank spojený s USD. Potom boli zavedené flexibilné výmenné kurzy.

Od roku 2011 do roku 2015, bol CHF naviazaný na euro v kurze 1,20, pretože Švajčiarska národná banka (SNB) videla hrozbu pre národné hospodárstvo v nadhodnotení meny. Vzhľadom k prudkému znehodnoteniu eura voči americkému doláru SNB v januári 2015 naďalej nepovažovala pevný výmenný kurz za oprávnený a nečakane zrušila nariadenie kurz držať. To viedlo k historicky k najväčšiemu prepadu eura.

Všeobecne

Rozhodnutie o menovej politike vo Švajčiarsku vykonáva Švajčiarska národná banka (SNB). Švajčiarsky frank je rozdelený na 100 centov. Kurz EUR/CHF udáva pomer eura k švajčiarskemu franku v CHF.