Nórska koruna

Všetko, čo by ste mali vedieť o tejto mene. Dôležité informácie, aktuálny kurz, historický graf a prevodník mien.

NOK/EUR Kurz

Posledná obchodná cena --
Zmena --
Čas --
Dátum --
Zatváracia cena predchádzajúceho dňa --
Previesť
Na
1 NOK EUR

Historické kurzy : NOK/EUR

Obdobie:
Dátum Zatváracia cena predchádzajúceho dňa Otváracia cena Maximum Minimum

Mena: Nórska koruna (NOK)

Nórska koruna je oficiálna mena Nórska. Škandinávsky štát sa vyznačuje vyspelou ekonomikou, ropným bohatstvom, stabilným štátnym rozpočtom a vyššími prebytkami na bežnom účte a zaručuje sa tým tak, že má nórska koruna dobrú reputáciu a je stále viac vnímaná ako "" bezpečný prístav "". Z hľadiska objemu forexových transakcií zaberá nórska koruna 14 miesto za hongkonským dolárom.

História Nórskej koruny

Nórska koruna bola predstavená ako spoločné platidlo Škandinávskej menovej únie v roku 1875. Únia sa rozpadla začiatkom 1. svetovej vojny v roku 1914. Každý zo štátov sa rozhodol ponechať si korunu a pridať k nej prívlastok svojho štátu. Koruna bola od počiatku krytá zlatom podľa zlatého štandardu (1 mince obsahovala 403 miligramov zlata). Od toho sa upustilo až v roku 1931.

Všeobecne

Menové rozhodnutia robí nórska centrálna banka (Norgas Bank). Korunu možno deliť na 100 Orov, ale v obehu prakticky nie sú mince s nižšou nominálnou hodnotou než je jedna koruna. Nórska koruna sa najčastejšie obchoduje na páre s eurom (EUR/NOK).