Britská libra

Všetko, čo by ste mali vedieť o tejto mene. Dôležité informácie, aktuálny kurz, historický graf a prevodník mien.

Britská libra aktuálne

Symbol: GBP

Naposledy aktualizované:--- hod.

---
---
---
---
---
Denné maximum
---
Denné minimum
---

Britská libra graf

  • 1 D
  • 1 W
  • 1 M
  • 6 M
  • YTD
  • 1 Y
  • 5 Y
  • Max

GBP/EUR Kurz

Posledná obchodná cena --
Zmena --
Čas --
Dátum --
Zatváracia cena predchádzajúceho dňa --
Previesť
Na
1 GBP EUR

Historické kurzy : GBP/EUR

Obdobie:
Dátum Zatváracia cena predchádzajúceho dňa Otváracia cena Maximum Minimum

Mena: Britská libra (GBP)

Britská libra (GBP), nazývaná tiež ako Libra šterlingov, je oficiálna mena Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska. Okrem toho je GBP zákonným platidlom v Gibraltári, na ostrove St. Heleny a na Falklandských ostrovoch. Britská libra je štvrtou najdôležitejšou menou na svete po USD, EUR a Japonskom jene. Mnohé krajiny majú GBP ako svoju rezervnú menu.

História GBP

GBP je jedna z najstarších mien na svete, jej prvá verzia existovala už okolo 10. storočia. Papierové bankovky vznikli po prvýkrát v roku 1694 spolu so založením Bank of England. Británia bola vôbec prvou krajinou, ktorá pre svoju menu oficiálne zaviedla   v roku 1816 zlatý štandard.

Počas prvej svetovej vojny musel byť tento štandard dočasne opustený, ale ku znovuzavedeniu došlo v roku 1925. V rámci Bretton-Woodskej dohody bola GBP od roku 1940 do roku 1971 pevne zviazaná s kurzom USD.  

Od roku 1990 bolo Spojené kráľovstvo súčasťou Európskeho menového systému, ktorý mal stabilizovať kurzy medzi menami jednotlivých krajín. Dva roky nato ale libra začala oslabovať a cez všetku snahu Bank of England o udržanie kurzu v danom pásme nakoniec centrálna banka rezignovala a z Európskeho menového systému vystúpila. Snaha o udržanie libry stála vtedy centrálnu banku Anglicka takmer 30 miliárd libier.

Všeobecne

Rozhodnutie v oblasti menovej politiky vo Veľkej Británii vykonáva Bank of England (BoE). Pre GBP sa používa znak & pound ;. Jedna libra je rozdelená na 100 pencí. Názov libra šterlingov bol vytvorený štandardizáciou kvality podľa množstva základného kovu, aby sa vytvorila konzistentné hodnota mince.