30 najlepších filmov, seriálov a dokumentov o investovaní na burze a tradingu

od Ondřej Likeš

V tomto článku

Najlepšie filmy o investovaní a obchodovaní
Vzdelávanie je kľúčom k úspechu na kapitálových trhoch. Žiadny investor sa nikdy nedostane do štádia, kedy by sa už nemohol naučiť nič nové.

Filmov z investičného prostredia existuje obrovské množstvo. Kinematografické umenie je jednou z možností, ako si investori môžu zábavnou metódou osvojiť nové vedomosti z iného ako rýdzo akademického hľadiska.

V nasledujúcom článku objavíte 30 filmov, seriálov a dokumentov, ktoré môžu každý svojím spôsobom rozšíriť vaše investičné obzory z iného, ​​než vyložene vzdelávacieho hľadiska. Ak hľadáte brokera na obchodovanie, kliknite sem.

1. Miliardy (Billions, 2016-2020)

Billions je americký dramatický seriál. V štyroch sériách natáčaných medzi rokmi 2016-2020. V seriáli sledujeme mocenský a politický zápas prokurátora Chucka Rhoadsa s manažérom špekulatívnych investičných fondov Bobbym Axelrodom.

2. Wall Street Warriors (2006)

Wall Street Warriors je dokumentárny a reality televízny seriál z rokov 2006-2008, ktorý podrobne opisuje životy rôznych Wall Street podnikateľov.

3. Finančná kríza (Inside Job, 2010)

Inside Job je americký dokumentárny film z roku 2010 od režiséra Charlesa Fergusona, ktorý komplexne skúma finančnú krízu 3. tisícročia a čo viedlo k ich vypuknutiu. Ferguson, ktorý začal výskum v roku 2008, hovorí, že film je o „systémovej korupcii v odvetví finančných služieb v USA a dôsledkoch tejto systémovej korupcie“.

Film v piatich častiach skúma, ako zmeny v politickom prostredí a bankové praktiky pomohli vytvoriť finančná kríza.

4. Vzostup peňazí (The Ascent of Money, 2008)

The Ascent of Money je americký šesťdielny dokument, v ktorom harvardský profesor Niall Ferguson skúma pôvod pilierov svetového finančného systému a ako za každým veľkým historickým fenoménom – ríšou, republikami, vojnami a revolúciami – leží finančné tajomstvo.

5. Vlk z Wall Street (The Wolf of Wall Street, 2013)

Vlk z Wall Street je americký biografický film z roku 2013 od režiséra Martina Scorseseho. Hlavným hrdinom je americký burzový maklér Jordan Belfort, ktorého stvárnil Leonardo DiCaprio.

Film mapuje, ako Belfort a jeho firma Stratton Oakmont na konci 20. storočia fungovali na americkej burze a postupne sa dostali do ilegálnej oblasti korupcie a podvodov na Wall Street.

6. Zámena (Trading Places, 1983)

Trading Places je americký komediálny film z roku 1983 od režiséra Johna Landisa. V hlavných úlohách sú obsadení Dan Aykroyd a Eddie Murphy. Film rozpráva príbeh profesionálneho obchodníka s komoditami a pouličného podvodníka bez domova, ktorých životy sa skrížia, keď sú nevedomky súčasťou zložitej stávky.

Film je často označovaný ako moderné poňatie klasického románu Marka Twaina z 19. storočia – „The Prince and the Pauper“.

7. Enron: The Smartest Guys in the Room (2005)

Enron: The Smartest Guys in the Room je americký dokumentárny film z roku 2005 založený na najpredávanejšej rovnomennej knihe vydanej v r. 2003. Ide o štúdiu jedného z najväčších obchodných škandálov v americkej histórii.

Dokument skúma kolaps spoločnosti Enron Corporation z roku 2001, ktorý vyústil v trestné procesy pre niekoľko vedúcich predstaviteľov spoločnosti počas nasledujúceho škandálu okolo energetickej krízy v Kalifornii.

8. Wall Street (1987)

Wall Street je americký dramatický film z roku 1987, režírovaný a Oliverom Stonom, v ktorom hrajú Michael Douglas, Charlie Sheen a Daryl Hannah. Film rozpráva príbeh muža menom Bud Fox – mladého makléra, ktorý začne pracovať pre Gordona Gekka (Douglas), bohatého a bezohľadného korporátneho lupiča.

Postava Gekka je údajne inšpirovaná niekoľkými ľuďmi, vrátane Dennisa Levina, Ivana Boeskyho, Carla Icahna, Ashera Edelmana, Michaela Milkena

9. Quants: The Alchemists Of Wall Street (2010)

Quants je americký dokument z roku 2010, ktorý pojednáva o matematických a počítačových géniách, ktorí navrhli finančné produkty, ktoré takmer zdevastovali Wall Street.

Dokument reflektuje skutočnosť, ako sa globálny finančný systém stáva stále viac závislým na matematických modeloch, ktoré sa snažia kvantifikovať ľudské (ekonomické) správanie.

10. Outsider (Team Spirit, 2016)

Team Spirit je francúzsky dramatický film z roku 2016 režírovaný Christopherom Barratierom. Film je založený na základni reálneho životného príbehu francúzskeho obchodníka Jérôme Kerviela.

Kerviel bol odsúdený v roku 2008 za porušenie dôvery, falšovania a neoprávneného použitia počítačov banky Société Générale. Jeho konanie viedlo k strate kapitálu spoločnosti vo výške 4,9 miliardy EUR.

11. Pí (π, 1998)

Pí je americký psychologický experimentálny thriller z roku 1998, ktorý napísal a režíroval Darren Aronofsky. Film je natočený čiernobielo a odohráva sa reverzne. Dej filmu sa zameriava na náboženstvo, mystiku a vzťah vesmíru k matematike.

Hlavným hrdinom je geniálny matematik a psychicky chorý jedinec Max Cogen, ktorý sa snaží nájsť poriadok sveta prostredníctvom čísel. Max sa snaží naprogramovať svoj počítač Euclid, aby dokázal čo najpresnejšie predpovedať vývoj cien akcií.

12. Stávka na neistotu (The Big Short, 2015)

The Big Short je americký biografický film z roku 2015 od režiséra Adama McKaya. Literárnou predlohou k filmu je kniha „The Big Short: Inside Doomsday Machine“ z roku 2010 od Michaela Lewisa, ktorá mapuje finančnú krízu z rokov 2007-2008 spôsobenú prasknutím finančnej bubliny ohľadom nehnuteľností v USA.

Film je známy pre nekonvenčné techniky, ktoré používa na vysvetlenie finančných nástrojov bežnému divákovi. V hlavných úlohách sa objavili herci Christian Bale, Steve Carell, Ryan Gosling, Brad Pitt a Melissa Leo.

13. Život Warrena Buffetta (Becoming Warren Buffett, 2017)

Becoming Warren Buffett je dokumentárny film z roku 2017 o legendárnom investorovi Warrenovi Buffetovi a jeho živote.

Warren Buffett začínal ako ctižiadostivý chlapec z Nebrasky, ktorý bol posadnutý číslami, a nakoniec sa stal jedným z najbohatších a najuznávanejších mužov na svete a najznámejších investorov v histórii.

14. Konkurenti (Glengarry Glen Ross, 1992)

Glengarry Glen Ross je americký dramatický film z roku 1992, ktorý režíroval James Foley. Predlohou bola rovnomenná divadelná hra z roku 1984.

Film zachytáva dva dni v živote štyroch realitných maklérov, z ktorých 2 najmenej úspešní majú byť na konci týždňa prepustení.

15. The Wall Street Code (2013)

Americký dokument skúma silu matematických géniov a algoritmov za oponou Wall Street. V centre všetkého stojí jeden z najznámejších investičných géniov Haim Bodek, ktorý je inovátorom v algoritmickom obchodovaní – počítačovom procese inak známom ako HFT (High frequency trading).

16. Banking On Bitcoin (2017)

Banking on Bitcoin je dokument z roku 2017 o počiatkoch Bitcoinu a o tom, ako sa praotec všetkých kryptomien vyvinul do dnešnej podoby a fenoménu. Film režíroval Christopher Cannucciari.

17. Deň pred krízou (Margin Call, 2011)

Margin Call je americký dramatický film z roku 2011, ktorý vo svojom celovečernom debute uviedol a režíroval J. C. Chandor. Hlavný príbeh mapuje 24 hodín vo veľkej investičnej banke na Wall Street v počiatočných fázach finančnej krízy v rokoch 2007–2008.

Film sa zaoberá aktivitami, ktoré podnikla skupina zamestnancov pri vypuknutí finančnej krízy. Vo filme boli do hlavných rolí obsadení Kevin Spacey, Paul Bettany, Jeremy Irons.

18. Betting on Zero (2016)

Betting on Zero je americký dokument režiséra Teda Brauna z roku 2016. Dokument sleduje miliardára a manažéra hedžových fondov Billa Ackmana, ktorý špekuluje na pokles a následný pád spoločnosti Herbalife Nutrition.

Ackman túto spoločnosť označil ako tzv. pyramídový systém, ktorého cieľom je bankrot. Ďalšou časťou filmu sú spory Ackmana s generálnym riaditeľom Herbalife Nutrition Michaelom O. Johnsonom.

19. Trader (1987)

Trader je dokument natočený pred pádom Wall Street v októbri 1987. Film sleduje slávneho amerického investora Paula Tudora Jonesa. Súčasne poskytuje zaujímavý pohľad na obchodovanie s futures kontraktmi a vysvetľuje, ako tento zbesilý a rýchly trh funguje.

Film tiež skúma Jonesovu predpoveď, že USA sa blížia ku koncu 200-ročného býčieho trendu, na konci ktorého by malo dôjsť k ekonomickým zmenám nebývalých rozmerov.

20. Riziko (Boiler Room, 2000)

Boiler Room je americká dráma z roku 2000, ktorú napísal a režíroval Ben Younger. Film sleduje príbeh mladého študenta Setha Davisa, ktorý nastúpi do maklérskej firmy, ktorá ilegálne predáva veľmi špekulatívne a rizikové penny stocks.

V hlavných úlohách hrajú Giovanni Ribisi, Vin Diesel, Nia Long, Ben Affleck.

21. Maklér (Rogue Trader, 1999)

Rogue Trader je britský biografický dramatický film z roku 1999 napísaný a režírovaný Jamesom Deardenom. Film sa sústredí na život bývalého derivátového makléra Nicka Leesona stvárneného Ewanom McGregorom a na kolaps Barings Bank v roku 1995, ktorý spôsobil zo svojej pozície vysokopostaveného zamestnanca na burze SIMEX.

Literárnou predlohou bola autobiografická kniha Rogue Trader: „How I Brought Down Barings Bank and Shook the Financial World“.

Chcete získať zadarmo tipy na zaujímavé akcie?

Odoberajte pravidelný týždenný akciový newsletter Breakout Trader. Každý týždeň tip na obchodovanie štyroch svetových akcií.

  • Toto pole je pre validačné účely a mal by zostať nezmenený.

22. Veľká kríza (Too Big to Fail, 2011)

Too Big to Fail je americká biografická dráma z roku 2011. Literárnou predlohou bola kniha Andrewa Rossa „Too Big to Fail: Inside Story of How Wall Street and Washington Fought to Save the Financial System – and Themselves“ z roku 2009.

Film režírovaný Curtisom Hansonom pojednáva o finančnom krachu po páde banky Lehman Brothers v roku 2008 so zameraním na konanie vtedajšieho ministra finančnej USA Henryho Paulsona a predsedu FEDu Bena Bernankeho.

23. Wall Street: Peniaze nikdy nespia (Money Never Sleeps, 2010)

Wall Street: Money Never Sleeps (tiež známy ako Wall Street 2) je americký dramatický film z roku 2010 od režiséra Olivera Stonea. Jedná sa o pokračovanie vyššie spomínaného filmu Wall Street z roku 1987.

Príbeh filmu sa odohráva 23 rokov po udalostiach prvého dielu a sústredí sa na finančnú krízu z roku 2008. Hlavnou postavou filmu je opäť Gordon Gekko stvárnený ako inak ako Michaelom Douglasom.

24. Barbari za bránou (Barbarians at the Gate, 1993)

Barbarians at the Gate je televízny film z roku 1993 režírovaný Glennom Jordanom. Dej filmu sa odohráva v New Yorku v roku 1988 a pojednáva o fúzii amerického tabakového a potravinového konglomerátu RJR Nabisco formou špekulatívnej dlhovej akvizície (Leveraged buyout – LOB) zo strany generálneho riaditeľa F. Rossa Johnsona.

25. Floored (2009)

Floored je dokumentárny film z roku 2009 o ľuďoch a podnikaní na chicagskej burze. Film sa konkrétne zameriava na niekoľko obchodníkov (floor traders) z Chicaga, ktorí boli zasiahnutí revolúciou v elektronickom obchodovaní a ktorých pracovné miesta boli ohrozené použitím počítačov v obchodnom svete.

Film sa stal obzvlášť dôležitým vo svetle americkej finančnej krízy v roku 2009.

26. Chasing Madoff (2010)

Chasing Madoff je dokumentárny film z roku 2011, ktorý napísal a režíroval Jeff Prosserman. Dokument pojednáva o tom, ako Harry Markopolos a jeho spolupracovníci strávili desať rokov snahou prinútiť Komisiu pre burzu a cenné papiere (SEC), aby uznala Bernieho Madoffa vinného z jedného z najväčšej sprenevery v histórii USA.

Madoff bol americký investičný bankár a jeden zo zakladateľov burzy NASDAQ. Hedgeové fondy, ktoré následne založil, fungovali na základe tzv. Ponziho schémy. Celkovo Madoff spreneveril zhruba 65 miliárd USD.

27. Quicksilver (1986)

Americký film Quicksilver z roku 1986 pojednáva o mladom parketovom obchodníkovi Jackovi Caseym, ktorý stráca všetky úspory svojej spoločnosti a rodiny pri riskantnom obchodnom rozhodnutí.

Casey stvárnený Kevinom Baconom sa následne živí ako doručovateľ na bicykli a využíva svoje vedomosti nadobudnuté na burze pre pomoc svojim novým kolegom aj pri ilegálnych aktivitách.

28. American Psycho (2000)

Snímka z kanadsko-americkej produkcie z roku 2000, ktorú režíroval Mary Harron, je komediálna dráma s hororovým nádychom z oblasti investičného bankovníctva.

Patrick Bateman, bohatý manažér investičného bankovníctva z New Yorku, skrýva svoje alternatívne psychopatické ego pred svojimi spolupracovníkmi a priateľmi, zatiaľ čo sa ponorí hlbšie do svojich násilných, hédonistických fantázií.

29. The Corporation (2003)

Vynikajúci dokument z roku 2003 ukazuje vzostup korporácie ako osoby. Vzostup korporácií zrýchlil potom, čo boli schválené zákony, ktoré korporáciám poskytovali právne postavenie rovnocenné fyzickej osobe. To znamená, že korporácia má práva, môže kupovať majetok a má zákonné vlastníctvo.

Snímka v niekoľkých častiach ukazuje až neuveriteľnú trúfalosť a suverenitu nadnárodných korporácií, ktoré sa aj napriek skutočným ľuďom vo vedení správajú tak bezcitne ako si len málokto dokáže predstaviť.

Tento film je skvelou investíciou vášho času a dobrým doplnkom vášho vzdelania.

30. The China Hustle (2018) 

„Kapitalizmus odmeňuje tých, ktorí tvrdo pracujú, ale tiež odmeňuje tých, ktorí využívajú druhých“. Kanadský document z roku 2018 odhaľuje skutočný podvod, ktorý v súčasnej dobe prebieha na burzách v USA. Skúma, ako sa po finančnej kríze v roku 2007 získalo investovanie do čínskych akcií takú veľkú popularitu.

Je ťažké investovať priamo v Číne, takže v rámci spolupráce s americkými investičnými firmami našli čínske spoločnosti backdoor na burzu v USA. Cez obchody, ktoré sa vyhýbajú pravidelným kontrolám a zostatkom spojených s IPO.

Zásadný problém je v tom, že čínske spoločnosti sú podvodné spoločnosti bez skutočného predaja alebo podnikania. Ide o podvod, ktorého veľkosť sme za posledných 25 rokov nevideli a ktorý sa odhaduje na viac ako 200 miliárd USD.

A čo ďalšie filmy, seriály a dokumenty s investičnou tematikou?

Sledovaním vyššie spomínaných filmov, seriálov a dokumentov môžete načerpať cenné skúsenosti a informácie z iného uhla pohľadu, než z kníh alebo vzdelávacích webinárov.

Avšak nikde nie je napísané, že vzdelávanie vás samo o sebe urobí lepšími investormi. To je na každom jednom z vás, aby informácie z médií aplikoval vo svojom reálnom obchodovaní.

Samozrejme, že existuje celý rad ďalších zaujímavých kinematografických diel s investičnou tematikou. Myslíme si, že každý začínajúci investor, ale aj tí pokročilejší, by mali využívať všetky možné zdroje na zdokonaľovanie svojich obchodných zručností.

Pokiaľ máte tipy na ďalšie zaujímavé tituly, o ktorých si myslíte, že sú vhodné na doplnenie, môžete napísať na vzdelavanie@lynxbroker.sk.

Prečítajte si tiež:

Online broker LYNX

Chceli by ste obchodovať na burze? Otvorte si účet prostredníctvom online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opcie, futures alebo investujte do ETF. A to všetko v rámci jedného investičného účtu. Zistite viac na: Online broker LYNX