Čo sú Pink Sheets: definícia, výhody a riziká
Pink Sheets sú cenné papiere, s ktorými sa neobchoduje na hlavných burzách, ale na mimoburzovom trhu (OTC). Transakcie tak prebiehajú priamo medzi obchodníkmi.

V tomto článku vysvetlíme, čo sú to Pink Sheets a čím sa líšia od Penny Stocks. Uvedieme taktiež ich hlavné výhody a nevýhody. Ak hľadáte brokera na obchodovanie s pink sheet akciami, kliknite sem.

Čo sú Pink Sheets?

Pojem Pink Sheets sa používa v súvislosti s oceňovaním akcií obchodovaných over-the-counter (OTC). Prostredníctvom Pink Sheets môžu investori získať dôležité informácie o danej akcii.

Názov je odvodený od ružového papiera, na ktorom sa kedysi uverejňovali kotácie akcií. V súčasnosti sa však už obchodovanie uskutočňuje elektronicky. Proces nákupu a predaja Pink Sheets prostredníctvom brokera je podobný nákupu a predaju akcií kótovaných na hlavných burzách. Pri Pink Sheets je však vhodné očakávať nízku likviditu.

Aké sú charakteristiky Pink Sheets?

Prostredníctvom Pink Sheets sa obchoduje najmä s cennými papiermi typu Penny Stocks, ktoré majú veľmi nízku tržnú kapitalizáciu a cenu (zvyčajne menej ako 5 USD). Tieto akcie sú často volatilné a rizikové. Spoločnosti tiež nemusia spĺňať rovnako prísne kritériá ako spoločnosti kótované na hlavných burzách. Aj z tohto dôvodu sú často označované za rizikovejšie.

Aké sú výhody a nevýhody Pink Sheets?

Medzi výhody Pink Sheets patrí prístup k širšej škále akcií. Spoločnosti, ktoré nemôžu (alebo nechcú) byť obchodované na hlavnej burze, môžu svoje akcie sprístupniť širšej verejnosti a investorom práve na OTC trhu.

Medzi nevýhody Pink Sheets patrí nedostatočný prehľad o činnosti a účtovníctve spoločnosti, nízke objemy obchodovania, vysoké poplatky za obchodovanie, volatilita a zvýšené riziko, ktoré môže viesť k veľkým stratám.

Prečo spoločnosti ponúkajú svoje akcie na mimoburzových trhoch?

Na mimoburzových trhoch sa obchoduje s viac ako 10 000 akciami. Spoločnosti k tomu môže viesť množstvo rôznych dôvodov. Niektoré z týchto dôvodov možno považovať za legitímne, iné môžu byť prinajmenšom varovné.

Nestlé (OTC: NSRGY) a Nissan Motor Company (OTC: NSANY) sú dva príklady legitímnych veľkých spoločností, s ktorými sa obchoduje ako s Pink Sheets. Ďalšie spoločnosti sa obchodujú ako Pink Sheets napríklad po tom, ako boli vyradené z obchodovania na hlavnej burze.

Vzhľadom na nedostatok finančných štandardov alebo požiadaviek na vykazovanie spojených s mimoburzovými trhmi sa mnohé spoločnosti s nízkymi cenami akcií rozhodli kótovať prostredníctvom Pink Sheets. Môže ísť napríklad i o schránkové spoločnosti (shell company) bez jasných aktivít alebo cieľov.

Rozdiel medzi Pink Sheets a Penny Stocks

Pink Sheets a Penny Stocks sa do určitej miery prekrývajú. Mnohé Penny Stocks (akcie obchodované za 5 USD alebo menej) sú Pink Sheets, hoci Pink Sheets zahŕňajú aj akcie s vyššou cenou, ktoré nespĺňajú regulačné požiadavky na obchodovanie na klasickej burze.

Hlavný rozdiel spočíva v tom, že pojem Pink Sheets sa vzťahuje na spôsob obchodovania s akciami (mimoburzové obchodovanie), zatiaľ čo pojem Penny Stocks sa vzťahuje na cenu akcií konkrétnej spoločnosti (menej ako 5 USD alebo 1 USD za akciu).

Pink Sheets nemajú tak prísne regulačné požiadavky, čo vysvetľuje, prečo medzi nimi môžete nájsť i Penny Stocks. Nedostatok štandardov vykazovania však robí investovanie do Pink Sheets riskantným.

Chcete získať zadarmo tipy na zaujímavé akcie?

Odoberajte pravidelný týždenný akciový newsletter Breakout Trader. Každý týždeň tip na obchodovanie štyroch svetových akcií.

  • Toto pole je pre validačné účely a mal by zostať nezmenený.

Rozdiel medzi Pink Sheets a OTC?

Akcie obchodované na mimoburzovom trhu sa vo všeobecnosti nazývajú Pink Sheets. Tento pojem má však technicky špecifickejší význam. So všetkými Pink Sheet akciami sa obchoduje mimoburzovo, ale nie všetky akcie obchodované mimo hlavnú burzu sú ponúkané spoločnosťou OTC Markets Group (emitent, ktorý pôvodne Pink Sheets vydával).

Spoločnosti, ktoré dodržiavajú určitý súbor regulačných noriem, sú kótované v systéme OTCBB (Over the Counter Bulletin Board). Zatiaľ čo spoločnosti, ktoré dodržiavajú o niečo prísnejší súbor štandardov, môžu byť kótované prostredníctvom burzy OTCQ.

Existujú legitímne Pink Sheet akcie?

Áno. Niektoré spoločnosti jednoducho nie sú dostatočne veľké alebo je pre ne nepraktické, aby boli kótované na burze Nasdaq alebo NYSE. S výnimkou veľkých zahraničných spoločností, o ktorých sú podstatné informácie dostupné inde, je vo všeobecnosti dobré sa vyhnúť každej verejnej spoločnosti, ktorá nemá k dispozícii (alebo v poriadku) finančné výkazy.

Prečítajte si tiež:

Ďalšie použité zdroje:

LYNX: Pink Sheets: betekenis en voorbeelden. (11. 5. 2023); https://www.lynx.nl/beurs/beurs-koersen/penny-stock/pink-sheets/

Najlepšie a najhoršie akcie významných indexov

Ktoré akcie hlavných indexov v poslednom čase najviac vzrástli a ktoré klesli? Aké sú najlepšie akcie v roku 2024? Ktoré cenné papiere dosiahli za posledných 5 rokov najlepšiu výkonnosť a ktoré naopak zaznamenali prepad? Spoznajte najlepšie a najhoršie akcie podľa ich cien pri týchto indexoch: DAX, MDAX, Euro Stoxx 50, Dow Jones, Nasdaq 100.

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denné maximum
Denné minimum
---
---
---
---

Displaying the --- chart

Displaying today's chart