Akonáhle sa umiernila situácia okolo Covid-19, ochladli aj trhy s biotechnologickými akciami. Začína sa však hovoriť o novej hrozbe v podobe opičích kiahní. Tá by mohla zapríčiniť nový úsvit biotechnologických akcií. Otázkou však je, či sú opičie kiahne reálnou hrozbou. Ak áno, biotechnologické akcie by mohli posilňovať. V rámci dnešného príspevku si preto predstavíme niekoľko biotechnologických spoločností, ako je napríklad Emergent Biosolutions, Chimerix, Siga Technologies a ďalšie. Zoznámime vás aj s aktuálnou situáciou ohľadom tohto druhu kiahní a ako sa šíria.

Čo sú to opičie kiahne?

Opičie kiahne sú infekčné vírusové ochorenie. Svoje pomenovanie si získali vďaka prvému nálezu v Dánsku pri privezených opiciach v 50. rokoch. Začínajúce prejavy ochorenia zahŕňajú horúčku, bolesť hlavy, svalov, zdurenie lymfatických uzlín a pocit únavy. To je nasledované vyrážkou vo forme pľuzgierikov, z ktorých následne vzniknú chrastičky. Časové oneskorenie medzi nákazou a prvými symptómami je približne 10 dní a symptómy pretrvávajú 2 až 4 týždne. Podľa niektorých odborníkov môžu opičie kiahne spôsobiť vážne zdravotné problémy, ktoré môžu pretrvávať až 4 mesiace.

Opičie kiahne sú teda ochorenia spôsobené vírusom z rovnakej rodiny ako kiahne. Avšak podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) nie sú až tak závažné. Avšak CDC dodáva, že za určitých okolností môžu opičie kiahne usmrtiť až 1 z 10 ľudí, ktorí sa touto chorobou nakazia. A to na základe pozorovaní v Afrike.

V Afrike sa bojuje s opičími kiahňami prostredníctvom vakcíny proti pravým kiahňam. Uvedená vakcína je spoľahlivá až z 85 %. Avšak proti pravým kiahňam sa neočkuje zhruba 40 až 50 rokov, pretože boli úplne odstránené. Chránení sú preto iba ročníky pred rokom 1980.

Ako sa opičie kiahne šíria?

Nákaza vírusu opičích kiahní sa v Severnej Amerike a Európe primárne šíri pohlavným stykom medzi mužmi. S približne 200 potvrdenými a podozrivými prípadmi v najmenej tuctu krajín, čo 23. mája uviedli predstavitelia Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).

Epidémia sa počas minulého týždňa rýchlo rozšírila po celej Európe a Severnej Amerike a očakáva sa, že nákaza sa bude šíriť ďalej. Lekári sa zároveň čoraz viac zameriavajú na hľadanie symptómov, ktoré táto choroba spôsobuje. Dve potvrdené a jeden podozrivý prípad opičích kiahní v Spojenom kráľovstve boli nahlásené WHO práve pred 10 dňami. Čo je prvý prípad mimo Afriky, kde sa vírus nachádzal posledných 40 rokov. Jeho cirkulácia sa však pohybovala na nízkych úrovniach.

V Európe sa síce opičie kiahne vyskytovali, ale iba u cestovateľov, ktorí predtým zdržiavali v Afrike. A to iba niekoľko prípadov za predchádzajúcich 5 rokov. Súčasné zaznamenané nákazy sú preto špecifické tým, že nakazenia s príznakmi v Afrike vôbec neboli.

Európske krajiny už potvrdili desiatky prípadov, čo je najväčšou nákazou opičích kiahní na kontinente. USA a Kanada majú zatiaľ aspoň päť potvrdených a niekoľko podozrení. Belgicko okrem iného práve zaviedlo povinnú 21-dňovú karanténu pre pacientov s opičími kiahňami. V SR bol potvrdený prvý prípad nákazy.

Vírus sa šíri úzkym kontaktom s ľuďmi, zvieratami alebo materiálom infikovaným vírusom. Do tela sa dostáva cez porušenú kožu, dýchacie cesty, oči, nos a ústa. Hoci sa predpokladá, že k prenosu z človeka na človeka dochádza aj prostredníctvom kvapôčok, tento spôsob podľa CDC vyžaduje dlhodobý priamy kontakt s nakazeným.

Vírus sám o sebe nie je pohlavne prenosná infekcia, ktorá sa šíri iba spermiou a vaginálnymi tekutinami. Z doterajších správ by sa to mohlo zdať, pretože najväčší nárast prípadov je medzi homosexuálnymi mužmi. Ako sme si už ale povedali, opičie kiahne sa šíria aj bežným osobným kontaktom s nakazeným. Opičie kiahne okrem toho dokážu prežiť aj mimo tela hostiteľa pomerne dlhú dobu.

Chcete získať zadarmo tipy na zaujímavé akcie?

Odoberajte pravidelný týždenný akciový newsletter Breakout Trader. Každý týždeň tip na obchodovanie štyroch svetových akcií.

    • Toto pole je pre validačné účely a mal by zostať nezmenený.

Akcie spoločností vyrábajúcich vakcíny proti kiahňam

Nižšie vám prinášame vybrané biotechnologické spoločnosti, ktoré sa nejakým spôsobom podieľajú na vývoji a výrobe vakcín proti kiahňam. Majte prosím na pamäti, že v žiadnom prípade nejde o investičné odporúčania. Cieľom je poskytnúť skôr ucelený prehľad o tom, ktoré spoločnosti sa touto problematikou zaoberajú a o ktorých by sme mohli v súvislosti s opičími kiahňami v blízkej dobe počuť.

Loading ...
Meno spoločnosti Symbol Zatváracia cena predchádzajúceho dňa 1M

Emergent Biosolutions (EBS)

Emergent Biosolutions je americká nadnárodná špecializovaná biofarmaceutická spoločnosť so sídlom v Gaithersburgu v Marylande. Vyvíja vakcíny a protilátkové terapeutiká pre infekčné ochorenia a predávkovanie opioidmi. Taktiež poskytuje zdravotnícke pomôcky na účely ochrany proti biologickým hrozbám.

Akcie Emergent Biosolutions markantne vzrástli na cene na začiatku roku 2020 a 2021. V roku 2021 boli firme udelené obrovské kontrakty na výrobu dávok vakcíny COVID-19 pre spoločnosti AstraZeneca a Johnson & Johnson. Avšak v tom istom roku inšpekcia amerického Úradu pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) odhalila dávky vakcín Johnson & Johnson, ktoré boli kontaminované látkami pre AstraZeneca.

Týždenný graf akcie Emergent Solutions
Týždenný graf akcie EBS od konca roku 2017 do mája 2022. Zdroj: Lynx Basic (24. 5. 2022)

Akcie spoločnosti Emergent Biosolutions sa čoskoro na to opätovne hlboko prepadli. Spoločnosť v novembri 2021 oficiálne oznámila, že sa s federálnou vládou dohodla na zrušení zmluvy v hodnote 628 miliónov USD. Vtedy to bola pre firmu ohromná strata. Avšak opičia chrípka je pre Emergent Biosolutions potenciálny prostriedok na získanie nových kontraktov.

Emergent Biosolutions vyrába vakcíny ACAM2000, ktoré sú určené proti pravým kiahňam. Ako sme si už povedali vyššie, v Afrike sa vakcíny proti pravým kiahňam používajú aj proti „opičiemu“ variantu. Čiže ACAM2000 možno potenciálne využiť. Spojené štáty majú v súčasnej dobe na 1 milión dávok týchto vakcín. Keď by preto malo teoreticky dôjsť k plošnému očkovaniu, daný 1 milión prirodzene nestačí. Emergent Biosolutions a iné firmy by tak zrejme preto mali šancu získať kontrakty s federálnou vládou a inými štátmi.

Emergent Biosolutions je relatívne malá firma s trhovou kapitalizáciou 1,85 miliardy USD. Najvyšší ročný výnos je za rok 2021 s hodnotou 1,8 miliardy USD. Najväčšieho zisku firma dosiahla v roku 2020 v hodnote 305 miliónov USD. Čiže strata tohto kontraktu od americkej vlády je pre firmu dosť bolestná.

Chimerix (CMRX)

Chimerix je biotechnologická spoločnosť, ktorá vyvíja a predáva perorálne antivirotiká. Má dve zlúčeniny v klinickom vývoji, ktoré majú označenie CMX001 a CMX157 (Tembexa). V júni 2021 FDA schválil Tembexa. To je antivírusová liečba kiahní.

Akcie Chimerix však nedávno skolabovali, keď spoločnosť súhlasila s predajom Tembexa za 225 miliónov USD. A to v prospech vyššie spomínanej spoločnosti Emergent Biosolutions. Chimerix má ďalej získať ešte ďalších 100 miliónov USD a podiel z budúcich predajov.

Týždenný graf akcie od konca roku 2017 Chimerix
Týždenný graf akcie CMRX od konca roku 2017 do mája 2022. Zdroj: Lynx Basic (24. 5. 2022)

Dohoda Chimerix s Emergent investormi príliš nepotešila, pretože spoločnosť tiež poznamenala, že obchodné podmienky môžu byť upravené na základe skutočného množstva predanej Tembexy. Investori Chimerix boli taktiež nie príliš nadšení, pretože sa spoločnosť viac zamerala na vývoj onkologických liekov.

V minulom roku Chimerix kúpil výrobca liekov na rakovinu s názvom Oncoceutics. Čím Chimerix získal prístup k experimentálnej liečbe rakoviny mozgu v neskorej fáze vývoja s názvom ONC201. Ukázalo sa však, že liečba nie je vo svojom vývoji príliš ďaleko. Okrem iného Chimerix oznámil, že pred podaním žiadosti FDA musí vykonať dlhú a nákladnú skúšku, tzv. fázu 3. Čo investorov tiež nepotešilo a začali ďalšie výpredaje.

Chimerix už vyvinul jednu liečbu schválenú FDA v podobe spomínanej Tembexa. Neboli však k dispozícii žiadni pacienti s pravými kiahňami, vďaka ktorým by mohla prebehnúť štandardná klinická štúdia. To znamená, že nikto vlastne netuším či je Tembexa účinnou liečbou opičích kiahní.

Spoločnosť Chimerix patrí skôr medzi menšie burzovo obchodovateľné spoločnosti s trhovou kapitalizáciou cez 200 miliónov USD. Za predchádzajúcich 5 rokov firma dosiahla najväčší výnos vo výške 12,5 miliónov USD. Inak je podnik stratový.

SIGA Technologies (SIGA)

SIGA Technologies je americká farmaceutická spoločnosť založená v roku 1995. V súčasnosti sídli v New Yorku. Firma predáva farmaceutické prípravky na antivírusovú liečbu kiahní. Konkrétne ide o liečbu zvanú Tpoxx. FDA Tpoxx schválila 19. mája. Respektíve jeho intravenóznu formu, ktorá je oveľa vhodnejšia pre pacientov, ktorí nie sú schopní prehĺtať perorálne kapsule. Čo bol dôvod pre posledný raketový rast tejto akcie. Ak teda príde väčšia nákaza opičích kiahní, Tpoxx bude jednoznačne konkurovať Tempexa.

Týždenný graf akcie SIGA Technologies
Týždenný graf akcie SIGA od konca roku 2018 do mája 2022. Zdroj: Lynx Basic (24. 5. 2022)

Tpoxx je v Európe už schválený na liečbu opičích kiahní. Avšak v USA je Tpoxx schválený iba na liečbu kiahní – FDA zatiaľ nezvážila použitie na liečbu opičích kiahní. SIGA Technologies vyhlásila, že Tpoxx bol už použitý na liečbu prípadov opičích kiahní. Ďalej uvádza, že členské štáty EÚ s pozitívnymi prípadmi sa už teraz s firmou snažia nadviazať spoluprácu.

Bavarian Nordic A/S (BVNRY)

Bavarian Nordic je plne biotechnologická spoločnosť zameraná na vývoj, výrobu a komercializáciu vakcín pre infekčné ochorenia a imunoterapiu pacientov s rakovinou. Spoločnosť má sídlo v dánskom Hellerup. S jedným výrobným závodom v Kvistgård a druhým závodom v Hørsholme.

Bavarian Nordic o sebe proklamuje, že sa vysoko špecializuje na výskum a výrobu vakcín založených na vírusových vektoroch, ktoré dodávajú antigény zamerané na infekčné ochorenia a rakovinu.

Týždenný graf akcie BVNRY
Týždenný graf akcie BVNRY od konca roku 2017 do mája 2022. Zdroj: Lynx Basic (24. 5. 2022)

Spoločnosť Bavarian Nordic uviedla, že si zaistila zmluvu s nešpecifikovanou európskou krajinou na dodávku svojej vakcíny Imvanex proti kiahňam. A to v reakcii na nové májové prípady opičích kiahní. Vďaka tejto správe akcie Bavarian Nordic vzrástli 19. mája počas jedného dňa o 62 %. Lenže ešte v ten istý deň zhruba polovicu zisku zmazali.

Firma uvádza, že ich vakcína proti kiahňam je v USA schválená pod názvom Jynneos av Kanade Imvamune. V oboch krajinách sa podľa firmy schválenie vzťahuje aj na opičie kiahne. Imvanex je schválený pre kiahne aj v Európe, ale predtým bol poskytovaný v tzv. off label režime aj pre použitie u prípadov opičích kiahní.

Bavarian Nordic má trhovú kapitalizáciu 2,1 miliardy EUR. V roku 2021 firma zaznamenala výnos v hodnote 254 miliónov EUR a stratu vo výške 62,5 miliónov EUR. V roku 2020 firma dosiahla pri výnose 247 miliónov EUR zisk 37,28 miliónov EUR.

Tonix Pharmaceuticals (TNXP)

Tonix Pharmaceuticals je farmaceutická spoločnosť so sídlom v New Jersey, ktorá sa zameriava na lieky na ochorenie centrálneho nervového systému. Spoločnosť je výrobcom vakcíny TNX-801, ktorá je účinná proti pravým kiahňam a opičím kiahňam.

Denný graf akcie Tonix Pharmaceuticals
Denný graf akcie Tonix Pharmaceuticals od polovice roku 2020 do mája 2022. Zdroj: Lynx Basic (24. 5. 2022)

Tonix Pharmaceuticals začiatkom apríla oznámila, že americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) dal zelenú ich žiadosti pre fázu 2 pri testovaní TNX-102 u skupiny pacientov s dlhotrvajúcim COVID syndrómom. Liek podstúpi kontrolovanú štúdiu, kde bude hrať rolu aj placebo. Štúdia potrvá 14 týždňov a začne počas aktuálneho štvrťroku. Liečba sa aplikuje na pacientov trpiacich COVID syndrómom. Dohromady ich bude 470.

Inovio Pharmaceuticals (INO)

Inovio je biotechnologická spoločnosť zameraná na výskum, vývoj a komercializáciu produktov syntetickej DNA na liečbu rakoviny a infekčných ochorení. V roku 2010 spoločnosť Inovio oznámila, že jej DNA vakcína proti pravým kiahňam ponúka 100% ochranu u subhumánnych primátov proti vysoko patogénnemu napadnutiu opičími kiahňami po očkovaní.

Týždenný graf akcie Inovio Pharmaceuticals
Týždenný graf akcie INO od konca roku 2017 do mája 2022. Zdroj: Lynx Basic (24. 5. 2022)

Inovio má trhovú kapitalizáciu 412 miliónov USD. Za rok 2021 mala firma obrat vo výške 1,77 miliónov USD. Zatiaľ čo strata dosahovala 303 miliónov USD.

Záverom

Situácia ohľadom šírenia opičích kiahní je, čo sa týka informácií, zatiaľ dosť neprehľadná. Ak z toho vzíde veľký problém, biotechnologické akcie môžu obnoviť svoj kurzový rast. Pre každého špekulanta sa samozrejme jedná o prípadnú príležitosť. Ako som ale hovoril, v súčasnosti sa toho veľa o novej nákaze nevie.

Investície do akcií spoločností vyrábajúcich vakcíny proti opičím kiahňam preto prosím berte ako vysoko rizikové. Situácia je zatiaľ veľmi dynamická a všetko bude záležať na ďalšom vývoji.

Obchodovanie s akciami prostredníctvom LYNX

Či už ste intradenný obchodník alebo dlhodobý investor, môžete využiť vynikajúcu ponuku spoločnosti LYNX, pretože vám za priaznivé poplatky umožníme obchodovať s najrôznejšími finančnými inštrumentmi ako sú napríklad akcie, ETF, futures, opcie, CFD a forex. Ďalej pre vás pravidelne pripravujeme naše týždenné investičné newslettre a vysielame vzdelávacie webináre. Vďaka LYNX môžete obchodovať v reálnom čase prostredníctvom profesionálnych obchodných platforiem.

Chcete previesť zahraničné ceny akcií alebo ceny ETF na eurá? Potom použite prevodník mien. Navyše pre vás pravidelne zverejňujeme aktuálne obchodné príležitosti na trhu a novinky zo sveta investícií v rámci Investičného portálu. V prípade akýchkoľvek otázok môžete bezplatne využiť našu klientsku podporu.

Prečítajte si tiež:

Ďalšie použité zdroje:

FABINO, A. 6 Stocks To Watch Amid Monkeypox Outbreak. Markets Insider [online]. Vydané 20. 5. 2022 [cit. 24. 5. 2022]. Dostupné na: https://markets.businessinsider.com/news/stocks/6-stocks-to-watch-amid-monkeypox-outbreak-1031479598

Obchodovanie na burzách po celom svete

Investori a obchodníci majú s investičným účtom prostredníctvom LYNX priamy prístup na národné a medzinárodné burzy v Európe, USA a Ázii. Obchodujte na 135 trhoch, v 33 krajinách a v 23 menách. Zistite viac na Prehľad produktov & búrz

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denné maximum
Denné minimum
---
---
---
---

Displaying the --- chart

Displaying today's chart