Od začiatku pandémie COVID-19 prudko vzrástli nielen ceny komodít, ale aj ceny mnohých chemických látok. Z toho profitujú akcie chemických spoločností, Ide napríklad o BASF, Covestro alebo Wacker Chemie. Chemické spoločnosti (až na výnimky, ako je Brenntag alebo Symrise) sú obzvlášť citlivé na hospodárske cykly. Pokiaľ sa ekonomika prepadne do recesie, podniky väčšinou objednávajú menej materiálov. Investori by to mali mať v tejto dobe na pamäti. A to aj v súvislosti so súčasným konfliktom na Ukrajine.

Ktoré akcie chemických spoločností kúpiť?

Chemický priemysel je hlavným dodávateľom materiálov pre takmer všetky ostatné odvetvia a najmä v čase rastúceho nedostatku a ťažkostí so zásobovaním je pre európsku ekonomiku strategicky dôležitý. V Európe pôsobí veľké množstvo chemických spoločností a mnoho z nich je so svojimi výrobkami lídrami na svetovom trhu. Tu je náš zoznam piatich najlepších chemických akcií. Prezentované spoločnosti majú bohatú históriu a vedúce postavenie na trhu vo svojich segmentoch.

Chemické akcie: Cyklické akcie lákajú na vysoké zisky

Chemické akcie podliehajú veľkým cyklickým výkyvom. Vždy, keď sa ekonomike darí, dopyt raketovo rastie. Akonáhle však dôjde k ochladeniu ekonomiky, sú chemické spoločnosti medzi najviac zasiahnutými. Ako vojna na Ukrajine nakoniec ovplyvní podnikanie chemických spoločností, sa ešte len uvidí. V najlepšom prípade by rastúce ceny chemikálií vyrovnali možný pokles objemu predaja.

Odvážni investori by preto určite mohli do svojich portfólií pridať jednu alebo dve akcie spoločností vyrábajúcich chemikálie. Pokiaľ hľadáte vysoké dividendy, zaujímavé sú najmä spoločnosti BASF, Wacker Chemie a Covestro. Na druhej strane pre tých, ktorí oceňujú menšie ekonomické riziko, môžu byť dobrou voľbou spoločnosti Brenntag a Symrise.

Chcete získať zadarmo tipy na zaujímavé akcie?

Odoberajte pravidelný týždenný akciový newsletter Breakout Trader. Každý týždeň tip na obchodovanie štyroch svetových akcií.

    • Toto pole je pre validačné účely a mal by zostať nezmenený.

Zoznam piatich najlepších akcií chemických spoločností

Loading ...
Meno spoločnosti Symbol Mena Zatváracia cena predchádzajúceho dňa Tržná kapitalizácia
Wacker Chemie WCH EUR 96,26 5,04
Symrise SY1 EUR 111,50 15,56
BASF BAS EUR 45,60 40,62
Brenntag BNR EUR 65,50 9,47
Covestro 1COV EUR 50,88 9,60

Najlepšie akcie chemických spoločností

Nižšie určený zoznam akcií chemických spoločností slúži skôr na inšpiráciu a prehľad o firmách v danom sektore. Cieľom je čitateľov a investorov zoznámiť s akciami z chemického priemyslu, ktoré majú potenciál. Nejedná sa ale o investičné odporúčania na nákup alebo predaj vybraných akcií. Každý trader a investor by mal robiť svoje obchodné rozhodnutia na základe vlastnej analýzy, stratégie a money manažmentu.

Akcie BASF: Najväčšia chemická spoločnosť na svete

BASF SE (ISIN: DE000BASF111 – symbol: BAS – mena: EUR) bola založená v roku 1865 ako „Badische Anilin- & Soda-Fabrik“. Spoločnosť so sídlom v Ludwigshafene pri Rýne je dnes najväčšou chemickou spoločnosťou na svete a prevádzkuje viac ako 200 chemických výrobných závodov v 90 krajinách sveta. Portfólio výrobkov zahŕňa napríklad priemyselné chemikálie, plasty, ropu, plyn a taktiež produkty na ochranu rastlín.

Cenový graf akcie BASF
Týždenný graf akcie BAS od augusta 2016 do mája 2022. Zdroj: Trader Workstation (3. 6. 2022)

Zákazníkmi spoločnosti BASF sú predovšetkým spoločnosti z elektrotechnického, chemického, automobilového a stavebného priemyslu, rovnako ako farmaceutické a poľnohospodárske spoločnosti. Primárne a hlavné produkty BASF sa používajú napríklad pri výrobe palív, plastov, mazív, farieb, náterov, papierenských výrobkov, hygienických potrieb, pesticídov alebo pri úprave vody.

Akcie Wacker Chemie: Špecialista na kremík

Wacker Chemie AG (ISIN: DE000WCH8881 – symbol: WCH – mena: EUR) so sídlom v Mníchove je poprednou svetovou chemickou spoločnosťou, ktorá bola založená v roku 1914. Prevádzkuje 26 výrobných závodov v Európe, Amerike a Ázii. Svoje výrobky spoločnosť predáva vo viac ako 100 krajinách a špecializuje sa najmä na spracovanie kremíka, čo predstavuje približne 70 % jej obratu.

Cenový graf akcie WCH
Týždenný graf akcie WCH od augusta 2016 do mája 2022. Zdroj: Trader Workstation (3. 6. 2022)

Výrobky spoločnosti sa používajú v mnohých priemyselných odvetviach, ako je strojárstvo, automobilový priemysel, stavebníctvo, farmaceutický priemysel, textilný priemysel, solárny priemysel, elektronika, spotrebný tovar, potravinárstvo a základné chemikálie. Využitie majú tiež v odvetví zdravotníckej techniky a biotechnológie.

Akcie Covestro AG: Výrobca plastov so širokým sortimentom

Covestro AG so sídlom v Leverkusene (ISIN: DE0006062144 – symbol: 1COV – mena: EUR) vyrába plasty, polymérne materiály, náterové hmoty a lepidlá. Spoločnosť vznikla v roku 2015 vyčlenením dcérskej spoločnosti MaterialScience zo spoločnosti Bayer AG a uvedením na burzu pod novým názvom Covestro. Bayer AG naďalej drží významný podiel v Covestro AG.

Cenový graf akcie 1COV
Týždenný graf akcie 1COV od augusta 2016 do mája 2022. Zdroj: Trader Workstation (3. 6. 2022)

Spoločnosť vyvíja a vyrába viac ako 2 000 materiálov. Ide o inovatívne polykarbonáty (napríklad pre CD, DVD, lisované diely a kryty) a polyuretány (napríklad pre matrace, podrážky topánok, autosedačky, tepelné izolácie v stavebníctve, izolácie pre chladničky, filmy atď.). Sortiment výrobkov zahŕňa aj náterové hmoty, lepidlá a tesniace materiály. Medzi zákazníkov Covestro patria firmy z automobilového, stavebného, ​​elektronického, nábytkárskeho a textilného priemyslu. Covestro patrí k akciám s obzvlášť vysokou dividendou.

Akcie Brenntag: Najväčší svetový obchodník s chemikáliami

Brenntag AG (ISIN: DE000A1DAHH0 – Symbol: BNR – Mena: EUR) je svetovým lídrom v oblasti obchodu s chemikáliami. Spoločnosť, ktorá bola pôvodne založená v roku 1874 ako veľkoobchod s vajcami, spracováva a predáva sortiment viac ako 10 000 priemyselných a špeciálnych chemikálií. Tie sa nakupujú a skladujú vo veľkom množstve. Potom sa v menšom množstve odovzdávajú zákazníkom. Obchodný model Business-to-Business spája výrobca chemikálií a spracovateľský priemysel. Brenntag pôsobí v 78 krajinách s viac ako 700 pobočkami a ponúka svojim zákazníkom globálnu sieť s lokálnou realizáciou dodávok.

Cenový graf akcie BNR
Týždenný graf akcie BNR od augusta 2016 do mája 2022. Zdroj: Trader Workstation (3. 6. 2022)

Okrem čisto veľkoobchodného predaja ponúka Brenntag aj služby, ako sú dodávky just-in-time, miešanie, receptúrovanie, prebaľovanie a technické služby. Medzi zákazníkov patria spoločnosti z oblasti náterových hmôt, potravinárstva, ropného a plynárenského priemyslu, farmácie, osobnej starostlivosti a úpravy pitnej vody. V poslednej dobe sa spoločnosť rozrastá predovšetkým prostredníctvom radu menších akvizícií. Spoločnosť je cyklicky odolnejšia ako firmy vyrábajúce chemikálie. V čase krízy, keď dopyt zo strany firemných klientov prirodzene klesá, prechádza mnoho zákazníkov od výrobcov k obchodníkom. Pozitívne je, že prognóza na rok 2022 bola lepšia, než analytici očakávali.

Akcie Symrise: Popredný svetový výrobca vôní a aromatických látok

Symrise AG (ISIN: DE000SYM9999 – Symbol: SY1 – Mena: EUR) so sídlom v nemeckom Holzmindene je celosvetovým lídrom v oblasti výroby vôní a aróm. Spoločnosť vznikla v roku 2003 spojením dvoch tradičných holzmindenských spoločností Haarmann & Reimer a Dragoco, ktorých korene siahajú až do roku 1874. Dnes Symrise vyrába svoje produkty na piatich kontinentoch a dodáva ich viac ako 6 000 zákazníkom vo viac ako 150 krajinách. Okrem vôní a aróm vyrába Symrise aj základné kozmetické zložky. Celkovo sortiment zahŕňa viac ako 34 000 výrobkov, z ktorých väčšina je založená na prírodných surovinách, ako je vanilka, citrusové plody a rastlinné materiály.

Cenový graf SY1
Týždenný graf akcie SY1 od augusta 2016 do mája 2022. Zdroj: Trader Workstation (3. 6. 2022)

Klientmi Symrise sú primárne výrobcovia parfumov, kozmetiky, nápojov, farmaceutické spoločnosti, výrobcovia potravinových doplnkov, krmív pre domáce zvieratá a detské výživy. Patria medzi ne prakticky všetci významní výrobcovia spotrebného tovaru, ako sú Henkel/Schwarzkopf, Coca-Cola, Beiersdorf, Colgate, Danone, Diageo, Dior, Kraft, Nestlé, PepsiCo, Procter & Gamble a Unilever. Akcia, ktorá má už niekoľko rokov rastúci trend, rozhodne stojí za pozornosť.

Porovnanie výkonnosti chemických akcií

Loading ...
Meno spoločnosti Symbol 1M 6M 1Y 5Y
Wacker Chemie WCH -5,84 % -15,65 % -20,44 % 36,91 %
Symrise SY1 9,71 % 14,46 % 20,86 % 27,15 %
BASF BAS -9,60 % -7,25 % -4,53 % -26,37 %
Brenntag BNR -9,22 % -19,76 % -12,24 % 53,62 %
Covestro 1COV 2,97 % -3,61 % 23,59 % 20,13 %

Obchodujte akcie chemických spoločností prostredníctvom LYNX

Či už ste intradenný obchodník alebo dlhodobý investor, môžete využiť vynikajúcu ponuku spoločnosti LYNX, pretože vám za priaznivé poplatky umožníme obchodovať s najrôznejšími finančnými inštrumentmi ako sú napríklad akcie, ETF, futures, opcie, CFD a forex. Ďalej pre vás pravidelne pripravujeme naše týždenné investičné newslettre a vysielame vzdelávacie webináre. Vďaka LYNX môžete obchodovať v reálnom čase prostredníctvom profesionálnych obchodných platforiem.

Chcete previesť zahraničné ceny akcií alebo ceny ETF na eurá? Potom použite prevodník mien. Navyše pre vás pravidelne zverejňujeme aktuálne obchodné príležitosti na trhu a novinky zo sveta investícií v rámci Investičného portálu. V prípade akýchkoľvek otázok môžete bezplatne využiť našu klientsku podporu.

Prečítajte si tiež:

Ďalšie použité zdroje:

PROBST, W. Die besten Chemie-Aktien 2022. LYNX [online]. Vydané 24. 5. 2022 [cit. 3. 6. 2022]. Dostupné na: https://www.lynxbroker.de/boerse/boerse-kurse/aktien/die-besten-aktien/die-besten-chemie-aktien/

Chcete ľahko, rýchlo a profesionálne obchodovať s akciami?

Potom obchodujte s akciami prostredníctvom LYNX. Ako renomovaný online broker vám umožníme obchodovať s akciami priamo na domácich burzách. Viac informácií o online brokerovi LYNX nájdete tu.

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denné maximum
Denné minimum
---
---
---
---

Displaying the --- chart

Displaying today's chart