Meď je dôležitou surovinou široko používanou v stavebníctve, elektromobiloch a ďalších elektronických zariadeniach. Cena medi už navyše nejaký čas stúpa. Veľa investorov sa tak pýta, akým spôsobom do medi investovať. V tomto článku si priblížime, ako je na tom aktuálne ponuka aj dopyt po medi.

Ukážeme si tiež, ako je možné do tohto kovu investovať. Nakoniec si predstavíme 3 spoločnosti, ktorých akcie predstavujú zaujímavú príležitosť, ako investovať do medi.

Čo je meď?

Meď je ušľachtilý kovový prvok červenkastej farby. Ľudia meď používajú už od praveku. Podľa archeológov boli napríklad prvé medené rúrky použité v starovekom Egypte okolo roku 2750 pred naším letopočtom.

Rovnako ako zlato a striebro je meď vynikajúcim vodičom tepla a elektriny. Meď je tiež odolná voči korózii a ľahko sa mieša s inými kovmi. Hojne sa využíva v stavebníctve. Meď je tiež ľahko recyklovateľná. Odhaduje sa, že asi 70 % dnes používanej medi bolo aspoň raz recyklovaných.

Využitie medi

Meď sa používa predovšetkým v stavebných konštrukciách alebo potrubiach. Hojne sa využíva aj v elektrických generátoroch a elektrotechnike. Meď nájdeme v rádiách aj televízoroch. Mobilný telefón obsahuje asi 15 gramov medi. Meď začala tiež nahrádzať hliník v počítačových čipoch.

Čína ako hlavný spotrebiteľ medi na svete

Meď sa často používa v stavebníctve. V dobe ekonomickej prosperity je aktivita v tomto sektore obvykle vysoká. Preto dopyt po medi často stúpa. Jedným z hlavných spotrebiteľov tohto kovu je Čína. Až 48 % všetkého dovozu medi prúdi práve do tejto krajiny. Napríklad medzi rokmi 2016 a 2018 rástol ako index Hang Seng v Hongkongu, tak cena medi.

Rok 2019 došlo k ochladeniu, ale v roku 2020 došlo opäť k rastu spomínaného indexu aj ceny medi. Od roku 2021 je však situácia odlišná. Zatiaľ čo index dlhodobo klesá, cenový graf medi pokračuje v raste.

Čína aktuálne zažíva krízu na realitnom trhu av stavebníctve. Napriek tomu dopyt po medi zostal vysoký. Nedávno tiež Čína oznámila, že podporí trh s nehnuteľnosťami, čo by mohlo viesť k ďalšiemu oživeniu dopytu.

Bude dopyt po medi vzrastať?

Vojna na Ukrajine a rastúce geopolitické napätie pritiahlo pozornosť k rope, zlatu a paládiu. Ceny týchto komodít však začali rásť už v čase koronavírusovej krízy a rastúcej inflácie. Hoci je cena medi na rekordných úrovniach, zdá sa, že investícia do medi môže byť v nasledujúcich rokoch stále zaujímavou príležitosťou.

Meď je napríklad dôležitá pri výrobe súčiastok pre elektroautá. Používa sa v elektromotoroch, batériách, kábloch a tiež v nabíjacích staniciach. Meď tiež zohráva dôležitú úlohu pri získavaní tzv. zelenej energie z veterných a slnečných elektrární. A práve prechod na elektromobily a udržateľné zdroje energie by mohli byť priaznivý pre investície do medi.

Analytici Goldman Sachs dokonca nazývajú meď novou ropou. Očakávajú, že dopyt vzrastie do roku 2030 až o 900 %. V menej optimistickom scenári, kedy by mohlo dôjsť k spomaleniu energetickej transformácie, predikujú rast o 600 %.

Chcete získať zadarmo tipy na zaujímavé akcie?

Odoberajte pravidelný týždenný akciový newsletter Breakout Trader. Každý týždeň tip na obchodovanie štyroch svetových akcií.

    • Toto pole je pre validačné účely a mal by zostať nezmenený.

Hrozí dlhodobý pokles produkcie medi?

Ponuka medi je obmedzená. Ak porastie dopyt, mohlo by to mať vplyv na rast ceny tohto kovu. Skoro tretina celosvetovej produkcie medi pochádza z Čile. A práve medené bane v Čile a Peru sa od koronavírovej krízy stretávali s nedostatkom zamestnancov. To malo za následok nižšiu produkciu. Investície boli navyše dočasne zastavené. Je potrebné pripomenúť, že výstavba nových baní trvá roky.

Medzi rokmi 2009 a 2020 spotreba rafinovanej medi rástla. V roku 2020 bolo celosvetové využitie rafinovanej medi takmer 25 miliónov ton. To bola najväčšia spotreba od roku 2009. V roku 2021 sa svet dokonca stretával s vyššou spotrebou ako produkciou. Tá predstavovala 24,5 miliónov ton medi a spotrebovalo sa 25,33 miliónov ton. Podľa S&P Global by sa tento deficit produkcie medi mal do roku 2025 zvýšiť na 3,85 milióna ton.

Ponuka by tak podľa analytikov nemala pokrývať dopyt. Do roku 2030 by celosvetová produkcia medi mala klesnúť približne na 15,9 miliónov ton. Očakáva sa teda rast ceny medi. Napríklad Goldman Sachs predikuje do roku 2025 nárast o viac ako 40 %.

Ako investovať do medi?

Investovať do medi ide niekoľkými spôsobmi. Môžete si ju kúpiť aj vo fyzickej podobe. Meď je možné ale obchodovať aj prostredníctvom futures, ETF a akcií.

Investície do medi prostredníctvom futures

Do medi môžete investovať napríklad prostredníctvom NYMEX Copper Futures (HG). Denne sa zobchodujú desiatky tisíc kontraktov a 1 kontrakt predstavuje 25000-násobok základnej hodnoty. To znamená, že pri cene medi 4,80 USD predstavuje jeden futures kontrakt hodnotu 120 000 USD.

Cenový graf májového futures kontraktu HG
Cenový graf májového futures kontraktu HG od júna 2019 do apríla 2022 Zdroj: Trader Workstation (19. 4. 2022)

Investície do medi prostredníctvom akcií

Investori môžu samozrejme tiež obchodovať akcie spoločností, ktoré sa zaoberajú ťažbou medi alebo sú s týmto kovom nejako spojené. Vývoj ceny týchto akcií potom býva úzko spätý s cenou medi. Ak stúpa, akciám ťažobných spoločností sa spravidla darí. Pokles ceny medi potom často znamená aj pokles ceny daných akcií. Majte však na pamäti, že tieto cenné papiere môžu byť veľmi volatilné.

Loading ...
Meno spoločnosti Symbol Mena Zatváracia cena predchádzajúceho dňa
Vale SA (ADR) VALE USD 12,06
Rio Tinto plc ADR RIO USD 67,78
BHP Billiton (ADR) BHP USD 57,21
Southern Copper Corp. SCCO USD 111,82
Newmont Mining Corp. NEM USD 43,41
Glencore PLC GLEN GBP 5,51
Freeport-McMoRan Copper & Gold Inc. FCX USD 49,40
Barrick Gold Corp. GOLD USD 17,08

Akcie Glencore (GLEN)

Spoločnosť Glencore je jedným z najväčších producentov medi. V roku 2020 vyťažila 1,26 milióna ton medi. A to predovšetkým zo svojich baní v Afrike, Austrálii a Južnej Amerike. Glencore tiež operuje v rizikovejších krajinách, ako je Kongo a Zambia. V týchto krajinách sa však ťaží hlavne kobalt.

V minulosti bola spoločnosť výrazne zadlžená. Rast ceny medi však hral v prospech spoločnosti. V súčasnej dobe sa tak spoločnosť zameriava na splácanie dlhov a prechádza veľkou reštrukturalizáciou. Čistý dlh v roku 2021 klesol zo 17,6 miliardy USD na 6 miliárd USD.

Glencore sa vedľa medi zameriava aj na kobalt, nikel, zinok a vanád. Všetky tieto suroviny sú dôležité pre prechod na trvalo udržateľné zdroje energie.

Cenový graf akcie GLEN
Týždenný graf akcie GLEN od júna 2017 do marca 2022. Zdroj: Trader Workstation (19. 4. 2022)

Akcie Lundin Mining (LUN)

Lundin Mining je kanadská spoločnosť, ktorá vlastní bane v Portugalsku, Španielsku, Fínsku a Švédsku. Lundin má silnú expozíciu voči cene medi a môže tak profitovať, pokiaľ cena porastie. Cena akcií LUN minulý rok prudko vzrástla. V roku 2021 zaznamenala spoločnosť nárast príjmov o viac ako 60 % na 3,32 miliardy USD. Spoločnosť tiež ťaží zlato, zinok a nikel.

Cenový graf akcie LUN
Týždenný graf akcie LUN od júna 2017 do marca 2022. Zdroj: Trader Workstation (19. 4. 2022)

Akcie Southern Copper (SCCO)

Americká ťažobná spoločnosť je jedným z piatich najväčších ťažiarov medi na svete. Tento červenkastý kov tvorí asi 84 % tržieb spoločnosti. Tá ďalej tiež ťaží striebro, zinok, molybdén, olovo a uhlie. Bane Southern Copper sa nachádzajú prevažne v Peru a Mexiku. Southern Copper je z 88,9 % vlastnená spoločnosťou Grupo Mexico. Zostávajúci 11,1% podiel sa obchoduje na NYSE (New York Stock Exchange).

Spoločnosť je schopná produkovať meď za oveľa nižšie náklady ako konkurencia. Firma Southern Copper taktiež v posledných rokoch neustále zvyšovala svoju produkciu medi investovaním ako do expanzie existujúcich baní, tak do rozvoja nových projektov. Veľké očakávania sú napríklad od peruánskeho projektu Tia Maria, do ktorého bolo investovaných približne 1,4 miliardy USD. Malo by sa tam ťažiť minimálne 120 000 ton medi ročne počas 20 rokov. Vedenie spoločnosti očakáva, že do roku 2028 zvýši ročnú produkciu zo súčasných 951 000 ton na 1,9 milióna ton.

Vo fiškálnom roku 2021 vzrástli tržby o 38 % na 10,8 miliardy USD. Zisk sa viac ako zdvojnásobil (3,38 miliardy USD). Pre aktuálny fiškálny rok 2022 analytici očakávajú mierne slabšie výnosy vo výške 10,8 miliardy USD. Za rok 2021 činil čistý dlh 2,75 miliardy USD a voľným peňažný tok 3,4 miliardy USD.

Cenový graf akcie SCCO
Týždenný graf akcie SCCO od júna 2017 do marca 2022. Zdroj: Trader Workstation (19. 4. 2022)

Prečítajte si tiež:

Ďalšie použité zdroje:

BLEKEMOLEN, J. Beleggen in koper met aandelen, ETF’s en futures. LYNX [online]. Vydané 25. 3. 2022 [cit. 19. 4. 2022]. Dostupné na: https://www.lynx.nl/beurs/beurs-koersen/aandelen/beste-aandelen/beleggen-in-koper-aandelen-futures-etf/

Informácie o produkte:

Key Information Document (KID): Futures skupiny CME Group na kovy s fyzickým dodaním. (11. 5. 2023); https://www.cmegroup.com/market-regulation/european-regulation/files/sk-key-information-document-metals-futures-physical.pdf

Online broker LYNX

Chceli by ste obchodovať na burze? Otvorte si účet prostredníctvom online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opcie, futures alebo investujte do ETF. A to všetko v rámci jedného investičného účtu. Zistite viac na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denné maximum
Denné minimum
---
---
---
---

Displaying the --- chart

Displaying today's chart