IPO spoločnosti Stripe je jedným z najočakávanejších IPO roku 2022. Podľa niektorých by vstup tejto firmy na burzu mohol zatieniť IPO firiem ako Coinbase, Instacart a Roblox. V článku si spoločnosť Stripe stručne predstavíme a uvedieme si aj možné dôvody, prečo k plánovanému vstupu na burzu zatiaľ zrejme nedošlo.

Čím sa spoločnosť Stripe zaoberá?

Spoločnosť Stripe so sídlom v San Franciscu založili v roku 2010 bratia John a Patrick Collisonovci. Ich cieľom bolo vytvoriť online platformu, ktorá by zjednodušila proces spracovania online platieb pre webové stránky a aplikácie. Postupom času sa Stripe stal významným hráčom v odvetví fintoch, ktorý ročne spracováva transakcie v hodnote miliárd USD.

Za pomoci ich softvéru môžu podniky zefektívniť a modernizovať elektronické obchodovanie. Spoločnosť poskytuje služby miliónom podnikov vo viac ako 120 krajinách. Na prijímanie platieb a správu podnikania online ho používajú ako začínajúce firmy, tak technologickí giganti. Na zozname klientov spoločnosti sú napríklad spoločnosti Google, Microsoft, Amazon, Shopify a Uber.

Spoločnosť Stripe získava príjmy účtovaním poplatkov z transakcií vykonaných prostredníctvom svojej platformy. Účtuje si sadzbu 2,9 % z hodnoty transakcie plus províziu 0,30 USD za transakciu. Zameriava sa predovšetkým na spracovanie platieb pre e-commerce. Ide o odvetvie, ktoré silne ťažilo skoronavírusovej pandémie. V roku 2020 získala spoločnosť Stripe vďaka lockdownom ďalších 300 000 klientov.

Stripe: Nielen sprostredkovateľ transakcií

Stripe poskytuje aj ďalšie služby v oblasti financií, vrátane pôžičiek a správy daní. Nedávno tiež zasiahol do teritória konkurentnej spoločnosti Disruptor Plaid, keď oznámil technológiu priameho prepojenia s bankovými účtami užívateľov. V blízkej budúcnosti začne umožňovať firmám platiť svojim užívateľom prostredníctvom kryptomien. Už v minulosti spoločnosť Stripe prijímala platby v bitcoinoch, ale v roku 2018 prestala menu podporovať kvôli nestabilite trhu. Spoločnosť Stripe nedávno vytvorila tím, ktorý sa sústreďuje na oblasť kryptomien a Web3.

V súčasnej dobe sa Stripe zameriava na globálnu expanziu. Pričom sa chce presadiť v oblasti Perzského zálivu.

IPO Stripe: Hodnota spoločnosti

Keďže je firma v súkromnom vlastníctve, nezverejňuje svoje finančné údaje. Nedávne správy odhadujú jej príjmy na viac ako 12 miliárd USD. V apríli 2020 bola spoločnosť ocenená na 35 miliárd USD. Podľa správy o ocenení pred rokom mala spoločnosť hodnotu 95 miliárd USD. Prudký nárast ocenenia podčiarkuje, akú veľkú vzpruhu získala uprostred pandémie. Vďaka svojmu oceneniu je najhodnotnejším súkromným startupom v Amerike. Prekonala tak spoločnosť Instacart a SpaceX Elona Muska. A čo je ešte dôležitejšie, toto ocenenie by mohlo spoločnosti Stripe zaistiť najväčšie IPO všetkých čias. Po oznámení 28% škrtov sa ocenenie firmy znížilo na 74 miliárd USD.

Vyčkáva Stripe so svojim IPO na lepšiu situáciu na burze?

Spoločnosti obvykle radšej vstupujú na burzu, keď je nálada optimistická. Vzhľadom na medvediu náladu okolo akcií, a najmä technologického priemyslu, by sa spoločnosť Stripe mohla snažiť zatiaľ od vstupu na burzu upustiť.

Niektorí burzoví analytici poukazujú na to, že spoločnosti PayPal a Block Inc majú podobné podnikanie, pretože sa všetky zaoberajú spracovaním platieb. Cena akcií spoločností Block a PayPal prešla v posledných dvoch rokoch obrovským rastom vďaka pandémii, ale v rámci širšieho výpredaja na trhu utrpeli aj veľké straty. Akcie sa obchodujú pod úrovňou pred pandémiou, čo je niečo, čo by mohlo ovplyvniť aj IPO Stripe.

Kedy bude IPO Stripe?

Hoci nie je stanovený dátum IPO Stripe, povráva sa, že spoločnosť zvažuje vstup na burzu skôr prostredníctvom priameho uvedenia akcií na burzu než tradičné IPO. Spoločnosť Stripe však takéto plány poprela. Analytici naďalej dúfajú, že spoločnosť čoskoro na burzu vstúpi, aj keď súčasný stav na trhu nie je ideálny. Vzhľadom na súčasné podmienky však k tomuto vstupu na burzu možno v blízkej dobe nedôjde. Podľa dostupných informácií to vyzerá, že Stripe chce zvoľniť a radšej investovať do svojho rastu.

Obchodujte akcie prostredníctvom LYNX

Obchodujte za priaznivé poplatky s najrôznejšími finančnými inštrumentmi ako sú akcie, ETF, futures, opcie, CFD a forex. Ďalej pre vás pravidelne pripravujeme naše týždenné investičné newslettre a vysielame vzdelávacie webináre. Prostredníctvom LYNX získate prístup k profesionálnym obchodným platformám.

Chcete previesť zahraničné ceny akcií alebo ceny ETF na eurá? Potom použite prevodník mien. Navyše pre vás pravidelne zverejňujeme aktuálne obchodné príležitosti na trhu a novinky zo sveta investícií v rámci Investičného portálu. V prípade akýchkoľvek otázok môžete bezplatne využiť našu klientsku podporu.

Prečítajte si tiež:

Obchodovanie na burzách po celom svete

Investori a obchodníci majú s investičným účtom prostredníctvom LYNX priamy prístup na národné a medzinárodné burzy v Európe, USA a Ázii. Obchodujte na 135 trhoch, v 33 krajinách a v 23 menách. Zistite viac na Prehľad produktov & búrz

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denné maximum
Denné minimum
---
---
---
---

Displaying the --- chart

Displaying today's chart