Ruský rubeľ

Všetko, čo by ste mali vedieť o tejto mene. Dôležité informácie, aktuálny kurz, historický graf a prevodník mien.

Ruský rubeľ aktuálne

Symbol: RUB

Naposledy aktualizované:--- hod.

---
---
---
---
---
Denné maximum
---
Denné minimum
---

Ruský rubeľ graf

  • 1 D
  • 1 W
  • 1 M
  • 6 M
  • YTD
  • 1 Y
  • 5 Y
  • Max

RUB/EUR Kurz

Posledná obchodná cena --
Zmena --
Čas --
Dátum --
Zatváracia cena predchádzajúceho dňa --
Previesť
Na
1 RUB EUR

Historické kurzy : RUB/EUR

Obdobie:
Dátum Zatváracia cena predchádzajúceho dňa Otváracia cena Maximum Minimum

Mena: Ruský rubeľ (RUB)

Ruský rubeľ (RUB)

Ruský rubeľ je oficiálna mena Ruska. Na medzinárodných menových trhoch je rubeľ dôležitý predovšetkým pri obchodovaní komodít. Z pohľadu celkového proobchodovaného objemu je ruský rubeľ na 16. mieste za tureckou lírou.

 

História ruského rubľa

Rubeľ bol prvýkrát predstavený v 14. storočí vo forme zlatých a strieborných mincí. Počas dvoch stoviek rokov sa stal rubeľ akceptovanou menou naprieč celým Ruskom. Počas ruskej revolúcie v roku 1917 rubeľ prešiel výraznou hyperinfláciou, ktorá viedla k zavedeniu novej meny v roku 1920. Po rozpade ZSSR v roku 1991 sa rubeľ prestal využívať v mnohých štátoch bývalého Sovietskeho zväzu.

 

Na začiatku roku 1998 bol rubeľ opäť zavedený. V tomto roku došlo k menovej reforme, pri ktorej bolo 1000 starých rubľov (označovaných ako RUR) vymenený za 1 nový rubeľ (označovaný ako RUB). V ten istý rok prekonalo Rusko ekonomickú krízu. Krátko po kríze v Ázii, čelilo Rusko výraznému odlivu kapitálu. Nervózny investori predávali akcie, dlhopisy aj ruský rubeľ a zamerali sa na investície v zahraničí. Rubeľ sa dostal pod výrazný tlak čo viedlo až k tomu, že Rusko sa dočasne vyhlásilo za insolventné. Vďaka rastúcim cenám komodít sa na prelome tisícročí smer otočil a Rusko tak bolo schopné dostať sa späť na nohy. Strmý pokles zažil rubeľ opäť v roku 2014, kedy vypukla ukrajinská kríza.

 

Všeobecne

Menové rozhodnutie má na svedomí Centrálna banka Ruskej federácie, ktorá sídli v Moskve a je členkou Banky pre medzinárodné vysporiadanie. Jeden rubeľ sa delí na 100 kopejok, jeho symbolom je symbol ₽. Najčastejšie sa rubeľ obchoduje na páre s americkým dolárom a eurom.