Pakistanská rupia

Všetko, čo by ste mali vedieť o tejto mene. Dôležité informácie, aktuálny kurz, historický graf a prevodník mien.

Pakistanská rupia aktuálne

Symbol: PKR

Naposledy aktualizované:--- hod.

---
---
---
---
---
Denné maximum
---
Denné minimum
---

Pakistanská rupia graf

  • 1 D
  • 1 W
  • 1 M
  • 6 M
  • YTD
  • 1 Y
  • 5 Y
  • Max

PKR/EUR Kurz

Posledná obchodná cena --
Zmena --
Čas --
Dátum --
Zatváracia cena predchádzajúceho dňa --
Previesť
Na
1 PKR EUR

Historické kurzy : PKR/EUR

Obdobie:
Dátum Zatváracia cena predchádzajúceho dňa Otváracia cena Maximum Minimum

Mena: Pakistanská rupia (PKR)

Pakistanská rupia (PKR) je oficiálnou menou Pakistanu. Mena nepatrí medzi zoznam 20tich najobchodovanejších mien sveta.

História pakistanskej rupie

Pakistanská rupia bola uvedená do obehu roku 1947, kedy sa Pakistan stal nezávislou republikou, a nahradila tak dovtedy užívanú indickú rupiu. Hneď nasledujúceho roka boli vydané nové pakistanské mince a bankovky. Pôvodné rozdelenie rupia bolo zachované a rovnako ako indická rupia sa rozdeľovala na 16 anas.

Jej decimalizácia bola vykonaná až v roku 1961 a od tej doby je možné pakistanskú rupiu rozdeľovať na 100 paise, čo sa zachovalo dodnes. Avšak tieto mince neboli denominované od roku 1994. V 21. storočí sa potom vyvíjali mince a bankovky tohto platidla, pričom od roku 2013 sa pais nepovažuje za zákonné platidlo. Novinkou roku 2015 je potom minca v hodnote 5 rupií. O rok neskôr vzniká minca v hodnote 10 rupií.

Čo sa týka vývoja pakistanskej rupie má za sebou divoké obdobie. Do roku 1982 bola mena zviazaná k britskej libre. Po prechode na floating mena stratila až 40% svojej pôvodnej hodnoty. To spôsobilo veľký tlak a poškodilo sektor priemyslu vďaka rastúcim nákladom importu. Neskôr nasledovali intervencie centrálnej banky, ktoré zvýšili hodnotu rupie. Výkyvy potom môžeme pozorovať aj po roku 2008, kedy mena opäť znehodnocuje, a to v rádoch desiatok percent.

Všeobecne

Jednu rupiu možno rozdeliť na 100 pais.   Slovo rūpiya je odvodené zo slova rūpya, čo znamená zušľachtené striebro, strieborná minca . O vydávanie meny sa stará centrálna banka Pakistanu. Najpoužívanejším symbolom pre pakistanskú rupiu je skratka Rs .