Najčastejšie otázky a odpovede

Ako je možné zjednodušiť konverziu?

Pri menovej konverzii si chcete zmeniť presne dané množstvo, aby Vám nezostalo zbytočne pár korún či dolárov na účte a mohli ste použiť celý vklad. Vhodným pomocníkom k zadaniu množstva je stĺpec Typ množstva.

Stĺpec Typ množstva Vám dá úplný prehľad o objeme nákupu či predaji základnej meny v krížovej mene. Oceníte to hlavne ak budete chcieť zmeniť presne danú čiastky v krížovej mene.

Klasickým príkladom je menová konverzia po vložení českých korún na účet, kedy pri nákupe USD či EUR zadávate do stĺpca množstvo objem vyjadrený v základnej mene a korunové vyjadrenie sa Vám nezobrazuje.

Pre pridanie stĺpca kliknite najskôr v ľavom hornom menu na Editovať a vyberte Globálne nastavenia.

V okne Globálne nastavenia vyberte v ľavom menu postupne Obchodné nástroje, Monitor kotáciíPredvolené rozloženie. V zobrazenom okne prekliknite hore na záložku Stĺpce príkazu a v pravom menu zvoľte Množstvo – Typ  množstva. Označte Typ množstva a kliknutím na Pridať presuňte mezi Zobrazené stĺpce. Potvrďte kliknutím na OK.

V príkazovom riadku sa Vám zobrazí stĺpec Typ množstva a vedľa neho hodnota množstva.

Príkladom je zmena 50 000 CZK na USD. Na menovom páre USD.CZK je základná mena USD a v nej zadávame Množstvo ako objem príkazu. Teraz však tiež môžete v stĺpci Hodnota množstva zadať objem pokynu v krížovej mene, ktorou je v tomto prípade CZK. Zadáme teda 50 000 a stĺpec Množstvo sa nám podľa aktuálneho alebo limitného kurzu prepočíta do USD. Vidíme teda, že aby sme zmenili 50 000 CZK na USD, musíme nakúpiť 2 608 USD pri zvolenom limitnom kurze.

Množstvo v základnej mene sa ale zadáva na jednotky, teda je nutné pridať či odobrať dolár, aby bola čiastka čo najpresnejšia. Naviac je nutné do ceny zakomponovať poplatok, ktorý je v tomto prípade 100 CZK. Kupované množstvo by teda bolo zhruba o 5 USD nižšie – 2 603 USD.