Najčastejšie otázky a odpovede

Ako získať povolenie pre obchodovanie čínskych akcií?

LYNX je prvým brokerom v českej republike, ktorý umožňuje obchodovať s čínskymi akciami. Od Novembra minulého roku môžu klienti LYNX obchodovať s akciami takmer 600 čínskych spoločností na burze v Šanghaji.

 

Čínske A-shares sú k dispozícii medzinárodným investorom

A-shares sú akcie čínskych spoločností obchodované na burze v Šanghaji, ktoré sú určené primárne čínskym investorom. Vďaka spolupráci medzi burzami v Šanghaji a Hong Kongu, o ktorej sme písali na blogu koncom roku, sú prostredníctvom LYNX čínske akcie dostupné aj českým investorom. Shanghai Stock Exchange (SSE) je dnes piatou najväčšou svetovou burzou.

Povolenie k obchodovaniu čínskych akcií

Aby ste mohli obchodovať s čínskymi akciami, potrebujete mať povolenie pre obchodovanie akcií v Hong Kongu. Pretože burzy v Hong Kongu (SEHK) a Šanghaji (SSE) majú spoločnú technologickú infraštruktúru, tak investori, ktorí získajú povolenie pre obchodovanie v Hong Kongu, môžu obchodovať s akciami na oboch burzách. Pre zobrazenie návodu, ako pridať nové obchodné povolenia kliknite tu.

Predplatné živých dát pre obchodovanie

Aby ste získali živé dáta pre obchodovanie čínskych akcií, je nevyhnutné predplatiť si potrebný balíček. Pre podrobný všeobecný návod, ako si predplatiť živé dáta pre svoj obchodný účet, nasledujte postup v článku tu.

Pre získanie dát na čínske akcie si zvoľte tabuľku Asia-Pacific. Zobrazí sa Vám tabuľka na obrázku. Zelené šípky nižšie znázorňujú dátové predplatné, ktoré sa vzťahuje k čínskemu trhu.

1
2
3
Ak si zvolíte Shanghai – SEHKNTL 1 predplatné za $24, získáte konečnú cenu obchodu v reálnom čase a bid cena spolu s ask cenou sa budú meniť každé 3 sekundy.

Ďalšou možnosťou je Shanghai – SEHKNTL Level II data 2, ktoré ponúka konečnú cenu obchodu v reálnom čase, bid a ask cenu aktualizovanú každé 3 sekundy a tiež hĺbku trhu, ktorá se aktualizuje každé 3 sekundy.

Poslednou možnosťou je Shanghai 5 Second Snapshot – via HKEx 3, který je zdarma a zobrazuje aktuálnu bid, ask aj finálnu cenu každých 5 sekúnd.

Poplatky za nákup čínských akcií

Poplatky pre obchodovanie čínskych akcií na SSE sú stanovené na 0,20 % z hodnoty transakcie s minimálnou výškou poplatku 50 RMB. Naviac je nutné pripočítať aj transakčnú daň vo výške 0,10 % z hodnoty transakcie.

Pre porovnanie, za obchodovanie v Hong Kongu na SEHK  zaplatíte 0,15 % z transakčnej hodnoty s minimom 50 HKD. Aj v Hong Kongu je pripočítavaná transakčná daň vo výške 0,1027 % z hodnoty transakcie.

Ako nakúpiť čínske akcie v TWS?

Najprv je nutné nájsť si vhodný ticker akcií, ktoré sa obchodujú pod šesťmiestnym kódom. Prehľad obchodovaných akcií spolu s tickermi nájdete tu.

Akonáhle vyberiete ticker, zadajte ho do voľného riadku a potvrďte enter. Objaví sa Vám meno spoločnosti a možnosti inštrumentov, ktoré sa s týmto produktom dajú obchodovať. Zvoľte Akcie SMART a daná akcia sa zobrazí v riadku, odkiaľ ju môžete už štandardne obchodovať.

Ukážka pridania akcií Bank of China (601988) do platformy TWS. Klikneme do ľubovoľnej bunky v stĺpci kontrakt 1, napíšeme do nej príslušný ticker (601988) a potvrdíme klávesou Enter. Objaví sa ponuka pre daný ticker, vyberieme položku Akcie 2.

1
2

Teraz máme akciu pridanú v TWS a pripravenú k prípadnému obchodovaniu.