Najčastejšie otázky a odpovede

Ako nastaviť inteligentné upozornenie?

Ak ste investor, ktorý vyhľadáva určité situácie na trhu a nemáte dostatok času ich neustále sledovať, iste uvítate možnosť vytvoriť si inteligentné upozornenie, ktoré Vás môže informovať o danej situácii a tiež môže priamo aktivovať príkaz.

Aby sme si takéto upozornenie vytvorili, musíme sa prihlásiť do obchodnej platformy Trader Workstation a v hornom menu klikneme na ikonu Upozornenia (Alerts).

V našom príklade budeme chcieť kúpiť 1000 akcií ťažobnej spoločnosti Barrick Gold (ABX) za maximálnu cenu 18,50 USD v prípade, že cena ETF na zlato SPDR Gold Shares (GLD) sa dostane na alebo pod 130 USD.

Zobrazí sa okno Upozornenia, kde najskôr klikneme vpravo na ikonu Nové pre vytvorenie upozornenia.

V novom okne už budeme zadávať vlastnosti požadovaného upozornenia. V poli Názov si zvolíme jeho meno. V sekcii Podmienky stanovíme, čo sa musí stať (GLD klesne na alebo pod 130 USD), aby mohla nasledovať Akcia (umiestnenie limitného pokynu na nákup 1 000 akcií ABX pri max. cene 18,50 USD). Na záver vyberieme Trvanie. Začneme kliknutím na Pridať v sekcii Podmienky.

Zvolíme si, aký parameter nás bude zaujímať. Pre náš príklad je to Cena.

V poli Podklad zadáme označenie titulu a vyberieme ho z ponuky – GLD – Akcie (SMART).

Ako Operátor vyberieme <= pre menšie alebo rovné, >= pre väčšie alebo rovno. A Cena, ktorú podkladu priradíme. Chceme teda ako podmienku GLB menšie alebo rovno 130 USD.

V okne s vlastnosťami upozornenia sa Vám zobrazí zadaná podmienka a stále ju môžete kliknutím na Editovať ľubovoľne upravovať alebo priamo Zmazať. Je možné tiež kombinovať s ďalšími podmienkami, ktoré vytvoríte kliknutím na Pridať.

Teraz sa presunieme do časti Akcia, ktorou je pre nás nákup 1 000 akcií spoločnosti Barrick Gold (ABX) pri maximálnej cene 18,50 USD. Klikneme teda na Pridať.

Do príkazového riadku napíšeme názov spoločnosti alebo ticker a zvolíme požadovaný inštrument. V našom prípade akcie Barrick Gold.

Zobrazí sa nám štandardný objednávací lístok, kde do poľa množstvo zadáme 1 000, typ príkazu nastavíme na limitný (LMT) s limitnou cenou 18,50 USD. Pre umiestnenie transakcie kliknite na  Vytvoriť príkaz.

V pôvodnom okne sa nám už zobrazí kompletné upozornenie s podmienkou, akciou a trvaním. Ak všetko zodpovedá Vašim predstavám, kliknite na Aktivovať.

Po aktivácii je už upozornenie platné a tiež pripojený príkaz už čaká na vysporiadanie. V prípade, že už s daným upozornením nesúhlasíte, stačí ho Deaktivovať alebo úplne Zmazať.

Všetky práva vyhradené Lynx B.V., organizační složka | Sitemap