Najčastejšie otázky a odpovede

Ako zadať príkaz na futures spread?

Ak chcete obchodovať futures spready, zoznámte sa so Spreadovým obchodníkom  a jednoducho vyhľadajte spready, ktoré zodpovedajú vašej stratégii. Tento nástroj posúva futures obchodníkov opäť výrazne ďalej.

Po prihlásení do platformy si najskôr rozkliknite Obchodné nástroje v hlavnom menu vľavo hore a zvoľte Spreadový obchodník.

V novom okne zadajte do príkazového riadku ticker podkladového aktíva, ktoré chcete obchodovať a zobrazia sa kombinované príkazy, z ktorých si môžete vyberať.

Zobrazí sa Vám okno s všetkými spreadovými kombináciami, kde si môžete voliť predný aj zadný kontrakt alebo časovú šírku spreadu. Podľa týchto kritérií si môžete vyhľadať požadovaný futures spread.

V príklade sme vybrali ako bližší kontrakt futures na ropu (CL) s expiráciou v auguste 2013. Tento kontrakt sa zobrazí v stĺpci spolu s kotáciami dopytu a ponuky. V ľavom stĺpci sa zobrazia všetky vzdialenejšie futures kontrakty s rôznymi kombináciami, ktoré sú možné pre vytvorenie spreadu. Rôzne podfarbenie znamená rozdielnu maturitu (biela – 1 rok, červená – 2 roky, zelená – 3 roky atď.).

Ako vzdialenejší kontrakt sme v príklade zvolili októbrový kontrakt roku 2013.

Celý spread sa zobrazí v riadku Príkazy a má vždy označenie oboch častí: CL -AUG13 + OCT14 Kalendárny spread. V rámci tohto spreadu predáme augustový kontrakt a nakúpime októbrový kontrakt. Cenou spreadu je rozdiel medzi cenou kontraktu s kratšou dobou expirácie (CL srpen 2013) a cenou kontraktu so vzdialenejšou expiráciou (CL říjen 2014). Ak je teda cena záporná, je cena zadného kontraktu so vzdialenejšou expiráciou vyššia.

Akonáhle máte pozíciu otvorenú, môžete ju ukončiť pomocou Close Position pre zatvorenie a Reverse Position pre otvorenie opačnej pozície.