Najlepšie čínske akcie na rok 2022
Geopolitické napätie, rozkolísaný trh s nehnuteľnosťami, regulácia. Niektorí sa stále bránia myšlienke investovať v Číne. Čína je krajina s obrovským ekonomickým potenciálom. Hoci sa tento štát čiastočne otvoril slobodnému trhu, čínske spoločnosti sú často naďalej kontrolované vládou a ich správanie je v niektorých prípadoch netransparentné. Čínske akcie pritom ponúkajú veľmi zaujímavé možnosti na investovanie.

Najprv si predstavíme niektoré čínske akcie a čínske ETF, ktoré by investorov v roku 2022 mohli zaujať. Nasledovne sa v tomto článku zameriame na témy, ktoré sú dôležité pre investovanie v Číne.

Je však potrebné mať na pamäti jednu vec: Na akciovom trhu by človek mal byť vždy opatrný a obozretný, ale pokiaľ ide o čínske akcie, bolo by na mieste trochu viac obozretnosti, najmä pokiaľ ide o špekulatívne akcie, ako je NIO, ktorá je tiež predstavená v tomto článku. Ak hľadáte brokera na obchodovanie s akciami, kliknite sem.

Vyhnite sa rizikovým oblastiam

V súčasnej dobe by bolo veľmi vhodné sa pri investovaní v Číne vyhnúť realitným spoločnostiam a bankám. Najlepšie je sledovať akcie spoločností s medzinárodným zameraním. A aby sa uľahčil vstup a výstup z akcií, mali by byť v každom prípade obchodovateľné buď v USA, alebo v Európe.

Investície do čínskych akcií

Čínske akcie sú rozdelené do dvoch skupín: akcie Haakcie A. Akcie H sú akcie čínskych spoločností kótovaných na hongkonskej burze cenných papierov. Symbol týchto akcií sa obvykle skladá z radu čísel. Napríklad700je symbol Tencent Holdings.

Akcie A sú kótované na čínskych pevninských burzách, napríklad index Shanghai. S akciami A primárne obchodujú čínski investori a cudzinci k nim spravidla majú obmedzený prístup.

Čínske akcie kótované v USA

Na americkej burze je kótovaných viac ako 200 čínskych spoločností. Jedná sa o tzv. ADR. Ide o certifikáty, ktoré umožňujú investorom obchodovať s akciami cudzích spoločností na amerických burzách. Americká banka kúpi akcie týchto spoločností a potom ich vydá na burze.

Pre amerických investorov sú ADR zaujímavou voľbou, pretože odstraňujú komplikácie spojené s nákupom akcií v zahraničí. Napríklad dividendy a zisky sú vyplácané v amerických dolároch, takže neexistuje žiadne menové riziko.

Aktuálny vývoj ceny

Nižšie uvádzame malý výber šiestich čínskych akcií, ktoré sú v súčasnej dobe zaujímavé a mohli byť zaujímavé aj naďalej. Grafy zobrazujú akcie na týždennej báze a pokrývajú obdobie piatich rokov.

Loading ...
Meno spoločnosti Symbol Mena Tržná kapitalizácia Zatváracia cena predchádzajúceho dňa 1D 1W 3M 6M 1Y
NIO Inc NIO USD 6,28 4,01 3,49 % 6,14 % -31,29 % -48,70 % -49,94 %
Tencent Holdings Ltd. NNND EUR 375,93 39,70 2,57 % 13,35 % 19,17 % 14,87 % 3,35 %
JD.com Inc (ADR) JD USD 42,57 27,55 2,61 % 12,41 % 18,14 % 11,96 % -18,48 %
Geely Automobile Holdings Ltd 175 EUR 10,68 1,07 0,00 % 0,47 % 15,59 % -1,22 % -3,45 %
Alibaba Group Holding Ltd. BABA USD 181,35 72,51 2,92 % 8,44 % 1,06 % -9,94 % -14,11 %

Akcie Alibaba (BABA)

Alibaba je mnohými stále vnímaná iba ako online predajca. Spoločnosť ale ponúka oveľa viac. Existujú špeciálne platformy pre veľkoobchod, maloobchod a koncových spotrebiteľov. Aukčná platforma Taobao slúži na predaj tovaru v štýle eBay. Okrem iného existuje aj platobný systém Alipay a poskytovateľ finančných služieb Ant Financial. Spoločnosť Alibaba dosahuje neustále rastúce tržby a pred spoločnosťou Amazon už niekoľko rokov dosahovala stabilný zisk.

Akcie nedávno výrazne skorigovali. Spoločnosť mala spor s čínskou vládou o rad podmienok v súvislosti s plánovaným vstupom na burzu finančnej divízie “Ant Financial”. Súčasne vysoká protimonopolná pokuta tlačila na zisky. Okrem toho bola spoločnosť v Pekingu po určitú dobu vnímaná ako hrozba kvôli svojej rastúcej trhovej sile a medzinárodnej orientácii. Bola jej tak sťažovaná prevádzka pribúdajúcimi reguláciami. Alibaba ako spoločnosť zameraná na spotrebiteľov pociťuje tlak na svoje zisky v dôsledku problémov s dodavatelským reťazcom a rastúcimi cenami.

Čínske akcie: Cenový graf akcie BABA
Týždenný graf akcie BABA od januára 2018 do decembra 2022. Zdroj: Trader Workstation (14.12.2022)

Akcie Tencent (TCEHY) 

Spoločnosť Tencent pôsobí mimo Číny pomerne málo. V Európe je tak menej známa, ale v samotnej Číne pozná Tencent takmer každý. Spája dohromady niekoľko služieb. Základom je platforma pre rýchle správy QQ, spoločne s online portálom, ktorý ponúka nakupovanie, online platby, rôzne internetové a komunikačné riešenia a ďalšie. Súčasne je spoločnosť Tencent držiteľom trojciferného počtu významných patentov a investorom v stovkách technologických spoločností po celom svete. Tencent investuje svoj kapitál veľmi široko.

Obrat a zisk sa v minulých rokoch neustále zvyšovali. Najmä v roku 2020, ktorý bol pre mnoho iných spoločností rokom krízy, bol rast spoločnosti nezadržateľný. V roku 2021 rýchly rast pokračoval. Na bežný rok 2022 však analytici očakávajú prudký pokles zisku o zhruba 50 %. Graf ukazuje cenu Tencent ADR (ADR = American Depository Receipt) v amerických dolároch.

Čínske akcie: Cenový graf akcie TCEHY
Týždenný graf akcie TCEHY od januára 2018 do decembra 2022. Zdroj: Trader Workstation (14.12.2022)

Akcie Geely Automobile Holdings (GELYY)

Geely je veľký čínsky výrobca automobilov. Spoločnosť je stále veľmi mladá. Založená bola až v roku 1986 a spočiatku vyrábala diely pre chladničky. V roku 1998 opustil továreň prvé vozidlo. Spoločnosť Geely medzitým vytvorila širokú škálu modelov vlastných vozidiel. Zároveň je známa predovšetkým vďaka svojim väčšinovým podielom vo veľkých európskych značkách. Až v roku 2005 sa Geely objavila na európskom autosalóne a krátko potom začala expanzia. V súčasnej dobe drží spoločnosť Geely väčšinové podiely v spoločnostiach Volvo, Polestar a tiež v Protone a Lotuse.

Ešte na začiatku roka boli analytici presvedčení, že Geely po dvoch slabších rokoch tento rok a budúci rok opäť vykáže výrazne vyššie zisky. Inflácia, nedostatok materiálu a enormne zvýšené logistické náklady však tomuto optimizmu nepomáhajú.

Čínske akcie: Cenový graf akcie 175
Týždenný graf akcie GELYY od januára 2018 do december 2022. Zdroj: Trader Workstation (14.12.2022)

Akcie China Southern Airlines (ZNH)

Názov je trochu zavádzajúci, pretože znie skôr ako regionálna letecká spoločnosť. Firma však už v roku 2003 pohltila China Northern Airlines a China Xinjiang Airlines a stala sa významnou aerolinkou nielen v Číne. Z hľadiska počtu cestujúcich je China Southern Airlines treťou najväčšou leteckou spoločnosťou na svete a najväčšou v Ázii.

Spoločnosť lieta do destinácií po celom svete a disponuje rýchlo rastúcou flotilou. Spoločnosť China Southern Airlines bola rovnako ako ostatné aerolinky ťažko zasiahnutá uzávierkami spojenými s koronavírovou pandémiou. Stále na ňu dopadá obmedzenie spôsobené pandémiou a súvisiacim prudkým poklesom cestovného ruchu.

Tržby sa už v roku 2021 zvýšili. Zisky v roku 2022 pravdepodobne zostanú na poklesnutej úrovni roku 2021. Pre rok 2023 odborníci predpokladajú opätovný výrazný nárast ziskov, pretože problém s covidom ustupuje.

Čínske akcie: Cenový graf akcie ZNH
Týždenný graf akcie ZNH od januára 2018 do decembra 2022. Zdroj: Trader Workstation (14. 12. 2022)

Akcie JD.com (JD)

Spoločnosť JD.com (JD) je lídrom v segmente internetových obchodov s vyššími cenami v Číne, napr. v oblasti elektrospotrebičov a luxusného tovaru. Pokiaľ ide o samotný objem predaja je väčší ako Alibaba. Medzi oboma spoločnosťami panuje tvrdá konkurencia. Pričom JD.com v niektorých oblastiach spolupracuje so spoločnosťami Tencent, Alphabet alebo Baidu, aby si udržala konkurencieschopnosť voči Alibabe v jej hlavných obchodných oblastiach.

Čínske akcie: Cenový graf akcie JD
Týždenný graf akcie JD od januára 2018 do decembra 2022. Zdroj: Trader Workstation (14.12.2022)

Vývoj ceny akcií spoločnosti JD.com roky zaostával za vývojom ceny akcií spoločnosti Alibaba. Dôvodom bol fakt, že spoločnosť JD.com, rovnako ako amazon.com, rástla na úkor zisku a uprednostňovala rozširovanie svojej pozície na trhu pred ziskom. V čase, keď začali spory Alibaby s čínskou vládou, v rokoch 2019 a 2020 však spoločnosť zaznamenala nárast zisku. V posledných dvoch rokoch sa preto akciám JD.com darilo oveľa lepšie.

Akcie NIO (NIO) 

Spoločnosť NIO so sídlom v Šanghaji bola založená v roku 2014. O tejto firme sa často hovorí ako o možnej konkurencii automobilky Tesla. NIO vyvíja elektromobily v rovnakých kategóriách, teda v oblasti elegantných a zároveň športových vozidiel vyššej strednej triedy. V ponuke má už pomerne širokú škálu modelov. V septembri 2018 vstúpila NIO na burzu v USA.

Zvýšené náklady a opatrnosť spotrebiteľov, najmä v Číne, spomalili cestu spoločnosti do ziskového pásma. NIO však zostáva na správnej ceste a malo by si zaistiť miesto medzi výrobcami automobilov. V súčasnej dobe sa však predtým predražená akcia pohybuje v klesajúcom trende. Jedná sa o veľmi špekulatívnu akciu.

Čínske akcie: Cenový graf akcie NIO
Týždenný graf akcie NIO od januára 2018 do december 2022. Zdroj: Trader Workstation (14. 12. 2022)

Investovanie do čínskych ETF

Pokiaľ chcete v Číne svoje investície diverzifikovať, ETF sú dobrou cestou. Náklady sú relatívne nízke a ponúkajú veľmi silný rozptyl.

Najdôležitejšie čínske indexy: Shanghai-Composite a Shenzhen Composite vs. Hang Seng

V Číne sú 3 hlavné indexy, ktoré sú tiež pravidelne spomínané v západnej tlači. Shanghai Composite a Shenzhen Composite sa nachádzajú na pevnine, zatiaľ čo Hang Seng sa nachádza v Hongkongu.

Spoločnosti v indexe Hang Seng sa obvykle na Čínu zameriavajú menej a viac sa zameriavajú na zahraničné trhy. Pokiaľ teda chcete investovať do čínskej ekonomiky, Hang Seng nie je najlepšou voľbou. Ak ste však citliví na spoľahlivý právny systém a väčšiu expozíciu voči iným ázijským trhom, môže pre vás byť Hang Seng vhodnejší.

Shenzhen Composite sa zameriava predovšetkým na technologické akcie. V tomto ohľade vyzerá trochu ako Nasdaq. V súčasnej dobe však Shenzhen Composite obsahuje prevažne akcie menších a neznámych spoločností. Obry, ako sú Tencent a Alibaba, vShenzhen Composite nenájdeme.

Shanghai Composite sa postupne stáva najdôležitejším indexom, mapujúcim čínsku ekonomiku, a preto je pravdepodobne najlogickejšou voľbou, pokiaľ chcete investovať do čínskych spoločností.

Zaujímavé sú aj ETF kombinácie indexov Shanghai a Shenzhen. Tie sú zlúčené doCSI 300, obsahujúceho 300 najväčších čínskych akcií. Väčšina ETF sledujúca čínsku ekonomiku je však založená na MSCI China alebo China FTSE.

Niektoré príklady čínskych ETF s európskou kotáciou sú:

  • iShares China Large Cap UCITS ETF 
  • Xtrackers CSI 300 Swap UCITS ETF 1C 
  • Lyxor MSCI China UCITS ETF – Acc 

Chcete získať zadarmo tipy na zaujímavé akcie?

Odoberajte pravidelný týždenný akciový newsletter Breakout Trader. Každý týždeň tip na obchodovanie štyroch svetových akcií.

    • Toto pole je pre validačné účely a mal by zostať nezmenený.

Príležitosti a riziká investovania v Číne

Na čo by investori mali brať ohľad pri obchodovaní čínskych akcií?

Čínska ekonomika: Vyšší rast, vyššie riziká?

Je úplnou pravdou, že čínske úrady majú na podniky väčší vplyv, než by mali štátne orgány v Európe, Japonsku alebo USA. A rozšírený názor, že ekonomické údaje nezodpovedajú realite, je určite oprávnený. Zdá sa totiž nemožné, aby taká obrovská ekonomika rástla presne na desatiny desatinného miesta, ako vláda predpovedala. Bol by to ale argument na to, aby sme Čínu ako investičnú destináciu jednoducho vylúčili? Určite nie.

Existujú tu nesmierne zaujímavé spoločnosti, do ktorých sa oplatí investovať už len preto, že táto krajina má fascinujúci rastový potenciál. A či už sú ekonomické údaje trochu „pozitívne vypočítané“, alebo nie, postupný nárast dovozu a vývozu, jasne ukazuje, ako silne čínska ekonomika rastie. To sa samozrejme týka aj domácej spotreby.

Miera rastu by bola vyššia ako v zavedených ekonomikách, aj keby bola o celé dve percentá nižšia, než sa uvádza – a ani tam sa toľko nepreháňa. Je pravda, že tempo rastu HDP sa spomaľuje, pretože Čína samozrejme stále trpí dôsledkami Covidu a brzdí ju tlak na svetovú ekonomiku súvisiacu s infláciou. To však neznamená (aspoň zatiaľ), že ekonomika klesá, len rastie pomalšie. A po toľkých rokoch silného rastu to ani inak nejde.

Pre investora je obzvlášť dôležitý aspekt, že Čína už dávno nie je „pobočkou“ európskych a amerických spoločností, ktorá je závislá na ich strojoch a know-how. Aj keď sa mnohé veci kopírujú z oblasti európskeho a amerického tovaru, na čo sa najmä americká vláda pravidelne sťažuje. Čína medzitým dospela tak ďaleko, že mnoho inovácií pochádza práve odtiaľto. Čo je ešte dôležitejšie, čínska ekonomika je menej závislá od USA, Európy a Japonska.

To, spoločne s rastúcim počtom mestského obyvateľstva s vyššou životnou úrovňou podporuje domácu spotrebu, ktorá je základom každého hospodárskeho rastu. Rýchly rast Číny však prináša aj riziká. Než sa rozhodnete investovať časť svojho kapitálu v Číne, je dôležité si toto uvedomiť.

Čínsky akciový trh v roku 2022

Čínsky akciový trh nie je tak ľahko uchopiteľný ako napríklad český alebo americký akciový trh. Existujú akcie, ktoré nie sú obchodovateľné pre cudzincov, a niekedy existujú dve rôzne akcie jednej a tej istej spoločnosti, jedna pre domácich a druhá pre cudzincov. Okrem toho čínska centrálna banka, Peoples Bank of China, niekedy aktívne podporuje akciový trh, ako tomu bolo napríklad v prvej polovici roku 2020 v súvislosti s uzávierkami v dôsledku koronavírovej krízy.

Čínsky akciový trh a koronavírusová pandémia

V niektorých ohľadoch má Covid-19 nad Čínou ešte pevnejšiu kontrolu ako nad ekonomikami v USA a Európe. Na jednej strane je Čína jedným z najdôležitejších dodávateľov pre veľké spoločnosti po celom svete. Preto je tiež silne postihnutá nedostatkom materiálu. Ten má svoj pôvod vo fázach výluky a logistiky, ktoré boli vyradené z prevádzky v dôsledku radikálneho znižovania a zvyšovania výroby.

Čína sa s vírusom vysporiadava oveľa radikálnejšie ako inde. Akonáhle je vo väčšom meste hlásených len niekoľko infekcií, sú také aglomerácie jednoducho úplne uzavreté. To potom platí aj pre priemysel a prístavy. Napríklad na jar čínska vláda prakticky na niekoľko týždňov zastavila prevádzku v obrovskej metropole Šanghaj, ktorá je zároveň logistickým centrom pre celú Áziu.

Tento rigidný prístup prehlbuje tzv. „úzke hrdlo“, tj nedostatok materiálu, ktorý sa už dávno rozšíril nielen na čipy, a znepokojuje spotrebiteľov. Skutočnosť, že čínske maloobchodné tržby v marci prudko poklesli a odvtedy sa už nespamätali, je do značnej miery spôsobená postupom koronavírusovej pandémie a problémami čínskeho trhu s nehnuteľnosťami.

Trh s nehnuteľnosťami ako rizikový faktor

Silný rast v posledných zhruba 30 rokoch vyvolal v Číne stavebný boom. S tým prichádzali stále väčšie pôžičky nielen od spotrebiteľov, ale aj od realitných developerov, ktorí sa často nezmyselne zadlžovali, aby mohli ešte rýchlejšie rásť. Okrem toho sa ako vždy a všade v takýchto fázach objavili obrovské špekulácie, ktoré vyhnali ceny nehnuteľností ešte vyššie. Tieto vysoké dlhy spolu s nedostatkom materiálu a následným prudkým nárastom výrobných cien tak spôsobili oslabenie obrovského čínskeho trhu s nehnuteľnosťami.

Stále viac veľkých realitných spoločností už nie je schopných obsluhovať úroky z dlhopisov a prví realitní giganti už nesplácali tieto dlhopisy.

Od apríla sa nedeje vôbec nič. Obchodovanie bolo pozastavené, a to na úrovni, ktorá je pre investorov prirodzene katastrofálna. Táto rada nemá alternatívu: Vyhnite sa čínskym nehnuteľnostným akciám a čínskym bankám. Ak títo realitní giganti nebudú schopní ďalej splácať svoje dlhy, budú prví na rane čínskej banky a samozrejme aj akcionári týchto spoločností.

Večná menová vojna: Kam zamieri jüan v roku 2022?

Čínska mena a jej vzťah k americkému doláru a euru sú už desaťročia spornou témou. Zvyšok sveta obviňuje Čínu, že zámerne získava exportné výhody devalváciou svojej meny. Tieto výhody vychádzajú zo skutočnosti, že čím slabšia je vlastná mena, tým vyššie sú výnosy z predaja čínskeho tovaru do zahraničia. A je pravda, že Čína môže hodnotu svojej meny kontrolovať oveľa účinnejšie ako v prípade iných menových oblastí. Nie je správne, že Čína neustále devalvuje svoju menu, aj keď to tak skutočne je, najmä teraz.

Keď kurz dolára rastie, čínsky jüan oslabuje, keď klesá, posilňuje. V rokoch 2018 a 2019 došlo k nápadnému oslabeniu jüanu v súvislosti so zostrením obchodnej vojny. Čína čiastočne kompenzovala americké clá zlacnením jüanu. Kurz od polovice roku 2020 do jari 2022 výrazne klesol. Vtedy došlo k posilneniu jüanu, pretože po obchodnej vojne za Donalda Trumpa sa hľadalo uvoľnenie, aby sa obchod opäť rozbehol. Cieľom bola kompenzácia nevýhod posilňujúceho jüanu vyššími tržbami. Čo sa na chvíľu podarilo, ale v súčasnej dobe americký dolár dramaticky posilňuje, takže jüan je opäť slabý. To má dva dôvody.

Po prvé, americký dolár je v súčasnosti silný voči všetkým hlavným menám, pretože masívne vyššie výnosy tamojších dlhopisov lákajú investorov a dopyt po amerických dolároch v dôsledku toho rastie. Investori navyše majú tendenciu považovať americký dolár za bezpečný prístav v čase hospodárskej krízy.

Na druhú stranu Čína teraz zámerne stláča svoju menu, pretože domáci rast je pod obrovským tlakom kvôli koronavírusovej pandémii a kolabujúcemu trhu s nehnuteľnosťami. Snaží sa to kompenzovať zvýšením vývozu, pre ktorý slabý jüan funguje ako pomoc.

Záver k téme čínskych akcií

Na záver je potrebné znovu zdôrazniť, že napriek rastu tohto trhu a pôsobivým príležitostiam, je investícia do čínskych akcií veľmi špekulatívnou záležitosťou. K nej treba pristupovať s patričnou opatrnosťou a umiernenými kapitálovými investíciami.

Obchodujte čínske akcie prostredníctvom LYNX

Obchodujte za priaznivé poplatky s najrôznejšími finančnými inštrumentmi ako sú akcie, ETF, futures, opcie, CFD a forex. Ďalej pre vás pravidelne pripravujeme naše týždenné investičné newslettre a vysielame vzdelávacie webináre. Prostredníctvom LYNX získate prístup k profesionálnym obchodným platformám.

Chcete previesť zahraničné ceny akcií alebo ceny ETF na eurá? Potom použite prevodník mien. Navyše pre vás pravidelne zverejňujeme aktuálne obchodné príležitosti na trhu a novinky zo sveta investícií v rámci Investičného portálu. V prípade akýchkoľvek otázok môžete bezplatne využiť našu klientsku podporu.

Prečítajte si tiež:

GEHRT, R. Die Besten, China Aktien 2022. LYNX [online]. Vydané 11. 10. 2022 [cit. 17. 10. 2022]. Článok nájdete tu.

Chcete ľahko, rýchlo a profesionálne obchodovať s akciami?

Potom obchodujte s akciami prostredníctvom LYNX. Ako renomovaný online broker vám umožníme obchodovať s akciami priamo na domácich burzách. Viac informácií o online brokerovi LYNX nájdete tu.

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denné maximum
Denné minimum
---
---
---
---

Displaying the --- chart

Displaying today's chart