Cena warrantu závisí čiastočne od typu warrantu. Faktory ovplyvňujúce oceňovanie obchodovaných warrantov sú relevantné aj vo vzťahu k ohodnocovanie splátok (tzv. Instalment), avšak oceňovanie splátok musí brať do úvahy ďalšie premenné, napríklad toky dividend do tranže. Trhovú hodnotu warrantu možno rozdeliť na skutočnú hodnotu a časovú hodnotu. Vnútorné aj časovú hodnotu ovplyvňujú rôzne faktory.
Vnútorná hodnota
Základom vnútornej hodnota warrantu je rozdiel medzi jeho realizačnú cenou a aktuálnou cenou podkladového aktíva.
Kúpny warrant má vnútornú hodnotu, ak je cena aktív vyššia ako realizačná cenu. Predajný warrant má vnútornú hodnotu, ak je cena aktív nižšia ako realizačná cenu.
Warrant s vnútornou hodnotou je „in-the-money“. Warrant, ktorý je „at-the money“ alebo „out-of the money“, nemá žiadnu vnútornú hodnotu. Warrant sa bude bez výnimky obchodovať v hodnote, ktorá nebude nižšia, ako je jeho vnútorná hodnota.
|
Uplatňovacia cena < cena aktiva |
Uplatňovacia cena = cena aktiva |
Uplatňovacia cena >cena aktiva |
Kúpny warrant |
In-the-money |
At-the-money |
Out-of-the-money |
Predajný warrant |
Out-of-the-money |
At-the-money |
In-the-money |
Časová hodnota
Časová hodnota je zostávajúca cena warrantu nad rámec akejkoľvek vnútornej hodnoty.
Ak je warrant at-the-money alebo out-of-the-money, nemá žiadnu vnútornú hodnotu, a celú cenu preto tvorí časová hodnota. Warrant in-the-money má vnútorné aj časovú hodnotu.
Predpokladajme napríklad, že sa akcie AAPL obchodujú za 235,00 USD a kúpny warrant s realizačnou cenou 230,00 USD sa obchoduje za 8,00 USD.
Vlastná hodnota tohto warrantu je 5,00 USD (cena za akciu 235,00 USD mínus realizačná cenu 230,00 USD). Zostávajúce 3,00 USD tvorí časovú hodnotu warrantu.
Časová hodnota klesá, tento proces sa označuje ako časový rozpad. Po expirácii warrantu je jeho časová hodnota nulová.
Doba do expirácie
Za inak nezmenených podmienok platí, že čím dlhšia je doba do expirácie, tým vyššia je časová hodnota warrantu.
Ako kupujúci warrantu chcete vidieť čo možno najväčší pohyb v cene podkladového nástroja pred expiráciou. Čím dlhšia je doba do expirácie, tým väčšia je možnosť, že k takémuto pohybu dôjde – a tým viac budete ochotní zaplatiť za warrant.
Ako plynie čas, časová hodnota klesá. Časový rozpad nie je konštantná, ale zrýchľuje sa s blížiacou sa expiráciou. Všeobecným pravidlom je, že warrant stráca asi jednu tretinu svojej časovej hodnoty počas prvej polovice svoje zostávajúcej životnosti a dve tretiny počas druhej polovice svojej životnosti.
Musíte si byť vedomí toho, že časový rozpad vždy pracuje proti držiteľovi warrantu a že warrant je vyčerpateľným aktívom s obmedzenou životnosťou.

Volatilita
Za inak nezmenených podmienok platí, že čím volatilnejšie je podkladové aktívum, tým vyššia bude cena warrantu.
Volatilita sa týka spôsobu, akým sa chová cena podkladového aktíva, konkrétne veľkosť a frekvencia pohybov cien. Ak má cena tendenciu rýchlo sa pohybovať v rámci širokom rozmedzí, je aktívum volatilnejšie ako aktívum, ktoré zvyčajne vykazuje menej rýchle pohyby v užšom rozmedzí.
Vyššia volatilita vedie k vyšším cenám, a to ako u kúpnych, tak i u predajných warrantov. Čím je akcia volatilnejšie, tým väčšia je šanca, že dôjde k veľkému pohybu v cene akcií – a tým väčšie sú potenciálne zisky aj straty.

Úrokové sadzby
Za inak nezmenených podmienok platí, že zvýšenie úrokových sadzieb povedie k zdraženiu kúpnych warrantov a zlacnenie predajných warrantov. To je spôsobené finančnými nákladmi / finančným prospechom, ktoré sú súčasťou warrantu.
Zakúpením kúpneho warrantu môžete odložiť úhradu za podkladový nástroj až do dátumu expirácie warrantov a finančné prostriedky počas tohto obdobia investovať inde. Čím vyššie sú úrokové sadzby, tým vyšší úrok si môžete získať, a tým väčšiu má pre vás kúpnu warrant cenu.
Účinok nárastu úrokových sadzieb je opačný u predajných warrantov – tým, že skôr odkladáte príjem finančných prostriedkov než ich výdaj.
Dividendy
Ak sa podkladová akcie počas životnosti warrantu stane ex-dividendou, cena kúpneho warrantu bude nižšia a cena predajného warrantu vyššia, než keby nebola splatná žiadna dividenda.
To je spôsobené poklesom ceny akcií, ktorý zvyčajne nastáva v deň ex-dividendy. Účinok výplaty dividend na splátky je odlišný, pretože držiteľ zvyčajne dostáva vyplatené dividendy.
.Delta
Delta je pomer, ako by sa cena warrantu mala zmeniť vzhľadom k určitej zmene ceny podkladového nástroja.
Delta warrantu sa pohybuje v rozmedzí od 0 do 1.
Delty kúpnych warrantov sú kladné, čo naznačuje, že cena warrantu sa pohybuje v rovnakom smere ako cena podkladového nástroja. Delty predajných warrantov sú záporné, čo naznačuje, že cena warrantu sa pohybuje opačným smerom vzhľadom k cene podkladového nástroja.
Warranty at-the-money majú zvyčajne deltu okolo 0,5 čiže 50 %. Delta warrantu sa tým viac zvyšuje, čím viac je warrant in-the-money, a tým viac klesá, čím viac je warrant out-of-the-money.
Ak je napríklad delta kúpneho warrantu 0,7 čiže 70 % a cena podkladových akcií vzrastie o 0,10 USD, očakávali by ste, že cena warrantu vzrastie o 0,07 USD.
Ak je delta predajného warrantu 0,3 a cena podkladových akcií vzrastie o 0,10 USD, očakávali by ste, že cena warrantu klesne na 0,03 USD.